X

Günün gelişmelerini anlık takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Takipte Kalın

"21. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri MKM" Attila İlhan Salonu'nda gerçekleşen organizasyonla sahiplerini buldu. Gecede sinema onur ödülü Türker İnanoğlu'na verildi. Ödül törenine çok sayıda tiyatro ve sinema dünyasından çok sayıda isim katıldı. Sunuculuğunu Yekta Kopan'ın yaptığı gece de senaryosunu Attila İlhan'ın yazdığı, Sadri Alışık ve Çolpan İlhan'ın başrolü paylaştığı 1959 yapımı "Yalnızlar Rıhtımı" filminin aynı adlı şarkısını başarılı oyuncu Hatice Aslan seslendirdi.

Sinema Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanan Cem Yılmaz hem kendi ödülü, hem de Zafer Algöz'ün ödülünü almak için sahneye çıktığında, "İftarlık Gazoz filmini yaratırken, o perdeye layık olmaya çalışan biri olarak beni böyle bir rolle buluşturan yönetmenim Yüksel Aksu'ya ve Muğla halkına katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bir sinema ve tiyatro aşığı olarak burada bulunmak bir ödül zaten… Bu yıl 21.si düzenlenen ödül töreninde bir çok kere aday oldum ve ödül aldım bu süre içinde bir çok şey değişti ama bugün yine gördüm ki Kerem Alışık hiç değişmiyor" dedi.SIRÇA BİR TAÇ GİBİ BAŞIMIZDA TAŞIYORUZ

Kerem Alışık, "Çolpan İlhan şöyle derdi, biz oyuncular küçük mutluluklarla yetinebilen büyük savaşçılarız… Kendisi de bu tanımlamaya çok doğru bir örnek oldu. Koynunda mesleğinin şerefi, sanatı, ailesi, işi ve biricik eşi için büyük büyük savaşlar verdi. Bu koltuklarda o kocaman şefkatli gözleri ve fedakar omuzları ile bizleri kucakladı. Ne mutlu bize ki evinin salonlarında temellerini attığı Sadri Alışık Ödülleri'nin 21'incisinde onu Attila İlhan Salonu'na düşen gülümsemesiyle hatırlıyor, sırça bir taç gibi başımızın üstünde taşıyoruz… Bu sanat gecesini siz değerli sanat severler ve meslektaşlarımla paylaşmaktan kıvanç duyuyorum" diye konuştu.SİNEMA ONUR ÖDÜLÜ TÜRKER İNANOĞLU'NA VERİLDİ…

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın elinden Sinema Onur Ödülü'nü alan Türker İnanoğlu, "1959 da çekilen yalnızlar Rıhtımı sinema filminde Ömer Lütfü Akad'ın asistanıydım. Çolpan İlhan ve Sadri Alışık'la orada tanıştım. Sadri ile 12, Çolpan'la 8 filmde çalıştık ve dost olduk. Ailece görüşmeye başladık. O dönem Çolpan'a 4 ünlü isim aşıktı ama o Sadri'yi seçti… Çok özlüyorum, nurlarda yatsınlar" dedi.

Kayhan Yıldızoğlu, Yılmaz Gruda, Suna Keskin, Serpil Tamur, Gülriz Sururi, Zihni Göktay,Göksel Kortay, Dilek Türker gibi sanat dünyasının duayen isimleri gecede geçen yıl ödül alan genç ve başarılı oyuncularla birlikte bu yılın en iyilerine ödüllerini verdi. Usta ve çırakların buluşması olarak nitelendirilen bu görüntü davetlilerin sıkça alkışlarına neden oldu.Ferhan Şensoy'un "Onur Ödülü" aldığı gecede, "Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Özel Ödülü" ise Necla Uygur'a verildi. Geceye oğulları Süheyl, Behzat ve Süha Uygur'la katılan Necla Uygur sahneye çıktığında ödülünü veren Kerem Alışık, "Çocuklarını tiyatro sahnelerinde büyüten fedakar bir anne, vefakar bir eş, 60 yıllık hakiki bir tiyatro emekçisine bu ödülü vermekten onur duyuyorum… İşte küçük mutluluklarla yetinebilen bir büyük savaşçı örneği daha" diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, yıllardır Sadri Alışık Tiyatro Seçici Kurul Başkanlığı yapan gazeteci, yazar ve tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen adına verilen ödülü "Küheylan" oyunuyla Yiğit Kocabıyık aldı. Ödülü Üstün Akmen'in eşi Şaylan Akmen verdi.

Ustalara saygı duruşunun da hissedildiği gecede "Senden Bana Kalan" filmindeki performansıyla Ekin Koç, Ayhan Işık Özel Ödülü'nü Mehmet Aslantuğ'un elinden aldı…Ekrem Bora Özel Ödülü ise, "İftarlık Gazoz" filmiyle küçük oyuncu Berat Efe Parlar ve "Nefesim Kesilene Kadar" filmiyle de Ece Yüksel'e, Yasemin Bora tarafından verildi.Tiyatro Komedi dalında Yılın En Başarılı Erkek Oyuncu Ödülü'nü "Üç Nokta" oyunuyla alan Kerem Kobanbay, ödülünü alırken yaptığı konuşmada,"Babam koyu bir Sadri Alışık hayranı idi. Hafta da en az üç filmini izlerdi. Babam, Sadri Alışık'ın oğluna Kerem adını koyduğunu duyunca benim de ismimi Kerem koymuş" diyerek, Kerem Alışık'la selfie çekmeyi de ihmal etmedi.

Çolpan İlhan& Sadri Alışık Tiyatrosu'nun 20. Yılında sahnelenen "Frankenstein" ın başrol oyuncuları Cansel Elçin ve Deniz Uğur, Dram dalında Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü'nü "Çekmeceler" filmindeki performansıyla ödüle layık görülen Ece Dizdar'a verdi.

2015-2016 SADRİ ALIŞIK SİNEMA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ

DRAM
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Tilbe Saran / Çekmeceler
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Kadir Çermik / Sarmaşık
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Ece Dizdar / Çekmeceler
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Nadir Sarıbacak / Sarmaşık

KOMEDİ
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Esra Dermancıoğlu / Hayalet Dayı
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Zafer Algöz / Ali Baba ve 7 Cüceler
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Algı Eke / Guruldayan Kalpler
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Cem Yılmaz / İftarlık Gazoz

ÖZEL ÖDÜLLER

Ayhan Işık Ödülü: Ekin Koç / Senden Bana Kalan
Ekrem Bora Umut Veren Oyuncu Ödülü: Berat Efe Parlak / İftarlık Gazoz - Ece Yüksel / Nefesim Kesilene Kadar
Seçici Kurul Özel Ödülü: 'Mustang' filminin genç oyuncuları \ Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Güneş Nezihe Şensoy, İlayda Akdoğan, Tuğba Sungurluoğlu
Onur Ödülü: Türker İnanoğlu

2015-2016 SADRİ ALIŞIK TİYATRO ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ

DRAM

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Melike Güner \ Medet - Yan Etki
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Cüneyt Yalaz \ Kim Var Orada – Boğaziçi Gösteri Sanatları Tiyatrosu
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Tuğçe Altuğ \ Kabileler - İkinci Kat
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: İlker Yasin Keskin \ Kim Var Orada - Boğaziçi Gösteri Sanatları Tiyatrosu

KOMEDİ, MÜZİKLİ OYUN YA DA MÜZİKAL

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Ayça Varlıer \ Fosforlu - Tiyatro Kare
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Kerem Kobanbay \ Üç Nokta – Ak'la Kara
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Selin Zafertepe \ Haldun Taner Kabare 'Dün Bugün' - Tiyatro 2000
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Levent Öktem \ 12. Gece - İBBŞT

ÖZEL ÖDÜLLER

Çolpan İlhan Sanata DEğer Katan Kadınlar Özel Ödülü: Necla Uygur
Anadolu Efes Özel Ödülü: Tiyatro D D 22
Üstün Akmen Özel Ödülü: Yiğit Kocabıyık
Umut Veren Genç Oyuncu Ödülü: Alan CIWAN \ Di Tuwalete de - Şermola Performans
Seçici Kurul Özel Ödülü: Hatice Aslan, İrem Sak, Pınar Çağlar Gençtürk \ Hepimizin Öyküsü Aynı - Craft Tiyatro
HDI Sigorta Özel Ödülü: Açlık \ Sarı Sandalye
Onur Ödülü: Ferhan Şensoy

DHA / CİHAN

  • Mi
    Misafir
    bu adam bu odullerin hicbirini hak etmiyor