Carrefoursa Genel Müdürü Guillaume Vicaire, bu yılın ilk yarısında 28 mağaza açtıklarını, 2009 sonunda ise 60 mağazaya ulaşacaklarını bildirdi.

Vicaire, Carrefoursa'nın Türkiye'deki faaliyetlerine ilişkin Parksa Hilton'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki krizin bugüne kadar yaşanan krizlerden ve dünyada meydana gelen krizden farklı olduğunu, 2001'deki krize göre çok büyük bir fark bulunduğunu ifade ederek, 2001'deki krizde tüm tüketim kalemlerinde ''bıçak gibi'' bir kesilme yaşandığını, bu krizde ise sistemin ciddi şekilde direndiğini, gıda sektöründeki büyümenin aynı şekilde devam ettiğini söyledi.

Guillaume Vicaire, ''Gıda açısından Türkiye tüm Avrupa ülkeleri içinde ilk çeyrekte en iyi rakamları elde eden ülke. İlk yarıda gıda sektöründe yüzde 8-10 arasında bir büyüme yaşandı'' şeklinde konuştu.

Türkiye ekonomisi ve pazarına çok iyimser yaklaştığını ifade eden Vicaire, ''Türkiye'nin Avrupa içinde gıda sektöründe en dinamik ülke olduğuna inanıyorum. Her ne kadar geçmişteki büyüme hızına göre daha yavaş, ağır seyreden bir büyüme olsa da gıda sektöründe yine geçtiğimiz yıla göre bir büyümeyi izleyebiliyoruz'' dedi.

Dağıtım zincirlerinin Türkiye'de yeni mağazalar açtığını, yatırımlar yaptığını, Türkiye'de genç bir nüfus olduğunu ve kentleşmeye yönelmenin hız kazandığını anlatan Vicaire, ekonominin hızla büyüdüğünü, perakendenin Türkiye'de halen gelişim gösterdiğini kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vicaire, Türkiye'de 16 yıldır faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Düşüncemiz burada kalıcı olmak ve Türkiye'de büyümektir. Birinci arzumuz Türkiye'nin büyümesine eşlik etmektir, Türkiye'de çok daha fazla müşteriye hitap edebilmek adına Carrefoursa çözümlerini üretebilmektir. Geçen yıl sizlere 3 yıl içerisinde mağaza sayımızı ikiye katlamak gibi bir hedefimiz olduğundan bahsetmiştim. Geçen yıl vermiş olduğumuz sözümüzün, yaptığımız açıklamanın halen geçerli olduğunu, aynı yolda ilerlediğimizi söylemek isterim. Bu aşamada ticari koşullar elverdiği ölçüde de, müşterilerin ihtiyacı olduğu ölçüde organik olarak büyümeye, yeni mağazalar açmaya veya mevcut mağazaların satın alınması yoluyla büyümeye devam edeceğiz.''

Guillaume Vicaire, bir soru üzerine bu yılın ilk yarısında 28 mağaza açtıklarını, 2009 sonunda da 60 mağazaya ulaşacaklarını bildirdi.

Carrefoursa Genel Müdürü Guillaume Vicaire, Türkiye'de iç tüketimin, iç talebin arttığı noktada ekonomik krizin ortadan kalkacağını, iç talebin artmasının ekonomik krizin kalkmasında en önemli etken olacağını düşündüğünü belirtti.

Vicaire, Carrefoursa'nın Türkiye'deki faaliyetlerine ilişkin Parksa Hilton'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Carrefoursa'nın 7 bin 500 çalışanı ile Türkiye'nin 42 ilinde ve Anadolu'nun 16 ilçesinde 175 mağaza ile faaliyet gösterdiğini, bu yıl ise toplamda 60 mağaza daha açmış olacaklarını söyledi.

Guillaume Vicaire, ''2011 sonuna kadar çalışan sayınız ikiye mi katlanacak?'' sorusu üzerine, ''Evet, çalışan sayımızı ikiye katlamak gibi bir hedefimiz olduğunu geçen yıl söylemiştim'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, Avrupa'nın en iyi pazarı olduğunu söyleyebileceğini ifade eden Vicaire, Carrefour ve Sabancı Grubu olarak Türkiye'de yatırım yapmaya, yeni iş imkanları yaratmaya devam edeceklerini kaydetti.

Her bin kişiye düşen modern perakende alanın Türkiye'de 60, İtalya'da 170, Fransa'da ise 230 metrekare olduğunu belirten Vicaire, ''Sadece organik mi büyüyeceksiniz?'' sorusu üzerine, ''İkisi de... Yani organik veya satın alma, devralma yöntemiyle...'' dedi.

Vicaire, gıda dışı sektörlerde bir gerileme olduğunu, tüketicinin krize tepki verdiğini, birinci derecede ihtiyacı olan tüketimlerini ötelediğini ve gıdayı öne aldığını belirterek, gıdada ikinci yarıyılda büyümenin daha fazla olacağını düşündüklerini kaydetti.

Bu yıl Sefaköy'deki ''212 AVM''de, ''Erzurum AVM''de ve Bahçelievler'de hipermarket açacaklarını bildiren Vicaire, ilk ayda açtıkları kadar süpermarketi ikinci 6 ayda da açacaklarını, ikinci 6 ayda bin 500 kişi daha istihdam edeceklerini söyledi.

CARREFOURSA BAHÇELİEVLER AVM 

Vicaire, Ağustos ayında Carrefoursa Bahçelievler AVM'nin kapılarını tüketiciye açacağını belirterek, mağazanın, 105 milyon lira yatırım yapılarak Carrefoursa'nın Türkiye'ye kazandırdığı 12. alışveriş merkezi olduğunu söyledi.

Bahçelievler AVM'nin 58 bin metrekare kapalı alan ile yaklaşık 500 kişiye istihdam yaratacağını, 8 bin metrekare net satış alanından oluşan Carrefoursa hipermarketin ise sadece mağazada yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayacağını kaydeden Vicaire, söz konusu alışveriş merkezinde 54 satış mağazası bulunduğunu, tüm satış mağazalarının kiralanmasının tamamlandığını anlattı.

Vicaire, alışveriş merkezi inşaatı sırasındaki zemin hareketi sebebiyle kısmen hasar gören İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ne 2 bin 416 metrekare alanda yeni hastane binaları tamamlandığını, İl Sağlık Müdürlüğü'ne tesliminin yapıldığını, ayrıca yeni bir hastane bloku yapılması amacıyla 5 milyon liralık daha bütçe ayrıldığını, yetkililere bağış önerisinde bulunduklarını bildirdi.

Bahçelievler'deki arsanın daha önce Hazineye ait olduğunu anımsatan Vicaire, ''Oraya girişimizle beraber arsa kıymet kazandı ve daha sonra biz o arsada belediyeye 6 adet bina yaptık. Bahçelievler Belediyesi'ne 6 adet yeni kamu binası yapıp teslim ettik'' diye konuştu. ''Arsayı 6 bina karşılığında mı almış oldunuz?'' sorusuna, Vicaire, ''Evet'' dedi.

''İÇTEKİ TÜKETİM BU ŞEKİLDE DEVAM ETTİĞİ SÜRECE...'' 

Guillaume Vicaire, 2001'e göre süpermarketlerin çok daha yaygın açılmaya başladığını, Türkiye'nin çok dinamik bir ülke olduğunu düşündüğünü belirterek, şöyle devam etti:

''Türkiye'de iç tüketimin, iç talebin arttığı noktada ekonomik krizin ortadan kalkacağını, iç talebin artmasının ekonomik krizin kalkmasında en önemli etken olacağını düşünüyorum. Krizden etkilenen diğer ülkelerin aksine, Türkiye'de iç talep ve iç tüketim o kadar canlı ki, bu, krizden çıkmak için ciddi bir şekilde bir etken oluyor. Diğer ülkeler krizden daha fazla etkilenmiş olsa da ve bu sebeple Türkiye'nin ihracat rakamları azalmış olsa da içteki talep, içteki tüketim bu şekilde devam ettiği ve arttığı sürece Türkiye, ekonomik krizin etkisinden çok çabuk kurtulacaktır.''

Vicaire, ''2011 sonunda mağaza büyüklüğü açısından nerede olacaksınız?'' sorusuna, ''300'den fazla mağazamız olmasını hedefliyoruz. 2009'da büyüme hızımız ciddi anlamda ivme kazandı. 2008'de 28 süpermarket ve 3 hipermarket açtık. Sadece bu ilk yarıda 2008'de açtığımız kadar süpermarketi açtık'' karşılığını verdi.

Türkiye'nin gıda sektörü büyümesinde ilk 6 ayda Avrupa'da birinci olduğunu belirten Vicaire, satın almalara ilişkin olarak da, ''Şu anda bunlarla ilgili konuşmak için çok erken'' dedi.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(1)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!