YEREL HABERLER  / İZMİR HABERLERİ

İZMİR (AA) - İzmir'de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan "100. Yılda Su Ürünleri ile Sağlıklı Çocuk Sağlıklı Nesiller Projesi" kapsamında ilkokul öğrencilerine balık döner ikram edildi.

Su ürünlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve su ürünleri tüketiminin artırılması hedefiyle 11 Kasım 2022'de gerçekleştirilen işbirliği protokolü çerçevesinde, Bornova ilçesindeki Nihat Gündüz İlkokulu'nda etkinlik düzenlendi.

Burada bir firma tarafından hazırlanan balık dönerler, ekmek arasında çocuklara verildi.

Etkinlikte konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, su ürünleri sektörünün gerek istihdama olan katkısı gerekse yarattığı katma değer ile stratejik öneme sahip sektörlerin başında geldiğini söyledi.

Kentin de 629 kilometrelik kıyı şeridi ile su ürünleri üretimi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Özen, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin toplam su ürünleri üretim miktarının yaklaşık yüzde 14'lük kısmı İzmir ilinde gerçekleşmektedir. Ancak su ürünleri tüketiminde dünya ortalamasına bakıldığında Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili olması ve su ürünleri sektörünün gelişmiş olmasına karşın tüketim miktarı oldukça düşük seviyededir. 2020 yılı dünya su ürünleri kişi başı tüketimi 20,2 kilogram iken ülkemizde 2020 yılında su ürünleri kişi başı tüketimi 6,8 kilogram, 2021 yılında ise 6,6 kg olarak gerçekleşmiştir. Bu bağlamda, su ürünlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve su ürünleri tüketiminin artırılması hedefi ile bir protokol imzaladık. Bugün bu projenin açılışını yaptık, inşallah yaklaşık 25 bin öğrencimize balık döner ikramında bulunacağız. Hem balın farklı formatlarda tüketilebileceğini göstermek hem de su ürünlerinin tüketiminin arttırmak ve çocuklarımızı balıkla tanıştırmak istedik, inşallah amacına ulaşır."

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür de çalışmanın hayırlı olmasını dileyerek, protokol kapsamında ilkokullarda su ürünleriyle ilgili eğitim verileceğini, öğrencilere balık tüketiminin öneminin anlatılacağını ve etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Mustafa Özen ve Murat Mücahit Yentür çocuklara balık ekmek ikram etti.
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER