YEREL HABERLER  / İZMİR HABERLERİ


Kenan YEŞİL/İZMİR, (DHA)-İZMİR'in Konak ilçesindeki tescilli metruk binanın bir bölümü, koruma kafesi ile birlikte yıkıldı. Mahallelinin başvuruyla İsmet Paşa İlkokulu ile binanın arasındaki sokağa, çelik konstrüksiyonla tüp geçit yapıldı. Metruk binanın yıkılma tehlikesi olduğunu belirten Sakarya Mahallesi muhtarı Abdülmenaf Turşak, "Bu okulda yaklaşık 700 öğrenci eğitim görüyor. Binanın kontrollü bir şekilde yıkılması için Anıtlar Kurulu'ndan karar çıkması gerekiyor" dedi.
Sakarya Mahallesi 826 Sokak'taki İsmet Paşa İlkokulu ile aynı sokaktaki SİT alanı içerisindeki tescilli metruk bina, Seferihisar açıklarındaki 6.6 büyüklüğündeki depremde hasar aldı. O dönem çelik konstrüksiyon kafesle koruma altına alınan metruk binanın bir bölümü eylül ayında koruma kafesi ile birlikte yıkıldı. Mahalle sakinlerinin başvurusuyla Konak Belediyesi'nce bir süre kullanıma kapatılan sokağa, çelik konstrüksiyon ile tüp geçit yapıldı. Hasarlı binanın girişleri de demir parmaklıklarla kapatıldı. Yıkılma tehlikesi devam eden metruk binanın bulunduğu sokak ise yeniden kullanıma açıldı.
'BİNA İLE OKUL BAHÇESİ ARASINDA MESAFE ÇOK AZ'
Binanın yıkılma tehlikesi olduğunu söyleyen Sakarya Mahallesi muhtarı Abdülmenaf Turşak, "Okullar açılmadan bir hafta önce 04.30 sıralarında bina yıkıldı. Okul açık değildi, saat geç olduğu için çevrede kimse yoktu. O gün burada büyük bir faciadan dönüldü. Bu okulda yaklaşık 700 öğrenci eğitim görüyor. 7 mahalleye bağlı tek okul. Bu nedenle eğitim alan öğrenci sayısı fazla. Binanın kontrollü bir şekilde yıkılması için Anıtlar Kurulu'ndan karar çıkması gerekiyor. Konuyla ilgili belediyeye başvuru yaptık. Birtakım önlemler alınsa da bina ile okul bahçesi arasındaki mesafe çok az. Herhangi bir olumsuzlukta okul bahçesine yıkılmasından, öğrencilerin zarar görmesinden korkuyoruz" dedi.
İsmet Paşa İlkokulu'nda iki çocuğunun eğitim aldığını dile getiren velilerden Cuma Şemin, binanın yıkılma ihtimali nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi. Çelik tünelden geçerken bile korku yaşadıklarını belirten Şemin, binanın en kısa sürede kontrollü bir şekilde yıkılmasını istediklerini söyledi. (DHA)DHA-Genel Türkiye-İzmir / Konak Kenan YEŞİL
2022-12-05 13:31:54Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER