Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, dershanelerin özel okula dönüşmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. NTV'ye konuk olan Tekin vatandaşlara uyarıda bulunarak, "Temel lise başvuru süreci onaylanmış olan okullara başvursunlar ve onlarla ilgili taahhüte girsinler" dedi.

'SENET İMZALAMAYIN'

Atamalardan rotasyon sistemine TEOG'a kadar birçok konuya değinen Tekin, özetle şunları söyledi: 

- Son olarak 2 bin 148 dershane dönüşüm programına müracaat etti ve bunların başvurularının önemli bir kısmı kabul edildi. Çok sayıda vatandaşımızın bu temel liselere önümüzdeki yıl için kayıt yaptığı bilgisi bize ulaşıyor. Vatandaşlarımızdan isteğimiz temel lise başvuru süreci onaylanmış olan okullara başvursunlar ve onlarla ilgili taahhüte girsinler. Başvuru süreci onaylanmamış ya da başvurmamış bir dershaneye gidip önümüzdeki yıl ben temel lise olacağım dendiğinde senet imzalamasın.

Bu zamana kadar üniversiteyi bitiren öğretmen adayı KPSS'ye giriyor ve yeterli puanı alınca atama bekliyordu ve atanınca görevine başlıyordu. Bunda yeni bir düzenlemeye gidiliyor. KPSS sonrası atama yeterli olmayacak 1 yılın sonunda bir değerlendirmeye tabi tutulacak ve yazılı sözlü sınavların sonunda göreve başlayacak. Neden böyle bir uygulamaya gerek duydunuz?

Olumsuzluklar üzerinden bir değerlendirme yapılıyor. Halbuki bu yönetmelik cefakar biçimde Anadolu'nun her köyünde çalışan öğretmenlerimizin adil biçimde her okulda çalışmasını mümkün kılmak için belli kriterler getirmiş bir yönetmelik. Ben öncelikle bizimle birlikte bu yükü çeken bize katkı sağlayan öğretmen arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Yönetmelikler yasalarla düzenlenen hükümleri ayrıntılandıran ve uygulama prensiplerini gösteren mevzuat ünitesi. Bahsi geçen hususta ilgili yasal düzenlemelerle düzenlenmiş öngörülmüş bir metnin yani geçtiğimiz yıl Mart ayında çıkardığımız kanunda öngörülen süreci tanımlayan bir yönetmelik yayınladık biz hafta sonunda. Şimdiye kadar yoktu şimdi neden ihtiyaç duydunuz cümlesi yanlış. Atanan arkadaşlarımız öğretmen olarak atanmıyorlar aday öğretmen olarak atanıyorlar. Bütün devlet memurluklarında olduğu gibi bir yıllık bir deneme süresinden sonra öğretmen olarak atıyorduk. Yönetmelik çıkmadan öncede mevzuat aynen bu şekildeydi. Şimdi sadece farklılaşan şey bu süreci biraz daha ayrıntılı biçimde detaylandırdık. Performansla ilgili kriterleri, süreci kimin yöneteceği nasıl yürütüleceği yönetmelikte ayrıntılı biçimde tanımlanmıştır. Yine manipüle edilen şeylerden biri aday öğretmenliği başaramayan kişiler meslekten atılacaklar. Bu da yanlış. Gereken prosedürü, şartları yerine getiremeyen arkadaşlarımız zaten bu yönetmelikten öncede ilişiği kesip ihraç ediliyordu.

Performans kriterleri ve yazılı sözlü sınavın içeriği ne olacak? 

Performansla ilgili hususlar şimdiye kadar ki düzenlemede bir öğretmenin hangi koşullarda stajyerliğinin sonlandırılıp sonlandırılmayacağı hangi koşullarda adaylıktan öğretmenliğe atanacağı net değildi. Biz bunları ölçülebilir, somut ve objektif kriterlerle tanımlamaya çalıştık. Bu süreç içinde öğretmen arkadaşlarımız kendilerine tayin edilen daha önce atanmış danışman öüretmen, okul yöneticisi ve müfettiş rehberliğinde performansları ölçülecek ve bu kriterlerde başarılı olan arkadaşlarımız hizmet içi eğitim ve mülakat sınavına girmeye hak kazanacak. Burada yine diyorlar ki bir sendika başkanı bu ifadeyi kullandı; bir yılın sonunda öğretmenlikle ilişiği kesiliyor. Öğretmen adayı arkadaşımız atandığı il, ilçe, köy coğrafi koşullar, toplumsal yapı veya aile sebeplerle uyum sağlayamamış olabilir, performans kriterlerini bu sebeplerle aşamamış olabilir bütün bunları göz önünde bulundurarak kriterleri yerine getiremeyen arkadaşlarımızı başka bir okulda başka bir coğrafya da bir yıl daha aday öğretmen olarak çalışmasının önünü açtık. Yani iki yıl farklı okul farklı coğrafi bölgede hala performans kriterlerini yerine getiremeyen arkadaşlarımızın aday öğretmenliği sonlandırılacak ilişiği kesilecek. Biz öğretmenlerimizin hangi konulardan, hangi mevzuattan ya da hangi referanslardan sınava, hizmet içi eğitime ve mülakata tabi tutulacağını yönetmeliğimizde çok olarak yazdık. Biz hizmet içi eğitim merkezlerimizde aday öğretmenlerimizi eğitime tabi tutacağız, ardından bir sınava tabi tutacağız ve mülakat neticesinde öğretmenlerimizin adaylık sürecini sonlandırıp öğretmen olarak atamış olacağız.

Kademeli rotasyon sistemi bir diğer konu bakanlık nasıl yönetecek bu süreci, neyi amaçlıyor?

2014 yılı için birkaç rakam verirsem ilk defa öğretmen olarak atanmak üzere bize 202 bin aday başvurmuş. Biz 50 bin arkadaşımızı öğretmen olarak atadık. Toplamda yer değiştirme talepleri ile birlikte bize başvuran öğretmen sayımız 505 bin. Bu arkadaşlarımız mevcut çalıştıkları okullardan daha iyi çalışma talebinde bulunuyorlar. Biz aslında yine 46 bin öğretmeni mağdur etmek gibi bir kaygıyla değil 505 bin öğretmenimizi memnun etmek için rotasyon uygulamasına gittik. Sanki biz 8 yılı tamamlamış öğretmenlerimizi mağdur etmek gibi bir kaygıyla yola çıkmışız. Tam tersine biz 505 bin başvurudan bize yer değiştirme talebinde bulunan arkadaşlarımızın talebini gerçekleştirebilmek için bu düzenlemeyi yaptık. Öğretmenlerimizin yarısından fazlası 40 yaşında altında. Dolayısıyla bu arkadaşlarımız ilk atama kapsamında görece daha zor koşullarda çalışan arkadaşlarımız. Eğer bu türden bir düzenleme yapmazsak öğretmenlik hayatlarının tamamını taşrada çalışacaklar. Bu da öğretmen camiası içinde ciddi bir adaletsizlik sebebidir. Biz kimseyi mağdur etmek değil çok sayıda öğretmenimizin de iyi okullarda çalışabilmesi için böyle bir düzenleme getirdik. Sanki bu rotasyona tabi olan 12 yıllık 46 bin öğretmenimizin öğretmenlikle ilişiğini kesiyormuşuz gibi lanse ediliyor. Bu da çok yanlış bir yönlendirme. Nitelikli okullarda, iyi okullarda bütün öğretmenlerimizin çalışabilmesinin önünü açıyoruz.

5.sınıfların bir hazırlık sınıfı haline çevrilmesi, İngilizce ağırlıklı bir eğitim verilecek bir hazırlık sınıfına çevrilmesi uygulamasına ne zaman tam anlamıyla geçilmesi bekleniyor?

Öğretmen atamalarında 16-20 saatlik bir eğitimden bahsediyoruz İngilizce öğretmen tercihinde bir artış olacak mı?Yusuf Tekin: Burada da yine sayın bakanımızın göreve başladığı tarihten itibaren biz attığımız bütün adımları ilgili kesimler, çalışma arkadaşlarımız ve paydaşlarımızla tartışarak yürütüyoruz. Tıpkı bu yönetmeliği aylarca sendikalarda dahil herkes görüşüp görüş aldığımız örneğinde olduğu gibi. Bu konuda da biz 5.sınıf öğrencilerimizin yaş grupları itibariyle yabancı dil öğrenmeye en uygun dönem olduğunu akademisyenlerle görüşerek bu sonuca ulaştık. Bir de Türkiye'de ortalama bir öğrencimiz yaklaşık olarak 1200 saatin üzerinde 12 yıllık zorunlu eğitim sürecinde yabancı dil dersi alıyor. Yine bunun çok üstünde Türkçe dersi alıyor ama mezun ettiğimiz çocukların yabancı dile ve Türkçe konusunda yeterince iyi yetişmediğini hepimiz kabul ediyoruz. Dil öğrenmek için en uygun yaş bu yaşsa eğer 5.sınıfların müfredatını çocuklarımızın dil öğrenmesi için daha yoğun bir dil müfredatı uygulayabilir miyiz diye bir tartışma platformu oluşturduk. Bu konuda özel okullarla, sendikalarla, öğretmenlerimiz, akademisyenlerle görüşmeler yapıyoruz. Sürecin ayrıntıları bu çalışmaların sonucunda netleşebilir. Bu konuda henüz altyapı gerekli çalışmalar tamamlanmış değil. Henüz bir tartışma süreci.

Diğer derslerin ağırlığı ne kadar olacak peki?

Dil ağırlıklı diyelim çünkü yabancı dille birlikte Türkçeyi de iyi okuyup yazabildikleri bir eğitim süreci olsun istiyoruz. Çalışmalar belli bir sonuca ulaşınca bir pilot uygulama ile hayata geçirip daha sonrada başarılı olursa Türkiye geneline yaymayı düşünebiliriz.

TEOG'da bir e-sınav denemesi yapılmıştı. Bu sınavın tüm Türkiye'de hayata geçirilmesi için bir adım atıldı mı?

Fatih Projesi kapsamında öngörülen en önemli hususlardan birisi öğrencilerimizle ilgili ölçme değerlendirme sürecini elektronik ortamda yapabilir miyiz konusuydu. Tabletlerine ulaştıktan sonra bütün bu sınavları elektronik ortamda yapıp yapamayacağımızı biz test etmeye çalışıyoruz. Sizin bahsettiğiniz de bu uygulamanın bir parçasıydı. Uygulamalarımız devam ediyor sadece pilot olarak devam ediyor. Altyapımız buna uygun hale geldiğinde çocuklarımızın ellerinde tabletleri hazır olduğunda bunu uygulayabilecek durumda olduğumuzu gördük.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(10)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!