Kitleleri peşinden sürükleyen bir grup MFÖ. Mazhar, Fuat, Özkan üçlüsü yıllardır hayatımızda yer edinmiş nadir sanatçılardan bir kaçı sadece... Bu grutan Fuat Güner, Balçiçek Pamir'in Söz Sende programına konuk oldu. Programda Pamir'in sorduğu soruya Güner sinirlendi ve 'Bu soruya yanıt vermem' dedi...
İşte o sohbet:

VİDEO İÇİN TIKLAYIN


Kaç yıllık grup ayakta tutmakk kolay değil. Canlı performansta mı rahatsınız yoksa klipler çekilirken mi?

Canlı

Neden?

Senaryo olunca kimin ne olacağı meselesinde tartışma da çıkar, münazara da olur. Üçümüz 35 yıldır birarada olduğumuz için problemlerimizi hallettik. Sunumunda güzel bir fikir gerekiyor. Bu bir grup. Bu grup nasıl olmalı giib konularda tatmin edici neticeler alamayacağınız için canlı çalarak sorunu ortadan kaldırıyorsunuz.

"MFÖ AYRILAMAZ"

Bazen de önden izleme şansımız oldu. Bir savaş var. Birbirinize kızıyorsunuz. Arkalardan hissedilmiyor

Sahnede yaptığımız müzikle yaşıyoruz. O anda kızmışsak kızıyoruz. Biz bazen senaryo icabı da yapıyoruz. Bunu izlemeyi sevenler de var. Her zaman böyle değil. Bunlar yerini güzel bir bahara bıraktı. İlişkimiz çok iyi. Eskiden kavga ederdik ama birbirimizden almayı düşünmedik.
Bizim birbirimizden kopmamız mümkün değil. Hele bu saatten sonra imkansız. Ben sahnede Mazhar ve Özkan'ı görmek istiyorum. O üç sesi duyunca içim eriyor. Bizim seslerimiz çok uyuyor. Mazhar çok iyi bir besteci, söz yazarı. Özkan süper yetenek. Üç ayrı karakter ortaya güzel birşeyler çıkartıyor.

"ENAYİ YERİNE KONULMAYA DAYANAMIYORUM"

Siz hiç tanınmayan çok takıldık içeride buna ama en sessiz sakin, mülayim, değilsiniz ama..

Toplum içinde sakinimdir. Mümkün olduğunca herkesin hakkını savunurum...

Nelere dayanamadınız?

Benim bir tek şeyim o. Emrivakilere, karşındakinin enayi yerine kovulmasına dayanamıyorum

Bu yüzden MFÖ'nün organizasyonlarıyla siz ilgileniyormuşsunuz...

Merak ediyorum. Bu konuda çok çabuk aldatılabilirsiniz. İnşaat Mühendisi olduğum için iyi matematiğim vardır. Birisi rakam söylediğinde o rakamın doğru olup olmadığını anlayabiliyorum.

"TEHDİT EDİLMEYE GELEMEM"

Bana tatlı dille herşeyi yaptırabilirsiniz ama beni aptal yerine koyduklarını hissetiğimde kızarım dediniz...

O zamanlar MESAM Yönetim Kurulu'ndaydım. Atilla Özdemiroğlu ve diğer yönetim kurulu arkadaşlarımızdan tvlerden para alma düşüncesindeydik. Davaları kazandıkça bana telefonlar geldi. Burnun büyüdü, bacağına sıkarız gibi. Benim özelliğim vardır. Tehdit edilmeye gelemem. Dedim ki adresinizi verin ben geleyim. Orada vurun dedim. Sonunda birşey olmadı. Aradan 3 sene geçti. Biri arkamdan dokundu 'o seni tehdit eden bendim' dedi...

Çok ilginç

Seni korkutmaya çalıştık, kormadın ağabey dediler. Bütün amaçları korkutmaktı ben onu çözdüm:

O zaman sizin için Türkiye'de yaşamak zordur...


Evet. Ben olup bittilere çok karşıyım. Bankaların havale paralarına taktım. 20 YTL havale yolluyoruz, 20 YTL para istiyorlar. Ben buna takılıyorum. Her sağlıklı düşünen insana soruyorum. Bankalara da sordum, 'haklısınız ama kanun bu' diyorlar.

Bu takıntılarla yaşamak zordur ama

Ama ben takılırım, 10 dakika kadar. Sonra başka birşeye konsantre oluyorum.

Sizin güzelliğiyle ünlü bir eşiniz varmış. Hatta röportajlara çıkarmıyormuşsun diye takılıyorlarmış

Yok kendi istemiyordu...

Büyük bir aşkmış sizinkisi değil mi?

Öyleydi...

"MÜZİĞE AŞIKTIM"

Mühendislik okudunuz, dayınızın aldığı bir gitarla müziğe başlamışsınız. Müzik hayali var mıydı?


Bu bizim ailemizle beraber yaşadığımız önemli hadiselerden biridir. Ben hep konservatuara gitmek istedim. Çalgıcı mı olacaksın derlerdi. Onlar profesyonel olarak yapma derdi. Ben müziğe çok aşıktım. Ailemin istediklerini de yerine getirdim. En son mühendis olarak da çalıştım.

Siz mesela bir yerlere çalmaya gidecekmişsiniz, evden kaçıyormuşsunuz.. Bir anlatır mısınız?

O zaman Lise 1'deyim. Sınıfta kaldım. Plak yüzünden gelemedim. Ailem kızdı çok. 1966'da Golf Kulüb'ten istediler çalmamızı. Çalalım kazandıklarımızla da enstrüman alırız dedik. Gece gitarı alıp bahçeye sakladım. Sabah gitarla evden çıktığımı görmesinler diye.

Bir de 4 saat çalmanız gerekmiş...


Dans parçası çalacağız ama elimizde sadece 10 parça var ve 4 saat sahnede olacaktık.

Nasıl geçer?


Bitmiyordu maksimum 10 parçayla 35 dakika oluyordu. Bitmeyen Summer'lar, Bessame Mucho'lar vardı... Bu arada İtalyanca söylüyoruz. İtalyanca bilen de yoktu. Uyduruyorduk sözleri..

"PARAMIZIN ÇOĞUNU MÜZİĞE YATIRDIK, ŞARKILARIMIZ İNSANLARIN KALBİNE GİRDİ"

Bu başarının altındaki sır nedir? 3 egoyu birarada tutabilmek mi, müzik sevdası mı?

Türkiye'de MFÖ gibi bir grubun bu kadar tutulması mucizedir. Yakışıklı çocuklar olsa neyse. Şarkılarımız insanların kalbine girdi. Herkesin söyleyebileceği şarkılardı. Hala konserlerde çaldığımızda herkes bize eşlik edebiliyor.
Biz sevmediğimiz şeyleri yapmayız. Yaptıklarımızı severek, müziği isteyerek yaptık. Paramızın çoğunu müziğe yatırdık. Türkiye'de stüdyolar güzeldi ama Hollanda'da albüm yaptık.

Bu şarkılar yazılırken normal hayatınızın ne kadar etkisi olur? Siz mesela babanızı erken yaşta kaybetmişsiniz. Çok düşkünmüşsünüz babanıza ve bir trafik kazasında...

Annemi de aynı yerde kaybettim...

Ciddi misiniz?


Evet birkaç yıl arayla aynı yerde kazada kaybettim...

KADIN VE ERKEK ARASINDAKİ FARK


Nasıl başa çıktınız? Haksızlık bu demediniz mi?

Diyemiyorsunuz. Biraz da kader. Gerçi insan kaderini kendi de tayin edebilir.
Benim iyi tarafım çok fazla sorgulamamak. Erkeklerde öyleymiş kadınlarla arasındaki fark buymuş. Kadınların beyninde bir renk varmış. Erkeklerde o yokmuş...

Bizi o renk mi mahvediyor?

Siz o detayda kayboluyormuşsunuz. Mesela bizi bir odaya koysalar soruyorlarmış ne vardı içeride, 'masa vardı' diyoruz. Kadınlar vazonun şeklini, çiçeği anlatıyormuş. Erkek bu açıdan daha huzurşlu.

Siz de2 kez trafik kazası geçirmişsiniz.

Tabii..

İnanılmaz bu. Son geçirdiğinizde kaç ay yattınız?

4,5 ay

Peki bu kazalarda sizin suçunuz var mı?

Hayır benim hiçbir suçum yok. Koyunları karşıdan karşıya geçiriyormuş ilk açıldığında köprüyü. Işık yoktu, yeşil gözler gördüm. Meğer koyunlar geçiyormuş. Kalça kemiği kırıldı. Kolay olmadı.

"ÇOK FAZLA SEVİNMEM ÇOK FAZLA ÜZÜLMEM"

Ama siz de rahat durmuyormuşsunuz. Maket uçak merakınız var. Ne zamandan beri?

Küçüklükten beri var. 16-17 yaşımdayken meraklanmıştım. Şimdi jetlerimiz var. Oğlum da Türkiye 2. olduğu yıllarda beraber Avrupa şampiyonalarına gittik. İnsana rehabilitasyon gibi geliyor. Onları yaparken birşey düşünmüyoruz. Bir de ben çok fazla sevinmem çok fazla üzülmem...

Nasıl becerebiliyorsunuz bu işi?

Benim yapım böyle...

Tutkunuz yok mu? Hiçbirşeyi yoğun bir biçimde istemediniz mi?

Hayır Hiçbirşeyden de yoğun bir biçimde nefret etmedim.

O avantaj. İstememek de iyi birşey olabilir... Üzülmemek için

Bugüne kadar yaşadığım herşeyden mutluyum. Mutlu bir çocukluk geçirdim.
Çok hoş bir ailem vardı. Kavga olmazdı. Belki de oradan kaynaklanan bir huzur vardı içimde. Spor yapardım.

TEK PİŞMANLIĞI...

Evet, 400 metreliklerde birincilikleriniz var, yelken var, voleybol var...

Kupalarım var. Severdim hala da severim

İllaki sanatçı adamın bir takım acılardan çıkması gerekmiyor yani..

Belki beste yaparken hüzünün faydası olabilir. Ama neşeli şarkılar yapıyorum neşeli olduğumda...

Geriye dönüp baktığınızda huzurlu bir hayat huzursuz huzurlu bir grup. Hiç pişmanlığınız yok mu? Yanlış yaptım ben bunu yapmayacaktım dediğiniz birşey var mı?

Var. Sanat uğruna kendi müzik stüdyoları açtım. O hataymış. Parasal anlamda hataydı. Ben çok sevdiğim birşeye yatırdım parayı. Sonra muhasebeci olarak buluyorsunuz kendinizi. Onlara yatırdığım parayla Türkbükü'nün yarısını alırdım.

Gitti mi yani?

Tabii hepsi gitti. Aletler duruyor ama o gün aldığınız paraya satamıyorsunuz.

Buraya geleceğinizi duyduklarında 'Şinanay tartışmasını' sorsana dediler bana. Pişmanlık var mı?

Ben o konuyu konuşmak istemiyorum. O konu mahkemelik oldu. Dolayısıyla konuşmak istemiyorum. Herşey belli olacak...

HABERTURK.COM

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(1)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!