YEREL HABERLER  / İZMİR HABERLERİ

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde ESHOT'un 5 milyar 321 milyon liralık gider bütçesi, oy çokluğu ile kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı 6. Olağan Toplantısı, Fuar Kültürpark Alanı'ndaki meclis salonunda Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla AK Partili Meclis Üyesi Çile Özkul ile CHP'li Meclis Üyesi Gamze Gül Çamur konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Konak, Bornova, Ödemiş, Kemalpaşa, Bergama, Dikili ve Bayındır belediyelerinin 2023 yılı bütçeleri oy birliği ile kabul edildi.

Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ESHOT Genel Müdürlüğünün 2023 Mali Yılı Performans Programı ile 2023-2025 Dönemi Mali Yılı Bütçe Tasarısı ele alındı.

CHP'li meclis üyesi Raşit Dirim, İzmir halkına var gücüyle hizmet eden ESHOT'un 2023 yılı gider bütçesinin 5 milyar 321 milyon lira, gelir bütçesinin 4 milyar 300 milyon 800 bin lira, açık finansmanının ise 1 milyar 20 milyon 200 bin lira olarak belirlendiğini, Plan ve Bütçe Komisyonunda da bütçelerin oy çokluğu ile kabul edildiğini aktardı.

Motorin fiyatının ve maliyetin arttığını, enflasyonun da yükseldiğini, buna rağmen UKOME düzenlemeleri nedeniyle ESHOT'un fiyat artışına gidemediğini söyleyen Dirim, "Akaryakıt ve zam düzenlemelerinin sayısı 60 iken ESHOT'un yapabildiği zam sayısı 2 seferle sınırlı kaldı. Bu durum hem demokratik hem ahlaki ve hukuki değil. Davalar açıldı ve devam ediyor." dedi.

AK Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı ise belediyenin esas görevinin altyapı ve ulaşım olduğunu ifade ederek, en önemli bütçelerinin de bu konularda kullanılması gerektiğini ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ise bütçeyi farklı kalemlerde kullandığını söyleyen Mısırlı, "Belediye güçlerini zaman zaman koyun, keçi alarak ya da işletme gerektiren restorancılık, büfecilik yaparak kullanıyor. Diğer taraftan fuarcılık çalışmaları var. Sayıştay özellikle restoran ve fuarcılık ile olarak 2020 yılında rapor yazdı, belediyenin iştiraki olan şirketlerinin zararı 2 milyar 700 milyon lira dedi ama bundan kimse şikayet etmedi." dedi.

Konuşmaların ardından ESHOT'un bütçesi CHP, İYİ Parti ve DEVA Partisi oylarıyla, oy çokluğu ile kabul edildi.


Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER