YEREL HABERLER  / İZMİR HABERLERİ

İZMİR (AA) - Turkuvaz Medya Grubu ve Yeni Asır gazetesi işbirliğinde tarımın geleceğine ışık tutmak amacıyla İzmir Ticaret Odasında (İZTO) "Tarımın Büyük Dönüşümü" toplantısı düzenlendi.

İzmir Vali Yavuz Selim Köşger, sanayi, ticaret, turizm ve tarım alanında büyük potansiyele sahip olan İzmir'in tarımsal üretim sıralamasında 4. olduğunu kaydetti.

Kapasitenin daha iyi ve verimli hale getirilmesi için yapılacak çok iş olduğunu, bu tür çalışmaların tarımda izlenecek yol haritasının belirlenmesine katkı sunduğunu dile getiren Köşger, "İzmir'in tarımda kıymetini bilmemiz lazım. Bu değerli mücevheri ustalıkla işlememiz lazım. İzmir'i daha iyi hale getirmek için çalışacağız. İzmir her anlamda hak ettiği yeri bulacak." diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener ise İzmir'in tarım potansiyelini etkin şekilde değerlendirmek için çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini aktardı.

Tarıma dayalı sanayinin gelişimini sağlamak ve tarımsal ürün ihracatını artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Özgener, tarım sektörü ve teknolojinin buluşturulması için de destek verdiklerini anımsattı.

Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ercan Demir de toplantıda tarımın geleceği gibi önemli konuların ele alınacağını belirtti.

Toplantıda, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, "İklim değişikliği ile yüzleşmek" başlıklı bir sunum yaptı.

- Gıda meselesi milli güvenlik meselesi

Buluşma kapsamında resmi kurum, üniversite, iş dünyası, kooperatif ve birliklerin temsilcilerinin katılımıyla "Sürdürülebilir Tarım" ve "Dijital Tarım" başlıklı paneller yapıldı.

Dijital Tarım konulu panelin moderatörlüğünü üstlenen Tarım ve Orman Bakanlığı Danışmanı Ejder Oruç, tarımda dijitalleşme süreciyle birlikte üretimin de artmasını hedeflediklerini kaydetti.

Tarımı bir bütünlük içinde yönetme arzusunda olduklarının altını çizen Oruç, "Tarım ve orman sektörüne ayrı bir vizyon katma fırsatı ortaya çıktı. İliklerimize kadar hissettiğimiz iklim değişikliği, salgın hastalıkların yol açtığı sorunlar tarım ve gıdanın stratejik durumunu daha önemli haline getirdi." diye konuştu.

Tarımda arz güvenliğini merkeze alan yeni bir dönemin başladığını söyleyen Oruç, gıda meselesini bir milli güvenlik meselesi olarak gördüklerini ifade etti.

Oruç, çiftçileri güçlendirmeyi önceleyen bir yaklaşım belirlediklerini, sözleşmeli tarımı yaygınlaştırmayı ve kadınlar ile gençlerin üretime katılmasını destekleyen politikalara yöneldiklerini sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER