KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Volkswagen

Volkswagen;

17 Ocak 1934’te, yeni Alman yönetimi  Ferdinand Porsche’nin "Volkswagen"(halk otomobili) adını verdiği bir araç dizaynıyla tanıştı. Almanya’da, 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne Volkswagen AG firması kurduruldu. Şirketin adı, "halkın arabası" anlamına gelmektedir. İlk Kaplumbağa’nın tasarım ve geliştirilmesi 1934 ve 1938 yılları arasında gerçekleştirildi ve toplam 4 yıl sürdü. 1938 yılında Volkswagen son halini almış oldu. Günümüze değin 21.3 milyondan fazla otomobil üretildi. 1945 de 1.785 adet VW – Kaplumbaga üretilmisti.

"Halk otomobili", henüz tamamlanmamış fabrikada askeri araç olarak üretilmeye başlandı ve araca arka koltuklar eklendi. Porsche’ye Volkswagen’i askeri amaçlı bir araca çevirme görevi verildi. Böylece "Kubelwagen", askeri jip tipi araç oluşmuş oldu. Daha sonra "Kubelwagen" örnek alınarak yüzer gezer tip "Schwimmwagen"(yüzen otomobil) oluşturuldu. Bu henüz tamamlanmamış fabrikada toplamda 50.788 "Kubelwagen", 14.276 "Schwimmwagen", üretildi. Savaşın sonuna kadar da sadece 630 Beetle üretilmişti. "Servis ve Yedek Parça" departmanı Almanya çapında servis organizasyonunu kurmaya başladı. 1940'da 219 ana atölye, 842 ikincil atölye ve 1061 sözleşmeli atölye mevcuttu. Bunların çogunlugunun savaş sonunda sözleşmelerini yenilemeleri şaşırtıcı bir gelişmeydi, çünkü bu dönemde araçların üretimine henüz başlanmamıştı.

14 Ekim’de, savaş sonrasındaki 10.000 Volkswagen üretim hattından çıktı. Dikkat çekici bir nokta'da, savaş bittikten sonraki 2 haftada, geçmiş 7 senedeki toplam üretim kadar üretimin gerçekleştirilmesiydi. Standart salon versiyonunun 5.000 Mark olarak belirlenen fiyatı aracın şahıslar tarafından alımını zorlaştırıyordu.

1947′de Fabrika yönetimi, Hannover’deki ihracat fuarında yer alarak, Volkswagen’ı ihraç etmeye karar verdi. Devamında Dünya çapında elde edilen başarı göz önüne alınacak olursa, bu kararın ne kadar önemli oldugu görülür. İlk ithalatçı ve dağıtımcı, 1947’de sözleşmeyi imzalayan Hollanda’daki Pon kardeşlerdi.

Heinrich Nordhoff’un, Volkswagen fabrikasının yönetimini üstlenmesinden sonra 1948 Mayıs’ında, üretim hattından 25 000.Volkswagen çıktı. Şirketin tescilli bürosu Berlin’den Wolfsburg’a taşındı. Bu da normale dönüşü tamamlayan son adım oldu. "Kaplumbaga"nın inanılmaz yükselişi başladı.
Transporter oldu. Tıpkı kaplumbaga gibi, bu araç da eşsiz bir çıkış yaptı. Bu araç, Hollanda’lı ithalatçı Pon’a ait taslağın üzerinde geliştirilmis bir modeldir. Baz olarak, fabrikalardaki dahili taşıma için kullanılan "yassı araçlar" alındı.VW Transporter hafif ticari araç pazarında kendi alanında yeni bir tip aracı temsil etti ve zamanla kendi pazarını oluşturdu. "Tip 2" bir ticari aracın akla gelebilecek her türlü işlevine göre tasarlanmış olup, minibüs olarak da kullanılabilmekteydi. Yıl sonunda, günlük Transporter üretimi 60 adete çıkmıştı. Devam eden senelerde bu araç, Beetle'ın "en iyi satan modeli" oldu.

23 Mart’ta, Volkswagen do Brasíl S.A. , São Bernardo do Campo’da kuruldu. Böylece yabancı ülkede bulunan en önemli şube de kurulmuş oldu. Başlangıçta, Volkswagen São Paulo’da Almanya’dan gelen parçaların montajı yapılıyordu. Daha sonra Brezilya’daki para biriminin durumu, Volkswagen'ın aynı ülkede üretilen parçaları kullanmaya yönelmesine neden olmuştur. Bu ülkede yeterli teknoloji olmamasından dolayı, Volkswagen Almanya’daki tedarikçileri bu ülkede yatırım yapmaya teşvik ederek daha verimli bir ortak çalışma yapılmasını sağlamıştır. Wolfsburg fabrikası 8.Aralık’ta 250 000. ziyaretçisini kabul etti.

En son model, çift kişilik VW Karmann Ghia Cabriolet, Frankfurt Uluslararası Motor Fuarın’da sergilendi. 28 Aralık’ta, 2.000.000 Volkswagen Wolfsburg'taki üretim hattını terk etti.

"Kaplumbaga", halâ güvenilir ve sağlam bir araç oldugunu ispata devam ederek altıncı kıtada da kayda alınıp onaylanan ilk araç olarak "Antartika 1" ünvanını aldı. Wolfsburg’taki fabrikada VW 1200’ler için tam otomatik montaj hattı açılarak günlük üretimin ihtiyaca göre artması sağlandı. Volkswagen, 25.yılını Wolfsburg'a yeni gençlik merkezleri ve ana okulların inşasını finanse ederek kutladı. Güney Afrika şubesi %100 olarak Volkswagen tarafından satın alındı ve ismi "Volkswagen of South Africa Ltd. " olarak değişirildi. "Volkswagen-Leasing GmbH" firması kuruldu.

5 milyonuncu araç ihraç edildi. Volkswagen fabrikasının karakteristik oluşumu, inşaatın dört güç istasyonlu bacasının inşaatının bitimiyle tamamlandı. Otomobillere olan talep artarken Volkswagen, Ehra Lessien yakınlarında bir alan alarak tasarlanan araçların test alanı halie getirdi.

1973 Volkswagen Passat Mart ayında tanıtıldı. Bu model, gelecekte kişisel ihtiyaçlara uygun üretimi mümkün kılabilecek birçok teknik yeniliğe sahipti. Passat’ta önden çekiş, üstten eksantrik milli, 4 silindirli sıra motor, küçük dönüş çapı, birimsel çelik gövdeye sahipti. Bu model, Wolfsburg’ta üretimi 30 Mayıs'ta sona eren, hava soğutmalı, VW1600 modelinin yerini aldı.
Sonbaharda, dört kapılı, büyük bagaj kapılı Passat Variant tanıtıldı. Volkswagen'in 70’lerin basındaki buluşlarının bir örneği olan, dünya'da ilk defa plastik yakıt depolu üretilen model oldu. Volkswagen Nigeria Ltd. Kuruldu. Arap petrol ambargosu sonucu petrol krizine karşı Almanya’da Pazar günleri trafiğe çıkma yasağı getirildi.

1974 SCIROCCO – uzun bagajı, dört koltuklu, travers motorlu bir coupe araç üretildi. Wolfsburg "Kaplumbaganın sehri" oldu. Wolfsburg’taki kaplumbağa üretimi 11.916.519.araçtan sonra durduruldu.

Kaplumbaga üretimine Emden, Brüksel ve okyanus ötesinde günlük 3.000 adetlik üretimle devam edildi.Golf başarılı bir şekilde "Kaplumbaga"'nın yerini aldı. Yeni teknik konseptiyle, çabuk başarıya ulaştı ve Alman Motor Endüstrisi'nin en çok satan ürünü haline geldi.

1975 Mart ayında yeni Polo tanıtıldı. Modern geniş taşıma aracı olarak Nisan ayında Hannover fabrikasında 1.25 ton ile 1.75 ton arasında üç taşıma kapasite seçenekli LT modeli üretildi. Eylül ayında yapılan Frankfurt Otomobil Fuarı'nda Golf GTI tanıtıldı. Motor 1.6 lt. 110 hp gücünde idi.

1976 Üretime baslanmasından sadece 31 ay sonra, 1 milyonuncu Golf üretim hattından çıktı. Dizel modeli VW müsterilerine ilave bir çekicilik olarak sunuldu.30 milyonuncu Volkswagen üretildi.

1983′te Volkswagen modern "54. holü" açtığında ilk defa bir otomobilin son montajında otomasyon kullanılmış oldu. 300 farklı cıvatalama işlemi tam otomatik olarak yapılıyordu. Ayrıca 54. holde 4.000 isçi çalışıyordu. Golf’ün 2. jenerasyonu halka tanıtıldı. ilk Santana Çin'de üretildi.

1988, Braunschweig fabrikasının 50'inci yıldönümü idi. 1 Mart’ta bu bir "açılıs günü"yle kutlandı. İkbaharda Passat’ın 3. jenerasyonu tanıtıldı. 10.000.000'uncu Golf üretim hatından çıktı.

8 Mart’ta, Volkswagen Transporter 40. yılını kutladı. Beetle "Kaplumbağa" gibi bu araç, sınıfında büyük başarı elde etti. Üç jenerasyonda 6,7 milyon araç üretildi. 15 Eylül'de, 4. nesil Transporter tanıtıldı. Bu yeni modelde motor önde ve önden çekişliydi. Motorlar, 1,5lt. Diesel (45 kW) ile 2,5 lt. Benzinli (81 kW) arasında değişmekteydi.

1993 yılı basında Dr. Ferdinand Piëch Volkswagen AG Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendi. Eylül ayında Volkswagen, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dört yeni modelini sergiledi; Yeni Passat, Golf Variant, Golf Ecomatic ve Golf Convertible. Aralık ayında 65.000.000’uncu Volkswagen Wolfsburg’daki fabrikada montaj hattına geldi.

1994′te Golf 20. yılını kutlarken, Wolfsburg’daki fabrikada 15.000.000'uncu Golf montaj hattına geldi. Şubat ayında yeni POLO Paris’te dünyaya ilk kez tanıtıldı. Mayıs ayında 500.000'inci T4 üretildi.

1995 Haziran ayında SHARAN uluslararası bir organizasyonla dünya basınına tanıtılırken Eylül ayında Beetle’ın 60. yıl kutlamaları yapıldı. Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarında üç dünya prömiyeri gerçekleşti: Polo Classic, Sharan ve konsept otomobil Noah. 1996 Mart ayında Volkswagen, Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni Beetle’ı tanıttı.

1997 Agustos ayında 4. jenerasyon Golf için yeni karoseri çalışmaları başladı. İlk 12 silindirli Volkswagen’in prömiyeri Tokyo Otomobil Fuarı'nda gerçekleşti. Ocak ayında New Beetle Amerika'da satışa sunuldu, kısa sürede 100.000’in üzerinde sipariş alındı. 1998 Mart ayında Volkswagen Racing Lupo halka tanıtıldı. Haziran ayında 18.000.000’uncu Golf 4. jenerasyonuyla üretim bandından çıktı. 1999 Lupo 3 lt. TDI’ın üretimine başlanması otomotiv tarihinde yeni bir sayfa açtı.

2000 yılında Servis ve iletişim merkezi olarak tanımlanan AutoStadt 1 Haziran’da Wolfsburg’da açıldı. 2001′de Golf e-generation üretilmeye başlandı. Volkswagen’in Microbus konsepti Ocak ayında ilk kez Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Subat ayında Passat W8’in dünya prömiyeri Cenevre Otomobil Fuarı'nda gerçekleşti. Temeli 27 Temmuz 1999’da atılan ve resmi açılısı 2002 yılında gerçeklesen Phaeton’un üretim yeri “Cam Fabrika”’nın üretim bölümü 11 Aralık 2001’de açıldı.

Ocak ayında Volkswagen’in konsept arazi aracı "Magellan"'ın dünya prömiyeri Detroit Otomobil Fuarı'nda gerçekleşti. Volkswagen’in lüks segmentteki temsilcisi Phaeton ilk kez Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. 19 – 22.03.2002 tarihleri arasında "Cam Fabrika" açılışı gerçekleşti. 2003 yılında Volkswagen-Touran satışa sunuldu.

İlk nesil Touran Mart 2003'te satışa sunulmuştur. İlk nesil Touran’da 1.6, 1.6 FSI, 2.0 FSI benzinli, 1.8 Turbo, 1.9 TDI ve 2.0 TDI dizel motorları bulunuyordu. 2007 yılı sonlarında ise makyajlandı ve ikinci nesline kavuştu. İkinci nesil Touran'da ise 1.4 TSI, 1.6, 2.0 FSI benzinli ve 2.0 TDI dizel motorları bulunur. 1.9 TDI dizel motor ise daha sonra satışa sunulacaktır. Yeni Touran'da ise park asistanı sistemi standart olarak bulunur.

Volkswagen Touareg, 2003 yılında Volkswagen grubu tarafından üretilen spor amaçlı taşıt (SUV). Audi ve Porsche markaları da gruba aittir. Touareg tasarımında Porsche Cayenne ve Audi Q7 ile benzer özellikler taşır. Bratislava, Slovakya’da üretilmektedir.

Volkswagen Tiguan, Volkswagen’nin 2007′de üretmeye başladığı kompakt SUV’dur. Platformunu Volkswagen Golf, Volkswagen Touran, Volkswagen EOS, Volkswagen Passat ve Audi Q3 ile paylaşmaktadır. Bu model Ağustos 2008′de Türkiye’de de satışa sunulmuştur.

Volkswagen Haberleri

 • Dizel skandalında yeni gelişme

  Otomobil, 09 Temmuz 2020

  Dizel skandalında yeni gelişme

  Bundan 5 yıl önce patlak veren dizel skandalına yeni bir gelişme yaşandı. Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının emisyon değerleri yasa dışı manipüle edilmiş motorlu taşıt üreticilerine aracın satın alındığı ülkede dava açabileceğine hükmetti. Avusturya Tüketici Koruma Derneği'nin Alman otomobil üreticisi Volkswagen'e (VW) emisyon manipülasyonu konusunda açtığı davada verilen karar, emisyon testini manipüle eden yazılımın yüklendiği anda araçları kusurlu hale getirdiğine ve bu otomobillerin gerçek değerlerinden daha yüksek fiyata satıldığına dikkat çekiyor

 • Türkiye için yeni fırsat: Mobilite

  İş-Yaşam, 06 Temmuz 2020

  Türkiye için yeni fırsat: Mobilite

  Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, pandemi sürecinde daha önce hiç Türkiye'de olmayan şirketlerden, mobilite, dijitalleşme ve lojistik alanlarında yeni bilgi talepleri dosyaları aldıklarını söyledi. Mobilite dünyasına adapte olunması gerektiğini vurgulayan Dağlıoğlu, "Bunu yapmazsak önemli bir fırsatı ıskalayabiliriz" dedi. Dağlıoğlu, Volkswagen'in Türkiye'deki yatırımından vazgeçme kararının ticari olduğunu belirtti

 • Salgın sürecinde yaptı! Babadan kızına büyük hediye

  Yaşam, 03 Temmuz 2020

  Salgın sürecinde yaptı! Babadan kızına büyük hediye

  Samsun'un Yakakent ilçesinde yaşayan doğa tutkunu müzik öğretmeni Cemil Ceylan, yeni tip koronavirüs sürecinde kızı Beste'ye okuduğu kitaptaki 'Hobbit' evini yaptı

  'Golf' akımına kapıldı

  Otomobil, 02 Temmuz 2020

  'Golf' akımına kapıldı

  Volkswagen'in (VW) SUV modeli Tiguan, makyaj operasyonu geçirdi. Alman markanın sekizinci nesil Golf ile başlayan yeni tasarım diline uygun olarak makyajlanan Tiguan, yenilenen teknolojik özellikleri ile dikkat çekiyor. Yapılan açıklamaya göre, yeni Tiguan'ın Türkiye'de yılın son çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor. Makyajlı Tiguan ile tüm detaylar haberimizde...

  Alman otomotiv devlerine soruşturma

  Otomobil, 01 Temmuz 2020

  Alman otomotiv devlerine soruşturma

  Rekabet Kurulu, Almanya’da yerleşik, Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında yürütülen ön araştırması sonucu söz konusu lüks otomobil üreticilerine soruşturma açmaya karar verdi. Ön araştırma sonucunda araç tavanları, partikül filtre kullanımı önlenmesi, SCR teknolojisi ve AbBlue depo boyutuyla ilgili iddiaların ciddi ve yeterli bulunduğu belirtildi

 • VW Türkiye yatırımından vazgeçti

  Otomobil, 01 Temmuz 2020

  VW Türkiye yatırımından vazgeçti

  Alman otomotiv üreticisi Volkswagen (VW), Türkiye'ye yapacağı fabrika yatırımıyla ilgili olarak çıkan iddiaların ardından açıklamada bulundu. Şirketten Bloomberg'e yapılan açıklamada, pandemi nedeniyle düşen tüketici talebi nedeniyle üretim kapasitesini artırmaktan vazgeçildiği belirtildi

 • VW kiralama işine geri dönüyor

  Otomobil, 24 Haziran 2020

  VW kiralama işine geri dönüyor

  Alman otomotiv üreticisi Volkswagen'in (VW), 2006 yılında sattığı araç kiralama şirketi Europcar'ı satın almak için görüşmeler yürüttüğü kaydedildi. Şirket kaynaklarına göre, koronavirüs salgınının turizm sektörünü vurması sonucu zor günler yaşayan Europcar ile Volkswagen'in filosunu daha kârlı bir şekilde değerlendirmek istediği belirtiliyor

 • 1 ayda 5.1 milyar dolar yatırdı

  Otomobil, 16 Haziran 2020

  1 ayda 5.1 milyar dolar yatırdı

  Koronavirüs salgının rağmen, elektrikli araç geliştirme çalışmaları son hız devam ediyor. Alman otomotiv üreticisi Volkswagen (VW), son olarak ABD'li batarya üreticisi QuantumScape'taki hisselerini 200 milyon dolar daha artırdığını duyurdu. Yapılan yatırım ile, elektrikli araçların menzilinin artırılması ve şarj sürelerinin kısaltılmasının hedeflendiği belirtildi. Son yatırım ile birlikte, Volkswagen'in yeni nesil otomotiv teknolojilerine yaptığı yatırım tutarı toplam 5.1 milyar doları buldu

  VW ile işbirliğini genişletiyor

  Otomobil, 10 Haziran 2020

  VW ile işbirliğini genişletiyor

  Geçen yıl Alman otomotiv üreticisi Volkswagen (VW) ile işbirliğine giden Ford, söz konusu işbirliğini genişleterek 8 milyon adet ticari araç üreteceğini duyurdu. İki üreticinin geçen yıl imza attığı anlaşmaya göre, iki grubun ticari araçlarını geliştirme görevi Ford'a verilmişti. Söz konusu anlaşma ile, VW cephesi ise, iki grubun elektrikli ve otonom araç teknolojilerini geliştirmeden sorumlun hale gelmişti

  VW'ye yeni CEO

  Otomobil, 09 Haziran 2020

  VW'ye yeni CEO

  Volkswagen (VW) Grubu, bugün yaptığı açıklamada grubun lokomotif markası VW'nin başına markanın COO'su olarak görev yapan Ralf Brandstaetter'in getirildiğini duyurdu. Bir süredir hem grubun hem de VW'nin marka CEO'luğunu yürüten Herbert Diess'in ise görev değişimi ile birlikte önümüzdeki dönemde grup CEO'su olarak görevini devam ettireceği öğrenildi

 • İkinci elde en çok Volkswagen satıldı

  Otomobil, 07 Haziran 2020

  İkinci elde en çok Volkswagen satıldı

  İkinci el online pazarda en çok tercih edilen otomotiv markası, bu yılın mayıs ayında da değişmeyerek Volkswagen (VW) olurken, VW'yi, Renault ve Ford takip etti.

 • Otonom araca 2.6 milyar dolar yatırdı

  Otomobil, 02 Haziran 2020

  Otonom araca 2.6 milyar dolar yatırdı

  Alman otomotiv üreticisi Volkswagen (VW), ABD merkezli otonom araç girişimi Argo'ya dev bir yatırım gerçekleştirdi. VW'nin geçen yıl otonom araç, elektrikli otomobil ve hafif ticari taşıt üzerinde işbirliğine gittiği Ford'un da yatırımcısı olduğu Argo'nun, Alman üreticiden 2.6 milyar dolarlık bir yatırım aldığı kaydedildi. VW, geçen hafta da Çin'deki elektrikli araç üreticilerine 2 milyar dolardan fazla yatırım yapmıştı. Böylece, Alman otomotiv devinin son bir hafta içinde yeni nesil otomotiv teknolojilerine yaptığı yatırım 5 milyar dolara yaklaşmış oldu

 • Sürücülere tazminat ödeyecek

  Otomobil, 25 Mayıs 2020

  Sürücülere tazminat ödeyecek

  Almanya Federal Mahkemesi (BGH), Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın egzozlarında manipüle edilmiş dizel motorlu araçlar satın alan sürücülere tazminat ödemek zorunda olduğuna karar verdi.

  İlk çeyrek kârı yüzde 81 azaldı

  Otomobil, 29 Nisan 2020

  İlk çeyrek kârı yüzde 81 azaldı

  Alman otomotiv üreticisi Volkswagen Grubu, Ocak-Mart döneminde 2019'nun aynı dönemine göre yüzde 8.3 azalışla 55.1 milyar euro satış geliri elde ederken, grubun özel kalemler hariç kârı da yüzde 81,4 azalışla 0,9 milyar euroya düştü.

  'Yeni bir SUV'a yerimiz yok'

  Otomobil, 28 Nisan 2020

  'Yeni bir SUV'a yerimiz yok'

  Geçtiğimiz günlerde SUV modeli Tiguan'ın, hatchback modeli Golf'ün satışlarını tarihte ilk defa geride bıraktığını açıklayan Volkswagen cephesinden, SUV'ların geleceğine ilişkin dikkat çeken açıklamalar geldi. Alman üreticinin Ar-Ge şefi Frank Welsch, markanın ürün gamında yeni bir SUV'a yer kalmadığını kaydederek, çok fazla SUV modele sahip olmanın satışlara zarar verdiğini ifade etti

 • Alman üreticide tahtın sahibi değişti

  Otomobil, 22 Nisan 2020

  Alman üreticide tahtın sahibi değişti

  Volkswagen'in en çok satılan modeli Golf tahtını bir başka modele kaptırdı. Yapılan açıklamaya göre, 2019'da 778 bin adetlik satış rakamına ulaşarak, aynı dönemde 702 bin adet satılan Golf'ü geride bırakan Tiguan, Alman üreticinin en çok tercih edilen modeli unvanının yeni sahibi oldu

 • Alman üretici 'arayı' uzattı

  Otomobil, 01 Nisan 2020

  Alman üretici 'arayı' uzattı

  Koronavirüs salgının yayılmasını engellemek adına, geçtiğimiz 2 hafta içinde ABD, Avrupa ve Türkiye'de birçok otomotiv fabrikası geçici olarak kapanmıştı. Daha önce 9 Nisan'da yeniden üretime başlayacağını açıklayan Volkswagen ise, flaş bir karar ile söz konusu tarihi 19 Nisan'a ertelediğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, talepteki düşüşün ve tedarik zincirinde yaşanan sorunların söz konusu kararda etkili olduğu belirtildi

 • 'Virüsün haftalık maliyeti 2 milyar euro'

  Otomobil, 27 Mart 2020

  'Virüsün haftalık maliyeti 2 milyar euro'

  Koronavirüs salgını nedeniyle üretime ara veren otomotiv üreticilerinden Volkswagen'in CEO'su, ağırlaşan bilanço hakkında bilgi verdi. Koronavirüs nedeniyle üretimi durdurmalarının kendilerine haftalık maliyetinin 2 milyar euro (2.2 milyar dolar) olduğunu bildiren Volkswagen CEO'su Herbert Diess, salgınının kontrol altına alınamaması durumunda işten çıkarma yapmak zorunda kalabileceklerini söyledi

  Bu sefer de Rusya'da kapatıyor

  Otomobil, 24 Mart 2020

  Bu sefer de Rusya'da kapatıyor

  Koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa ve ABD'deki otomotiv üretimi durma noktasına gelirken, bir haber de Rusya'dan geldi. Alman otomotiv üreticisi Volkswagen, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan tedarik sorunu sebebiyle ülkedeki fabrikasında üretime 10 günlük ara vereceğini duyurdu