Türk Silahlı Kuvvetleri, 22 Temmuz'da başlayan hava harekatlarıyla terör örgütü PKK'ya tarihindeki en büyük darbelerden birini vurdu.

Operasyonların çok kısa sürede ve yıkıcı olması terör örgütünde moralleri alt üst etti. Bazı teröristler örgütten kaçarak teslim oldu, teslim olmayı başaramayanların ise örgütün Kuzey Irak'ta hakim olmadığı bölgelerde saklandığı rapor edildi.

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği operasyonlarda 918 terörist ölü ele geçirildi.

Hava operasyonları sonucu yurtdışında yaklaşık 580 teröristin, yurtiçindeki operasyonlarda da 250-300 teröristin yaralandığı tespit edildi.

Hava operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışlarıyla da terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdirdi.

LOJİSTİK ÜSLERİ VURULDU

TSK'nın operasyonlarında terör örgütü PKK'nın ikmal üslerine de ağır zayiat verildi. Operasyonlarda, örgütün silah, mühimmat, gıda ve ilaç depoladığı birçok barınağın kullanılamaz hale getirildiği belirtildi. Operasyonlarla harekat kabiliyeti azalan örgüt, toplu eylemlerden daha çok bireysel eylemlere yöneldi. İddiaya göre, PKK, marjinal sol örgütleri yanına alarak yeni eylem stratejileri geliştirdi. Örgütte "fedai" olarak adlandırılan eylemciler, kent merkezlerinde kanlı eylemler yapıyor. Örgütünün son dönemde sivilleri kalkan olarak kullanmaya başladığı belirtildi. Teröristler, güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmaları özellikle sivillerin zarar görebileceği yerlere çekmeye çalışıyor.

TELSİZLERE YANSIYAN PANİK

TSK'nın hava operasyonları, terör örgütü içinde büyük bir korku ve panik havası oluşturdu. Teröristlerin telsiz konuşmalarında, örgütün son bir ay içinde hiç beklemedikleri kadar kayıp verdikleri, bu kayıpların gizlenmeye çalışıldığı tespit edildi.

Zergele barınma alanına yapılan hava operasyonunda örgüte ait milyonlarca dolar değerindeki uyuşturucunun ve yüksek miktardaki dövizin imha edilmesi sonucu, olaydan sorumlu tutularak infaz edilen 10 kişi için bile infazı gerçekleştirenler hakkında örgüt yönetimince soruşturma açıldığı, örgütün artık eleman kaybetmeye tahammülü olmayacak bir seviyeye gerilediği, çok ağır suçlarda bile infazların durdurulması yönünde talimat verildiği ifade edildi.

ÇOCUKLARI KAÇIRIYORLAR

İstihbarat birimleri, operasyonlarla eleman bulmakta çok zorlanan PKK'nın çocuk militan için ailelere yüksek miktarda para verdiğini belirledi. 18 yaşından küçük 88'i kız 316 çocuk için aileleri tarafından "Çocuğum PKK'lılar tarafından dağa kaçırıldı" yönünde emniyet birimlerine başvuruda bulunuldu.

CESETLER TERKEDİLDİ

Terör örgütü mensupları, çatışmalarda ölen teröristlerden bazılarının cesedini yanlarında götürüyor. Bazı teröristlerin cesedi ise bulunduğu yerde bırakılıyor. Yaralı teröristler ise mağaralarda ya da Kuzey Irak'taki barakalarda ilkel şartlarda tedavi ediliyor.

Türk jetleri tarafından bombalanan kamplara girmeye cesaret edemeyen teröristler, ölüleri bulunduğu yerde bıraktı. Özellikle Kandil ve Hakurk'ta cesetlerin oldukları yerde bırakıldığı ve 5-10 kilometrelik alana ağır bir ceset kokusu yayıldığı belirtildi.

TUNCELİ KIRSALINDA ÖRGÜTE BÜYÜK DARBE

Türk jetlerinin 22 Ağustos'ta Tunceli'de PKK'ya yönelik 22 ayrı noktaya yaptığı hava harekatında örgüte tarihindeki en ağır darbelerden biri vuruldu. TSK örgütün yaz mevsiminde kullandığı 14 değişik yerdeki barınma noktası tamamen imha edildi. Hava hedeflerine karşı kullanılan PKK'ya ait dört ağır makineli tüfek ve iki makineli tüfek mevzisi ile iki Zağros keskin nişancı mevzisi kullanılamaz hale getirildi.

POLİS 2 BİN 360 KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

Öte yandan, emniyet birimlerinin yurtiçinde yaptıkları operasyonlarda da terör örgütüne büyük darbe vuruldu. Polisin PKK terör örgütü ve gençlik yapılanmalarına dönük operasyonlarında 2 bin 360 kişi gözaltına alındı. Marjinal sol örgütlere yönelik operasyonlar da da 185 kişi yakalandı. Operasyonlarda 12 ağır silah, 66 uzun namlulu silah ve 102 tabanca ele geçirildi. Polis, şehir merkezlerinde 499 el yapımı patlayıcı ile 600 kilogram patlayıcı malzeme ele geçirdi. Polis bölgesindeki operasyonlarda 24 terörist ölü ele geçirildi, 17 terörist ise yaralandı.

PKK'NIN BAŞARI KAZANMASI MÜMKÜN DEĞİL

Uluslararası Stratejik Araştırmalar (USAK) Uzmanı Mehmet Yegin, askeri olarak PKK'nın TSK karşısında durması ve ona karşı başarı kazanmasının mümkün olmadığını söyledi.

PKK'nın TSK karşısında daha önce de başarısız olduğunu ifade eden Yegin, "Burada PKK'nın halihazırdaki stratejisi insanların kutuplaşması. Türkiye'nin batısının doğusuna düşman olarak bakması. PKK'yı Kürtlerle eşit görme gibi durum hedefliyorlar. Belki buna odaklanmak daha doğru olacaktır. PKK'ya karşı operasyonlar zaten başarılı olacaktır. 2013'e kadar yapılan operasyonlarda PKK'ya çok büyük zayiatlar verildi. Hiç girilmeyen PKK kamplarına girildi. PKK ciddi zorluklarla karşı karşıya kaldı. TSK'nın PKK operasyonlarında başarı elde etmesi beklenen bir şey" diye konuştu. Yegin, sorunun şehirlerde yeni yapılan sığınaklar ve devşirilen yeni elemanlar olduğunu, bu kişilerin, bir sistematik içinde değil, şehir savaşı mantığıyla belirli hedeflere saldırdığını aktardı. Örgütten kaçıp teslim olanların bulunduğunu anımsatan Yegin, "Örgütten ayrılmak isteyen insanlar bulunuyor fakat bunlar çoğunlukla fırsat bulamıyor. Operasyonlar esnasında teslim olanlar olacaktır. Bunlar için fırsat pencerelerinin de açılması gerekiyor. Operasyonlar yapılırken bu fırsatın verilmesi mantıklı olabilir" dedi. Yegin, PKK'nın üst düzey yöneticilerinin Kandil'den İran'a geçtikleri iddiasıyla ilgili de "Bir yerde güvenlik önlemlerini artırırsanız terör başka yere kayar. Su balonunun bir tarafını sıktığınızda suyun diğer tarafa gitmesi gibi. Terör örgütü nerede zayıfsa, daha güvenli olduğunu düşündüğü alana kayar. Bu doğrudan bir zafer anlamına gelmiyor ama oranın güvenliğini sağlamış oluyorsunuz. Öyle bakmak lazım. Diğer tarafları da stratejik olarak sıkıştırmak gerekiyor" ifadesini kullandı. -

'' OPERASYONLARA İLİŞKİN BİLGİ VERİLMİYOR''

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu ise güvenlik güçlerini bölücü terör örgütünü mücadele açısından yakından tanıdığını söyledi. Suruç saldırısından sonra PKK'nın eylem, strateji ve saldırılarında değişiklik olduğunu anlatan Orakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Cumhuriyeti şu anda bölücü terör örgütü ile çatışıyor. Bu örgütü temizleyecek şekilde tarihin en ciddi operasyonları yapılıyor şu anda. Geçmiş dönemde de çok operasyon yapıldı ama Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt Paşa'yı hatırlarsanız emekli olduktan sonra biz 'şu kadar sorti yaptık Kandil'e ama dağları vurduk' demişti. Bunun tabii sebepleri vardı. Türkiye bağlı bulunduğu NATO ve stratejik işbirliği yaptığı ABD, İsrail, İngiltere gibi ülkelere önceden haber veriyordu. Bu son gelişmelerde şöyle bir şey oldu. Türkiye 2007'den itibaren bağımsız dış politika izlemeye başladı. Aynı zamanda bu yerli milli bir savaş araç gereçleriyle yerli İHA ve yerli istihbarat ile geçmişte Batı'nın etkisinde olan teşkilatlarımız hem araç gereç hem de istihbarat açısından yerli imkanlara kavuştu. PKK veya bölücü örgüt ile yapılan mücadele cumhuriyet tarihinin en can alıcı mücadelesidir. Bu şekilde gittiği durumda terör örgütü şu anda dağılmış durumdadır."

"Eskiden bu tür hava saldırılarını yaparken Türkiye, ABD ve Irak'a bilgi veriyordu. Türkiye artık kesinlikle kimseye bilgi vermiyor" diyen Orakoğlu, şunları söyledi:

"Şu anda sağlanan başarının nedeni bu. IŞİD'in kamplarına hava saldırıları düzenlenirken bombalar atıldıktan sonra haber verildi. Aynı şekilde Kandil de böyle bombalandı. Türkiye çok ciddi şekilde terörü kurutmaya kararlı ve bunu destekleyen ülkelerle hesaplaşmaya da kararlı.

PKK'nın lojistik desteği uyuşturucudan elde ettiği paralar yok edildi. Terör örgütü çok ciddi bir darbe yedi. Terör örgütü ile organik bağ içinde olan HDP eş başkanlarının, bir taraftan Almanya'yı, bir taraftan AB ülkeleri ve ABD'yi ateşkes için devreye sokmaya çalışmaları, PKK'nın darmadağın olduğunu açık resmidir. Terör örgütü ilk defa çok ciddi şekilde darbe almıştır. Ateşkes isteyerek toparlanmaya çalışıyorlar."

''İNSAN KAYNAĞI AZALIYOR''

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Yönetim Kurulu Üyesi emekli Yarbay Ömer Tutumlu ise bir kara pilotu olarak terörün en şiddetli zamanında bölgede bulunduğunu belirtti.

"Askerin temel felsefelerinden biri şudur, ayağınızın basmadığı yer sizin değildir, ayağınız basmadan yapılan her türlü operasyonlar nihai sonucu getirmez" ifadesini kullanan Tutumlu, bu nihai sonucu almak için başka bir komşu ülkenin topraklarına müdahalenin de bazı koşulları bulunduğunu aktardı.

PKK'ya karşı ilk günden bu yana hava operasyonlarının yapıldığını anlatan Tutumlu, "İstihbaratın ne kadar gizlendiğini şu an bilemiyorum. Havadan operasyon yapıyorsunuz. Bu operasyon karşı tarafa gidiyor mu, ne kadar gidiyor, haberleri oluyor mu, baskın tarzında mı yapılıyor, onu şu anda bilemiyorum. Netice almanın en önemli unsuru istihbarattır. Teknoloji oldukça ilerledi. Netice anlamında mutlaka teröre darbe vurulmuştur. Vurulmadığını söylemek yanlış olur. Bir insan kaynağını azaltıyorsunuz. Moral olarak mutlaka olumsuz yönde etkileniyordur. Operasyonların faydalı olduğu kanaatindeyim" değerlendirmesinde bulundu.

AA

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!