KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İbrahim Kalın

Aslen Erzurum'lu olan İbrahim Kalın 1971 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden 1992 yılında mezun olan Kalın, islam düşüncesi ve felsefe alanındaki yüksek lisans çalışması için Malezya'ya gitmiş ve 2 yıl sonra Türkiye'ye geri dönmüştür.

Doktora çalışmaları için tekrar harekete geçmiş ve 1996 yılında doktora çalışmalarını yapmak üzere George Washington Üniversitesine gitmiştir. Eğitiminin ardından birçok ülkeye seyehat etmiş ve uluslararası konferanslarda tebliğler sunmuştur. Doktora alanı olan islam felsefesi ile ilgili yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır.

Türkçe çeviri konularında da birçok kazanımı bulunan İbrahim Kalın, Japon araştırmacı Toshihiko Izutsu'nın 'İslamda Varlık Düşüncesi' kitabını Türkçe'ye çevirerek katkı sağlamıştır.

İbrahim Kalın, akademisyen kimliğinin yanı sıra fotoğrafçılığı da benimsemiş, bağlama ve ney'e gönül vermiştir.

Aynı zamanda 2005-2009 yılları arasında SETA Vakfı'nın kurucu başkanlığını da yapmıştır.

2007 yılında İslam ve Batı adlı kitabı yayımlanmıştır.

2009 yılında Dış Politikadan Sorumlu Başbakan Başdanışmanlığına getirildi.

2011 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliğine atandı.

2012 yılında ise Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini üstlendi.

İbrahim Kalın son olarak 11 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü olarak atanmıştır.

İ̇brahim Kalın Haberleri

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İsveç gereğini yaparsa...

  Dünya, 02 Şubat 2023

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İsveç gereğini yaparsa...

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNN International'da gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İsveç ve Finlandiya'nın NATO sürecinin Türkiye'ye F-16 satışının engelleyeceği yönündeki açıklamayı değerlendiren Kalın, "Amerikan Kongresi, NATO sürecini F-16 programı için bir ön şart olarak koyuyorsa uzun süre bekleyebilirler. Biz bu iki süreci birbirine bağlamıyoruz." dedi. Kalın, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin, "Sözlerini yerine getirirse ve haziran ayındaki son NATO Zirvesinde üzerinde anlaştığımız maddelerin gereğini yaparsa İsveç'in NATO'ya girmesini destekleyeceğiz." yanıtını verdi.

 • "150 yıllık tarihimizin seyrini de görme imkanı"

  Kültür-Sanat, 28 Ocak 2023

  "150 yıllık tarihimizin seyrini de görme imkanı"

  Türk Resminin Panoraması Sergisi'nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, sergiyle ilgili olarak "Son 150 yıllık tarihimizi, görsel bir sanat dalımız yani resim üzerinden okumak anlamaya çalışmak hem geçmişimizi hem bugünümüzü anlamlandırmak açısından da kıymetli bir faaliyet. Burayı gezerken 150 yıllık tarihimizin seyrini de görme imkanı olacak" dedi

 • Kalın'dan "Suriye ile resmi temas" açıklaması

  Dünya, 07 Ocak 2023

  Kalın'dan "Suriye ile resmi temas" açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye rejimiyle yapılan görüşmelere ilişkin, "Biz bunu hem ülkemizin çıkarları için hem Suriye halkının korunması, menfaatleri, hak ve hukuku için yapıyoruz" dedi.

  Kalın, fuarda kitaplarını imzaladı

  Gündem, 10 Aralık 2022

  Kalın, fuarda kitaplarını imzaladı

  39. Uluslararası TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'na katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Burada binin üzerinde yayınevi var. Bu da gerçekten ciddi bir rakam. Aklınıza gelebilecek her alanda, çocuk kitaplarından tarihe, felsefeden siyasete, yemek kitabından mühendislik kitabına kadar her alanda çok güzel yayınlar yapılmış. Bunların burada sergilenmesi gerçekten ülkemiz adına da memnuniyet verici" diye konuştu.

  Şehitlerin anısına 'Mağusa Limanı'nı seslendirdi

  Müzik, 23 Kasım 2022

  Şehitlerin anısına 'Mağusa Limanı'nı seslendirdi

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Büyükelçi İbrahim Kalın PKK kurşunuyla şehit olan müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’ın ve tüm şehitlerin anısına 'Mağusa Limanı' türküsünü seslendirdi

 • İbrahim Kalın'dan F-16 açıklaması

  Gündem, 04 Kasım 2022

  İbrahim Kalın'dan F-16 açıklaması

  ABD'den Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Sürecin, bir iki ay içerisinde tamamlanma ihtimali yüksek görünüyor" dedi

 • Kalın'dan kritik görüşme

  Dünya, 17 Ekim 2022

  Kalın'dan kritik görüşme

  Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile telefonda ikili ilişkileri, Ukrayna'daki son durumu ve Ege'deki gerilimi görüştü

 • Kalın'dan Mir kart açıklaması

  Gündem, 24 Eylül 2022

  Kalın'dan Mir kart açıklaması

  Türkiye'nin dış politika gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Semerkand ve New York temasları, Türk dış politikasında artık alışılagelen yoğun ve dinamik diplomatik girişimlerin bir halkasıdır" dedi. Kalın, Rusya'nın Türk bankaları üzerinden yaptırımları deldiği iddiası hakkında ise "Bu iddiaların bir aslı yok. Mir kartı dediğimiz şey, Rus turistlerin Türkiye'ye geldikleri zaman günlük harcamaları için sınırlı olan bir karttır. Rus turistlerin ülkemize gelmesini yasaklayacak halimiz yok" diye konuştu

  Ukrayna'dan tahıl taşıyan gemi ne zaman yola çıkacak?

  Dünya, 31 Temmuz 2022

  Ukrayna'dan tahıl taşıyan gemi ne zaman yola çıkacak?

  Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ukrayna'dan tahıl taşıyan ilk gemi yarın yola çıkabilir" dedi

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kimseden izin alacak değiliz

  Dünya, 27 Temmuz 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kimseden izin alacak değiliz

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "Tahıl sevkiyatı hem Rusya'nın hem Ukrayna'nın menfaatine. İki hafta içerisinde ilk gemilerin çıkmasını bekleyebiliriz." dedi. F-16 tedarikine ilişkin konuşan Kalın, "Biden yönetiminin F-16'lar konusundaki tavrı olumlu, memnuniyet verici." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Suriye'de olası operasyonu hakkında "Cumhurbaşkanı'mız yeni bir askeri harekatın her an olabileceğini söyledi. Bunun için de biz kimseden izin alacak değiliz." değerlendirmesinde bulundu.

 • Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarını kırdılar

  Gündem, 15 Temmuz 2022

  Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarını kırdılar

  Beyoğlu'nda bulunan Hasköy Yahudi Mezarlığı'nda mezar taşlarına zarar verildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz" açıklamasında bulundu.

 • Sözcü Kalın, ABD'li senatörle görüştü

  Dünya, 02 Temmuz 2022

  Sözcü Kalın, ABD'li senatörle görüştü

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'li Senatör Lindsay Graham ile başta ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, terörle mücadele, savunma sanayii alanındaki iş birliği konuları, Ukrayna-Rusya Savaşı, Karadeniz tahıl sevkiyatı, Suriye, Ege-Akdeniz ve diğer bölgesel konuları görüştü

 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Habertürk'e açıklamalar

  Gündem, 26 Haziran 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Habertürk'e açıklamalar

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Habertürk TV'de Kübra Par'ın Açık ve Net programında gazeteciler Aslı Aydıntaşbaş ve Gürkan Zengin ile birlikte başta dış politika olmak üzere gündemdeki soruları yanıtladı. Suudi Arabistan ile ilişkilere değinen Sözcü Kalın, "Suudi Arabistan'la Kaşıkçı cinayetine kadar çok ciddi sorunlarımız yoktu. Bir iki yerde görüş ayrılıklarımız vardı. Kaşıkçı cinayeti büyük bir travma yarattı. Ülkemizde bu şekilde yapılmış olması. Türkiye o dönemde üzerine düşeni fazlası ile yaptığını düşünüyorum. Duyurulması ve dünyada gündem olması. Neticede mahkemenin verdiği karara hukuken saygı duymak zorundayız. Siyaseten ve vicdanen yeterli bulmayabilirsiniz" ifadelerini kullandı

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden ABD'li yetkiliyle kritik görüşme

  Dünya, 30 Mayıs 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü'nden ABD'li yetkiliyle kritik görüşme

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü. Görüşmede Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularının yanı sıra, Ukrayna-Rusya savaşı konuşuldu.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan F-16 açıklaması

  Dünya, 16 Mayıs 2022

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan F-16 açıklaması

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Reuters'a verdiği demeçte, "ABD'nin F-16 talebine onay vermesini bekliyoruz." dedi. Kalın, Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasında yürüttüğü müzakerelerin hassas ve dengeli bir şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi.

 • Kalın'dan öğrencilere tavsiyeler

  Gündem, 15 Mayıs 2022

  Kalın'dan öğrencilere tavsiyeler

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın, Sakarya'da üniversite öğrencileriyle bilim, kitap, sanat, film, spor ve kariyer festivalinde bir araya geldi. Öğrencilerle sohbet eden Kalın, hayata dair tavsiyeler verdi

 • İbrahim Kalın'dan 'Metruk'

  Kültür-Sanat, 05 Mayıs 2022

  İbrahim Kalın'dan 'Metruk'

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yeni müzik çalışması 'Metruk'un klibi yayınlandı

 • Sözcü Kalın Kiev'de Zelenskiy'le görüştü

  Dünya, 30 Nisan 2022

  Sözcü Kalın Kiev'de Zelenskiy'le görüştü

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin "Özellikle İstanbul sürecinin devam ettirilmesi, bu savaşın sonlandırılmasında kilit bir rol oynayabilir. Bununla ilgili çalışmalarımızı da yoğun bir şekilde sürdürüyoruz." dedi.

  "Haddini aşan zıddına döner"

  Dünya, 03 Mart 2022

  "Haddini aşan zıddına döner"

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa ilişkin, uluslararası alanda alınan bazı kararları eleştirerek, "Savaş zamanı bile ölçüyü kaçırmayalım. Zira 'haddini aşan zıddına döner" dedi.