Rahim AK / HT EKONOMİ


Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) değiştirilen bir tek kelime 350 bin şirketin Maliye'den ceza almasını sağlayacak. Yeni TTK'da kar dağıtımına ilişkin 519'uncu madde yeniden yazılırken "Pay sahiplerine yüzde beş oranında kâr payı ödendikten sonra, kârdan pay alacak kişilere dağıtılacak toplam tutarın yüzde onu kanuni yedek akçeye eklenir" denildi.

Önceki TTK'da bu cümlede geçen 'ödendikten' kelimesi 'ayrıldıktan' şeklindeydi. Yeni TTK'da kelime 'ödendikten' diye yazılınca Maliye uzmanları bunu karın en az yüzde 5'inin dağıtılmasının zorunlu olduğu şeklinde yorumladı. Kar dağıtımı yapıldığında stopaj (vergi kesitisi) yapılması da zorunlu olduğu için şirketlerin stopaj ödemesi gerektiği sonucuna varıldı. Kanunu Maliye gibi yorumlamayan şirketler ise tabii ki ne kar dağıttı ne de stopaj ödemesi yaptı. Şimdi Maliye şirketlere 'neden kar dağatımı yapıp stopaj ödemedin' diyerek ceza kesmeye başladı. Şirketler böylece kar dağıtımı yapmasa da hem stopajını hem de bir misli cezasını Maliye'ye ödemekle karşı karşıya kaldı. Bazı şirketler ise daha da zon duruma düştü. Örneğin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) kar dağıtımına iyi gözle bakmadığı bankalar ile yönetimdeki zorluklar nedeniyle teknik olarak kar dağıtamayan Turkcell'deki durum merak konusu oldu.

350 BİN ŞİRKET RİSK ALTINDA

2013'te kaç şirketin kar ettiği bilinmiyor. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı'ının istatistiklerine göre şu andaki faal şirket sayısı 667 bi Bu şirketler TTK'ya tabi olan kurumlar vergisi mükellefi. Ancak tabii bunların kaçının kar ettiği şimdilik bilinmiyor. Diğer yandanBorsa İstanbul'da 386 şirket Kâr-zarar durumlarını açıkladı. 386 şirketin 251'i yılı kârlı, 135'inin zarar ederek kapattı. Yani şirketlerin yüzde 65'i kar etmiş. Bu istatistiği tüm şirketlere uygularsak kar eden şirket sayısını 433 bin olarak buluyoruz. Kar payını dağıtan ve geçmiş yıl zararları nedeniyle dağıtacak karı bulunmayan şirketleri çıkarsak kar eden ve kar payı dağıtmayan 350 bin civarında şirkete ceza yazılabileceği ortaya çıkıyor.

Ödeme yoksa stopaj olmaz

Konu hakkında tartışmaların sürdüğünü belirten PricewaterhouseCoopers ortağı Recep Bıyık stopajda vergiyi doğuran olayın ödemeyle gerçekleştiğini belirterek Maliye'nin bunun için stopaj ve ceza kesemeyeceğini belirtti. Maliye'nin yorumunu aşırı bulan Bıyık, "Eğer ödemeyi yapmıyorsanız o zaman TTK'ya göre ödemenin yapılmaması nedeniyle kar dağıtımı yapmama suçu oluşur. Stopaj dağıtma suçu işlenmemiş olur" dedi.

Karışıklık giderilmek istenirken daha da karıştı

Yeni Türk Ticaret Kanunu çıkarılırken birinci temettü dağıtmakla ilgili maddede yapılan değişikliklerin vergi müfettişleri tarafından farklı anlaşıldığını kaydeden Denetim Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Doğan, eski TTK'da olduğu gibi yeni TTK'da da ortakların ödenmiş sermayelerini korumak amacıyla, şirket karından ortaklar için ilk kar payı ayrılmadan, ortak olmayanlara kar dağıtımının yasaklandığını belirtti. Doğan, karışıklığın kanun gerekçesinde de belirtilen nedenini ise şöyle açıkladı: "Eski Ticaret Kanununda, ortaklar için ayrılması zorunlu olan "ilk kar payı" bu maddelerin birinde yüzde 4 iken diğerinde yüzde 5 olarak geçmekteydi ve bu durum uygulamada kafa karıştırıyordu. Yeni Ticaret Kanununda bu kafa karışıklığını gidermek amacıyla her iki maddede de ilk kar payı yüzde 5 olarak ifade edildi. Yapılan tek değişiklik budur. Ancak değişiklik yapılırken ifade düzeltmesi de yapılarak "ayrıldıktan sonra " ifadesi "ödendikten sonra " şeklinde değiştirildiğinden, bu değişiklik şirketlerde her yıl en az yüzde 5 kar payı dağıtılmasının şart olduğu şeklinde anlaşıldı."

ŞİRKETLER HER KOŞULDA CEZA
-Şirketler genel kurulda kar dağıtım kararı almazsa karı dağıtamaz. Eğer dağıtırsa ceza yer. Şimdi şirket ya kar dağıtımı yapıp TTK gereği ceza yiyecek ya da Maliye'den 'stopaj' cezası yiyecek.
-Bankalar kar dağıtırsa BDDK ile ters düşecek
-Turkcell gibi teknek olarak kar dağıtamayan şirketler zor durumda kaldı

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!