Ulusal Akciğer Kanseri Kongresi'nde konuşan Medikal Onkoloji Profesörü Dr. Nil Molinas Mandel, dünya piyasasına sunulan yeni kanser ilaçlarına Türkiye'nin hızlı bir şekilde ulaştığını söyledi.

Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) ve Türk Göğüs Cerrahisi Derneği (TGCD)'nin birlikte düzenlediği "VII. Ulusal Akciğer Kanseri Kongresi", Antalya'da gerçekleştirildi. Akciğer kanseri konusundaki gelişmelerin ayrıntılı olarak tartışıldığı kongreyi 400'ü aşkın katılımcı takip etti. Kongrede konuşan Medikal Onkoloji Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, dünya piyasasına sunulan yeni kanser ilaçlarına Türkiye'nin hızlı bir şekilde ulaştığını belirterek, İngiltere'yi dahi geçtiğini söyledi.

AKCİĞER KANSERİ HIZLA YAYILIYOR

Kongrede konuşan Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi Doç. Dr. Ülkü Yılmaz, akciğer kanserindeki erken tanının önemine işaret etti. Akciğer kanserinin hızla yayıldığına dikkat çeken Dr. Ülkü Yılmaz, artış ile ilgili şu bilgileri verdi;
"Akciğer kanseri çağımızın pandemisi niteliğinde neredeyse. ABD'de 1912 yıllarında yapılan yayınlarda 100'lerle ifade edilirken 2012 verilerine bakarsa 1 milyon 800 bin insan yeni akciğer kanseri tanısı alıyor. Ülkemizde ise her yıl 30 bin yeni akciğer kanserli olgu tanı almakta ve tedavi aşamasına girmekte. Olguların ülkemiz verilerine bakarsak yüzde 77'si ileri evre hastalık olarak karşımıza çıkmakta. Uluslararası verilerde yine bu oran yüzde 75 gibi bir oranda. Erken tanı bu anlamda çok önemli."

ELEKTRONİK SİGARA KANSER YAPIYOR

Erkek ölümlerinde akciğer kanserinin baş çektiğini, bunda en önemli etkenin sigara olduğunu vurgulayan Yılmaz, pasif içicilik ve elektronik sigaranın zararları ilgili de şunları söyledi;

"Sonuçta sigara yüzde 30'lara varan oranda, özellikle ağır içicilerde akciğer kanserine yol açmakta. Bu yüzden erken yaşlardan itibaren sigarayla mücadele çok önemli. Pasif maruziyet de akciğer kanserine neden olan bir durum. Pasif sigara maruziyeti de çok erken yaşlarda karsinogenezisin başlamasına neden olmaktadır. Elektronik sigara son zamanlarda hem sigara kullanımını azaltmak ve bir bırakma aracı olarak öne sürülen ama bir yandan da reklamı yaygınlaşan oldukça sıkıntılı bir araç. Sonuçta hem bağımlılık potansiyeli yüksek, hem toksin maddeleri bireylerin aldığı bir araç. Bırakma yöntemi olmadığı gibi akciğer kanser riski olan bir madde"

"ONKOLOJİ MERKEZLERİ YETERSİZ"

Cerrahi kanser müdahalesi ile ilgili bilgiler veren TGCD Başkanı Prof. Dr. Levent Elbeyli da, kanserde erken tanının gerçekleşmesi halinde, cerrahi müdahaleden büyük bir fayda görülebileceğini belirtti.

Onkoloji merkezlerinin yeterliliği konusunda da görüşlerini aktaran Dr Elbeyli, "Bölgesel anlamda onkoloji merkezleri konusunda tabi eksikliğimizin olduğunu biliyoruz. Bölgesel ihtiyacın giderilmesi yani multi disiplinler onkoloji merkezleri oluşturulması, sadece bir onkolojinin bulunması da çözülebilir bir nokta değil. Yeterli teknik donanımın ve imkanların Türkiye'nin geneline yayılması gerekiyor. Yoksa toplum batıya, İstanbul, Ankara'ya ve büyük merkezlere yığılıyor" şeklinde konuştu.

RADYOTERAPİ VE KEMOTERAPİ OLAMAYANLARA STEREOTAKTİK BEDEN RADYOTERAPİSİ

Kanser tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden Radyoterapiyle ilgili bilgiler veren TAKD Başkanı Prof. Dr. Rıza Çetingöz ise, günümüzdeki teknolojik gelişmelerle aygıtlarda, hasta ve sabitleme sistemlerinde çok büyük değişikler olduğunu, 15 sene önce 2 boyutlu tedavi yöntemlerin yerini 4 boyutlu yöntemlere bıraktığını söyledi. Hastaların, radyoterapi ile kemoterapiyi, durumları nedeniyle ya da cerrahiyi istemediğinden dolayı kabul etmeme durumlarında yeni teknolojik yöntem olan Stereotaktik Beden Radyoterapisi seçeneğini sunduklarını belirten Dr. Çetingöz, " Durumları iyi ve bu tedaviyi kaldırabilecek durumdalar ise lokal ileri hastalarda kemoterapiyle beraber eş zamanlı kullanmayı daha çok uygun görüyoruz. Bu hastaları cerrahiye yolladığımız halde, tümör çıkartılabilecek aşamadayken yakalanmış olsa bile bazı hastalarda genel durumları nedeniyle veya cerrahi kabul etmemeleri nedeniyle tedavide seçeneksiz kalıyorlardı. Bunları da özellikle şu aşamada yeni teknolojik yöntem olan Stereotaktik Beden Radyoterapisi demiş olduğumuz, küçük odaklarla ve çoklu alanlarla kısa sayıdaki seanslarla yüksek doz vererek tümörleri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir tedavi yöntemiyle hastalarımıza yaklaşıyoruz ve gerçekten de çok önemli sonuçlar da elde edildi" dedi.

"İMMUNOTERAPİ İLAÇLARI, KANSERİN KONTROL NOKTALARINI ÖNLÜYOR"

Medikal Onkoloji Prof. Dr. Nil Molinas Mandel ise 1995 yılında kemoterapi 'yapılsın-yapılmasın' tartışmaları yaptıklarını ancak daha sonra çıkan yeni ilaçlarla akciğer kanserinin başka tanımlanmaya başladıklarını belirtti. 10 yıl önce hedefli tedaviler tanımlandığını kaydeden Mandel, bu tedavi yöntemiyle önce çok ümitlendiklerini ancak bunun da çok geçmeden yetersiz olduğunu anladıklarını söyledi. Son 3 yıl içerisinde kanser tedavi yönteminde büyük yol katedildiğini açıklayan Mandel, "Son 2-3 yılın en flaş haberi bu immunoterapideki gelişmeler oldu. Hücre çoğalmasını kontrol eden bir takım mekanizmalar var vücudumuzda. Kanser hücrelerini vücudumuz kendisi gibi kabul ediyor böyle bir mekanizmayla kanser hücresi kendisini koruyor ve üremeye devam ediyor. Bunları engelleyen immunoterapi dediğimiz kontrol noktalarını önleyen ilaçlar gelişti" diye konuştu.

"İNGİLTERE'DEN BİLE DAHA İYİYİZ"

Dünya piyasasına sunulan yeni kanser ilaçlarına Türkiye'nin hızlı bir şekilde ulaştığını aktaran Dr. Mandel, "Türkiye'de aslında kanser ilaçları zaten devlet tarafından çok güzel karşılanıyor. Yeter ki ilaç Türkiye'de olsun. Eğer yurt dışından gelecek yeni ilaçlar kullanılacaksa, onun etkili olup olmadığı görmek için hasta 2-3 ay kendi imkanlarıyla o ilacı alıyor. Eğer ne geldiği gösterilirse, devlet sonrasını ödüyor. Sağlık bakanlığı aslında bu konuda bizlere, hastalara çok destek veriyor. Pek çok ülkeye göre ilaçlara daha erken ulaşabiliyoruz. Türkiye'deki ruhsatlanma bazı ülkelerden daha hızlı oluyor. İngiltere'den bile daha iyiyiz" ifadelerini kullandı.

ÖZEL HASTANELERDEN ÜCRET FARKI

Özel hastanelerdeki alınan ücretle farklılıkları ile ilgili bir soruya "Benim çalıştığım kurum almıyor" diye yanıt veren Mandel, SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerden ilaç parasının alınmadığını vurguladı. Kemoterapide ücret farkı alınmasını 'sistem döngüsü' olarak yorumlayan Mendel, "Özel hastanelerde kemoterapi yapılıyor ve arada bir fark alınıyor. Özel hastane eğer SGK anlaşmalı ise bunlardan ilaç parası alınmıyor. Alınan fark benim çalıştığım kurumda yok. Onun için çok net bilmiyorum. Ama diğer kurumlar belirli anlaşmalar karşılığında fark alıyorlar diye biliyorum, çünkü başka türlü sistem dönmüyor" şeklinde konuştu.

İHA

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!