KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde babası Ahmet Erdoğan ve Tenzile Erdoğanın üçüncü çocuğu olarak Kasımpaşa'da dünyaya geldi. Babası deniz yollarında kıyı kaptanı olarak çalışırdı. Babası Ahmet Erdoğan ailesiyle birlikte 13 yaşında Rizenin Güneysu ilçesinden İstanbul'a göç edip Kasımpaşa semtine yerleşmişlerdir. Recep ayında doğduğu için ve dedesinin adı olduğu için Recep adı verilen Tayyip Erdoğanın 3'ü erkek 1'i kız olmak üzere 4 kardeşi bulunmaktaydı.

Hayatının en önemli kısmı İstanbul'un en eski yerleşim yeri olan Kasımpaşa'da geçti. İlkokulu Piyale Paşa İlkokulun'da okuyup, okul yıllarında harçlığını temin edebilmek için kağıtlı şeker satardı. 1965 yılında Piyale Paşa İlkokulu'nu bitirip, İstanbul İmam Hatip Okulun'a başladı. Okuldaki şiir okuma yarışmalarına, liselerarası münazaralardan, kompozisyon yarışmalarına, atletizmden, futbol turnuvalarına kadar pek çok sportif, sosyal ve kültürel etkinliklere katıldı. Okulun'u yatılı olarak okurdu. Babası hafta'da 2,5 TL verirdi. Hafta sonlarında top sahalarına gider, su satardı. Yol parası vermemek için Kasımpaşa’dan Eminönü’ne yürüyerek gider, nane, limon ve okaliptüs şekerlemeleri alıp satardı. Kendisiyle yapılan bir röportajda çocukluk dönemin'de simit ve su sattığını ifade eden Tayyip Erdoğan kendisi hakkında hazırlanan "Ustanın Hikayesi" belgeselinde ise çocukluğunda yaz aylarında gittiği Rize'de fındık ve çay topladığını aktarmıştı.

Spor çalışmalarını ilerleten Erdoğan 1969 yılında, 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübünden transfer teklifi alarak bu kulüpte spor etkinliklerine devam etti. Camialtı Spor Kulübünden, İ.E.T.T'ye transfer oldu. 1976 yılında İ.E.T.T futbol takımı İstanbul şampiyonu oldu. 12 Eylül 1980 sonrası İ.E.T.T’den ayrılmak zorunda kaldı. 16 senelik futbol hayatını da böylece noktalamış oldu. İmamhatip okulundan 1973 yılında mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. 1973 -1974 sezonunda Vatan Caddesi ile Aksaray Caddesi’nin kesiştiği Gürani Sokak’ta bulunan ve 12 Mart 1972’deki askeri darbeden sonra 25 Ağustos 1971 tarihinde yasayla özelleştirilen aslında adı “İstanbul Tuna İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulu” olan Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okuluna kaydını yaptırdı. Okul numarası 2443 olan Tayyip Erdoğan'ın Marmara Üniversitesin'den verilen diplomasında ise öğrenci numarası, 8345 olarak görülmektedir. Gündüzleri başka işlerde çalışarak okul'un devam mecburiyeti olmayan gece bölümünde okudu. 1977-1978 öğretim yılında Ekonomi, İşletme ve Siyasi Bilimler Fakültesi'ni açan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, bünyesindeki "Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu" gibi kimi yüksek okulları; "Ticari Bilimler Fakültesi" adı altında birleştirdi. Böylece Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu’nda başladığı öğrenimi, Şubat 1981’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Ticari Bilimler Fakültesi’nde bitirdi. Tayyip Erdoğanın mezuniyetinden sonraki yıl okulun adı 1982 yılında gerçekleştirilen düzenlemelerle'de Marmara Üniversite'si adına çevrildi.

Tayyip Erdoğan Lise yıllarında Milli Türk Talebe Birliğine girdi. Milli Türk Talebe Birliğinde'ki görev yıllarından sonra Üniversite dönemin'de aktif sosyal ve siyasi hayatın içinde yer almaya başlayan Erdoğan  1976 yılında Milli Selamet Partisi Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Başkanlığına seçildi. 1977 yılında bir konferans münasebetiyle tanıştığı Emine Hanım'la 4 Temmuz 1978'de evlendi. Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan'ın evliliklerinden Ahmet Burak ve Necmeddin Bilal adında iki oğlu, Esra ve Sümeye adında ise 2 kız çocuğu oldu.

12 Eylül 1980 yılında İ.E.T.T'den ayrılınca özel sektörde çalışmaya başladı. Bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra 1982 Mart ayında zorunlu askerlik görevine gerçekleştirmeye başladı. İstanbul'un Tuzla ilçesindeki Tuzla Yedek Subay Piyade Okulu'nda dört aylık acemi görevine yaptı. Kıt'a hizmetini ise Kâğıthanede'ki 3.Kolordu 6.Piyade Tümeni 77.Piyade Alayı Karargâh Servis Bölüğü'nde, kantinlerin idaresinden sorumlu subay olarak yaptı.

19 Haziran 1983'te kurulan Refah Partisi ile siyasete geri dönen Tayyip Erdoğan 1984 yılında Beyoğlu İlçe Başkanı oldu. 1985'te düzenlenen kongre'de (M.K.Y.K) Merkez Karar ve Yürütme Kurulu üyesi seçilirken aynı yıl partinin İstanbul il başkalığı görevine getirildi.28 Eylül 1886'daki milletvekili ara seçimlerine Refah partisinin İstanbul adayı olarak girsede seçilemedi. 26 Mart 1989 yılındaki yerel seçimlerde Beyoğlu ilçe başkanlığına aday oldu. %22,83 oranında oy toplayan Erdoğan, %29,29 oranında oy alan Sosyaldemokrat Halkçı Parti adayı Hüseyin Aslan'ın gerisinde kalrak belediye başkanı seçilemedi. Sonuç birleştirme tutanaklarında usulsüzlük olduğunu öne sürerek seçim sonuçlarına itiraz eden Erdoğan, İlçe Seçim Kurulu Başkanı 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Nazmi Özcan'a hakaret ettiği gerekçesiyle Özcan tarafından mahkemeye verildi ve 18 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı. Beyoğlu 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmalarına katılmayan Erdoğan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Yaklaşık bir ay sonra, 27 Nisan günü tutuklandı ve bir hafta kadar Bayrampaşa Cezaevi'nde kaldıktan sonra 500 bin lira kefaretle serbest bırakıldı. Mahkeme ise kendisini "hakime hakaret" suçundan altı ay hapis ve 20 bin lira para cezasına çarptırsa da, Türk Ceza Kanunu'nun 72. maddesi gereğince hapis cezası tecil edilerek 920 bin liralık para cezasına çevrildi.

20 Ekim 1991'deki genel seçimlerine Refah Partisi'nin İstanbul 6. bölge 1. sıradan adayı olarak girdi. Seçimlere Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile ittifak yaparak giren Refah Partisi, İstanbuldan %16,73 oranında oy aldı. 19 dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giren Erdoğan, ilk kez uygulanan seçmenlerin parti milletvekillerini sıralamaya bakmadan tercih edebildiği tercihli oy sisteminde seçmenlerin tercihini ikinci sıradaki aday Mustafa Baş'tan yana kullanması sebebiyle, sonuçların belli olmasından sonra Erdoğan'a yaklaşık 9 bin tercihli oy çıkarken, Baş'a yaklaşık 13 bin oy çıkarak Erdoğan'ın milletvekilliği Mustafa Baş'a geçti.

27 Mart 1994'teki yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye İl başkanlığı adaylığı için Refah Partisi; Erdoğan, Ali Coşkun, Nevzat Yalçıntaş, Temel Karamollaoğlu ve Veysel Eroğlu çin kamuoyu araştırması yaptırmıştı. 15 Ocak 1994 günü parti başkanı Necmettin Erbakan tarafından Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı adayı olacağı açıklandı. Seçimlerde Erdoğan %25,19 oranında oy alarak İstanbul İl Başkanı seçilmiştir.

6 Aralık 1997 yılında Siirt'te düzenlenen bir açıkhava toplantısı sırasında topluluğa yaptığı konuşmasında, Ziya Gökalp'ın 1912 yılında Balkan Savaş'ındaki Türk askerleri için yazdığı "Asker Duası" adlı şiirin değiştirilmiş bir sürümünden dörtlük okudu. Okuduğu dörtlüğün Gökalp'e ait olduğunu belirten Erdoğan, konuyla ilgili olarak "konuşmamın bütünü incelendiğinde millî birlik ve beraberlik mesajım verildiği görülür" demişti. Daha sonraları yapılan açıklamalarda şiirin, Türk Standatları Enstitüsünün 1994'te çıkarttığı Türk ve Türklük kaynak gösterilerek Gökalp tarafından yazıldığı ifade edilmekteydi. Konuşmayla ilgili olarak bir inceleme başlatıldı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş Erdoğan'ın konuşmasının yer aldığı görüntüleri inceledikten sonra, Refah Partisi'nin kapatılması istemiyle açılan davayı görüşen Anayasa Mahkemesi Başkanlığına iletti. Diyarbakır Devlet Güvemlik Mahkemsi Başsavcılığı, Erdoğan hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 312/2 maddesine göre "halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçlamasıyla hazırladığı iddianamesini 12 Şubat 1998'de tamamladı. 31 Mart 1998 günü bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Erdoğan'ın yargılanması başlatıldı. 21 Nisan 1998'de sonuçlanan dava, Erdoğan'ın iddianamede bahsedilen suçu işlediği yönündeki hükümle sonuçlandı ve Erdoğan'a 1 yıl hapis ile 860 bin TL ağır para cezası verildi. Daha sonra kendisini duruşmadaki hâli ve tavrı göz önüne alınarak cezası 10 ay hapis ve 176 milyon 666 bin 666 TL para cezasına çevrildi. 3 Haziran'da açıklanan gerekçeli karara göre Erdoğan, "Siirt'te yaptığı konuşmayla dindar ve dindar olmayan diye bölünen kesimler arasındaki gerginliği canlı tutmayı amaçlamakta"ydı. "Bunları inanç birliği maksadıyla söyledim" şeklindeki ifadesinin inandırıcı bulunmadığı belirtilirken, "benim referansım İslam'dır" diyerek topluluğu inanan ve inanmayan olarak ayırdığı belirtildi. "Cezanın ertelenmesine yer olmadığı" ibaresinin de yer aldığı kararın bir aykırı oya karşılık oy çokluğuyla alındığı ve Yargıtay'a başvurulabileceği kaydedildi. Mahkemenin aldığı karar 23 Eylül'de Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından, bire karşı dört oyla onaylandı. Kararın ardından kendisine siyasi yasak getirilen Erdoğan, herhangi bir partiyle birlikte veya bağımsız olarak herhangi bir seçime katılamayacaktı. 25 Eylül'de Yargıtay tarafından açıklanan gerekçeli kararda Erdoğan'ın söylemlerinin "savaş çağrısı" niteliği taşıdığı belirtilmekteydi. Ceza infaz yasası gereği hapis cezası 4 ay 10 güne inerken, çeşitli ertelemeler sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini bırakarak 26 Mart 1999 günü Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesindeki Pınarhisar Cezaevi'ne girdi. 24 Temmuz 1999'da ceza süresini tamamlayarak cezaevinden tahliye edildi.

Fazilet Partisi'nin, Anaysa Mahkemesi tarafından daimi kapatılmasının ardından, bağımsız kalan milletvekilleri, yeni parti kurma çalışmalarını "gelenekçiler" ve "yenilikçiler" olarak adlandırılan iki kanattan sürdürdü. Milli Görüşçü olarak adlandırılan kanat, Recai Kutan'ın genel başkanlığında 20 Temmuz 2001'de Saadet Partisi'ni kurarken değişimci kanat da, Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisini kurdu ve Tayyip Erdoğan, parti genel başkanlığına seçildi. Kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi, 3 Kasım 2002 seçimlerinde kayıtlı 41.291.568 seçmenin oy kullanan 32.652.702 kişisi içinden 10.770.704 adet oy alarak %34,29 ile birinci parti oldu.

Erdoğan, siyasi yasağı bulunduğu için seçimlere giremedi ve milletvekili seçilemedi. Seçim sonrasındaki 58. Hükûmet, Abdullah Gül başbakanlığında kuruldu. Bu hükûmet döneminde Erdoğan'ın siyasi yasağının kaldırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yasa teklifi sunuldu. Bu yasa değişikliği TBMM tarafından oy çokluğuyla kabul edilse de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yasayı "öznel, somut ve kişisel" olduğu gerekçesiyle veto etti. Daha sonra aynı yasa değiştirilmeden mecliste tekrar kabul edildi ve Cumhurbaşkanı Sezer yasa değişikliğini bu kez onayladı. Bu yasanın kabulüyle Erdoğan'ın milletvekili seçilmesi için yasal bir engel kalmadı. Seçimlerde Siirt milletvekili seçilen Fadıl Akgündüz'ün milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Siirt'teki seçimlerin tekrar edilmesi kararlaştırıldı. Seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk sıradaki adayı Mervan Gül'ün adaylıktan çekilmesi ile Erdoğan partinin birinci adayı olarak Siirt seçimlerine girdi ve oyların %85'ini alarak kazandı. Erdoğan'ın milletvekili seçilmesinin ardından başbakan Abdullah Gül, Erdoğan'ın başbakan olması için Cumhurbaşkanı Sezer'e istifasını sundu. Sezer bu kez hükümeti kurma görevini Erdoğan'a verdi ve genel seçimlerden yaklaşık üç ay sonra Erdoğan başkanlığında 59. Hükûmet kuruldu.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23.Dönem Milletvekili Seçimlerinde %46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkaran Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan'ı başbakanlık koltuğuna ikinci kez taşıdı. 12 Haziran 2011 tarihinde 24.Dönem Milletvekili seçimlerinde oy yüzdesini %49,83'e çıkarmış ve Türkiye genelinde 21.399.082 oy alarak toplamda 327 milletvekili ile üçüncü kez hükümet kurma yetkisini kazanmıştır.

10 Ağustos 2014'deki seçimleri %51,79 oy ile kazanan Erdoğan Türkiye'nin "seçilmiş cumhurbaşkanı" olarak 12. Cumhurbaşkanı seçildi ve 29 Ağustos'ta yemin ederek göreve başladı.

Recep Tayyip Erdoğan evli ve dört çocuk babasıdır.

Recep Tayyip Erdoğan Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye Yüzyılı mesajı

  Gündem, 01 Ekim 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye Yüzyılı mesajı

  Meclis'in yeni yasama yılı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı için "Türkiye Yüzyılı" sloganını duyurdu. Anayasa ve ekonomi ağırlıklı mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 yılda yapılan hizmetleri de sıraladı. Niye yeni ekonomi modeline geçildiğini açıklayan Erdoğan, enflasyon ve döviz kurundaki artış için "Refah kayıplarını biliyoruz, telafi edeceğiz" dedi. Yunanistan ile yaşanan gerilim dolayısıyla ABD'ye tepki gösteren Erdoğan, "Müttefiklikle bağdaşmaz" mesajını verdi

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'nin kaybetmeyi göze alacak tek bir evladı yok

  Sağlık, 28 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'nin kaybetmeyi göze alacak tek bir evladı yok

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nin açılışında konuştu. Türkiye'nin kaybetmeyi göze alacağı tek bir evladı olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Yaşadığımız toprakların kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Hala başka ülkelerin, toplumların güzellemesini yapanların gayesi bize iyilik etmek değil, sosyal yapımızı çökertmektir" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mersin saldırısına sert tepki

  Gündem, 27 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mersin saldırısına sert tepki

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin'deki terör saldırısı hakkında, "Teröristler anında hak ettiği karşılığı buldular. Bunları takip ederseniz ya HDP'ye, ya CHP'nin gazeteci diye kabul ettiği gruplara ya da batı ülkelerine çıkar. Yapılan her terör saldırısında dökülen kanların izi vardır. Aynı durum Batı için de gereçlidir. Yılan kendisine uzanan eli de sokar" ifadelerini kullandı. Adaları silahlandıran Yunanistan'a sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı Trakya ve adalara yığılan silahlar bizim için bir anlam ifade etmez. Bizim gücümüz ve imkanlarımız bunun çok ötesindedir. Bunun gizli bir işgal anlamına geldiğini hatırlatmak isteriz. Kendinize gelin" dedi

  Kabine toplanıyor! İşte masadaki konular

  Gündem, 26 Eylül 2022

  Kabine toplanıyor! İşte masadaki konular

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı 2 saat 30 dakika sürdü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

  Gündem, 24 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya Demokrasi Meydanı'nda toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Rusya ve Ukrayna arasındaki esir takası ve tahıl koridoruna dikkat çekerek, "Dünya bizleri konuşuyor" dedi. Konuşmasında 6'lı Masa'ya da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlar her toplantıda bir sonraki toplantıyı kimin evinde yapacağını konuşuyor. Ülke yönetmeyi, kurdukları masaya oturttukları gizli ortaklarını idare etmekle karıştırıyor" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun çağrısına: Onların derdi niye bizi gersin

  Gündem, 23 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun çağrısına: Onların derdi niye bizi gersin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun partililere yönelik sözleri için, "O bizim derdimiz değil, onların derdi. Onların derdi niye bizi gersin ki. Biz işimize bakıyoruz" dedi. Erdoğan, Mir Kart sistemine ilişkin de "Bu bir Mir Kart olayı değil, alternatifleri neler, ne gibi adımlar atabiliriz bunlar üzerinde çalışmaları yürüteceğiz" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'dan KKTC'ye direkt uçuş mesajı

  Gündem, 22 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'dan KKTC'ye direkt uçuş mesajı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'dan KKTC'ye direkt uçuşlar konusunda, "Rusya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar başlarsa bundan tabii ki memnuniyet duyarız" dedi. Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin olarak da "Bu liderlere yönelik çok daha farklı negatif yaklaşımlar sergilemek beklediğimiz sonucu getirmez. Tam aksine buradaki ölümler, buradaki tahribat daha da artar diye düşünüyorum" diye konuştu. ABD ile yürütülen F-16 konusunda ise "Hava olumlu istikamette gelişiyor. Temenni ederiz ki bu olumlu hava devam eder" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedef Şangay 5'lisi üyeliği

  Gündem, 17 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedef Şangay 5'lisi üyeliği

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Şangay 5'lisine ilişkin "Üye olmak-olmamak hepsi ayrı ama bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınmış olacaktır" derken, hedefin üyelik olduğunu söyledi. Erdoğan zirvede çekilen fotoğrafa ilişkin de açıklamalar yaptı. Diğer yandan sosyal konut projesine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Şimdi bir görmüş olduk arz-talep dengesini. Demek ki arz-talep dengesi, talep istikametinde gözüküyor. Öyleyse demek ki seçimin ertesinde yeniden bir hamle yapılabilir" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrencilere Teknofest kuşağı mesajı

  Gündem, 12 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrencilere Teknofest kuşağı mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılı töreninde "Tüm bu çabalarımızın gayesi ülkemizi kalkındıracak donanımlı, araştıran, katma değer üreten, başarılı, ahlaklı ve erdemli gençler yetiştirmektir. Zihni ve kalbi boş avare bir gençlik değil; ilim, fikir ve erdem sahibi bir gençlik istiyoruz. Bunun adı Teknofest kuşağıdır" dedi. Erdoğan, "Size binlerce yıllık tarihinizi unutturmaya çalışan köksüzlere kulak asmayın. Şanlı tarihinizle gurur duyun, zaferlerinizle, kültürünüzle, değerlerinizle iftihar edin" diye konuştu

  Balkanlar dönüşünde kritik mesajlar

  Gündem, 09 Eylül 2022

  Balkanlar dönüşünde kritik mesajlar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Yunanistan ile yaşanan gerilim hakkında, "Onların anlayacağı dil neyse biz parantez açarak o dille konuşuyoruz. Anlıyorum ki onlar da anlıyor" dedi. Erdoğan, ABD'nin Yunanistan'daki üslerine de değinirken, "BM Genel Kurulu’na gittiğimizde Sayın Başkan’la orada bir görüşme fırsatı bulursak Amerika’nın bu noktada attığı adımlar da dile gelecektir, bu konuları da konuşacağız" dedi. Rusya lideri Putin ile önümüzdeki günlerde yapacağı görüşmeyi değerlendiren Erdoğan, "Semerkant’ta Sayın Putin’le geniş ve etraflıca olacağına inandığım bir görüşme yapacağız. Bu görüşmede ağırlıklı olarak bu tahıl koridoru meselesini görüşeceğiz" dedi

 • Kabine toplanıyor! İşte gündemdeki maddeler

  Gündem, 05 Eylül 2022

  Kabine toplanıyor! İşte gündemdeki maddeler

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı bugün yapıldı. Toplantının ana gündem maddesini dar gelirli vatandaşların haciz ve icra sorunları ile ekonomi oluşturacak

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a: İzmir'i unutma

  Gündem, 03 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a: İzmir'i unutma

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı'nda TEKNOFEST için "Zihni devrim" derken, "Nice teknolojiye dayalı atılımla gurur duymamızın nedeni savaşa olan hevesimiz değil, ülkemizi güçlü tutma mecburiyetimizdir" ifadelerini kullandı. Konuşmasında Yunanistan'a da seslenen Erdoğan, "İzmir'i unutma" hatırlatması yaptı. Erdoğan, "Adaları işgal etmeniz bizi bağlamaz. Vakti zamanı geldiğinde gereğini yaparız. Bir gece ansızın gelebiliriz" ifadelerini kullandı

 • Siyasiler de o akıma katıldı: Tek kelimelik tweet

  Gündem, 02 Eylül 2022

  Siyasiler de o akıma katıldı: Tek kelimelik tweet

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformu Twitter'daki tek kelimelik tweet paylaşım akımına katıldı. Erdoğan, "Türkiye" diye tweet attı. Diğer partilerin genel başkanları da tek kelimelik tweet paylaşımında bulundu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na KHK tepkisi

  Gündem, 02 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na KHK tepkisi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun KHK ile sözleri için, "Bu milleti ahmak yerine koyup aldatmaktan başka bir şey değildir" dedi. Erdoğan, TİP'li Ahmet Şık ifadelerine de sert tepki göstererek, "Bu zat teröristin tekidir. Nasıl olduysa milletvekili olma şansını yakaladı. Bu ifadeleri kullanıyor" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye-NATO ilişkilerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye varsa NATO güçlü. Türkiye yoksa NATO güçlü değil" diye konuştu

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AİHM mesajı: Adil değil

  Gündem, 01 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AİHM mesajı: Adil değil

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yargıtay'da düzenlenen 2022-2023 Adli Yıl Açılışı'nda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Türkiye'nin karanlık mihrakların güdümünde istikamet çizilen bir ülke olmadığını herkes görecek. AİHM'le yapılan değerlendirmeler konusunda, AİHM kararlarında adil değildir, siyasidir. Adaletin işleyişindeki aksaklıklardan, hatalardan şikayet etmekle husumet beslemek başka şeydir" dedi. "Türkiye artık yeni bir lige çıkmıştır" diyen Erdoğan, "Buradan çağrımı yapıyorum; Adalet Bakanlığımız koordinasyonunda yargı ve hukuk dünyamız 2053 vizyonunu hazırlamaya başlamalıdır" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan boykot çağrısına sert tepki

  Gündem, 01 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan boykot çağrısına sert tepki

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye için hiçbir projeleri olmayanların boykot çağrısı tamamen art niyetli bir girişimdir. Bırakın artık boykotu nedir bunlar? Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız?" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı

  Gündem, 29 Ağustos 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 30 Ağustos mesajı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutlayacağımız 2023, inşallah büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını müjdelediğimiz yeni bir milat olacaktır" dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aliyev'e "Laçın" tebriği

  Dünya, 27 Ağustos 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Aliyev'e "Laçın" tebriği

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Laçin şehrinin Azerbaycan'a geçmesi dolayısıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'i telefonla arayarak tebrik etti.

  Kabine toplandı! İşte gündemdeki konular

  Gündem, 22 Ağustos 2022

  Kabine toplandı! İşte gündemdeki konular

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı yaklaşık 2 saat 45 dakika sürdü