Başbakan Binali Yıldırım oda ve borsa başkanlarıyla yaptığı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım yaptığı açıklamada ekonomik gelişmelerden bahsetti ve "Türkiye ekonomisinin geleceği parlaktır. Bundan şüpheniz olmasın" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından notlar;

* Sizler üreten ürettiğini satan istihdam oluşturanların temsilcilerisiniz. Alın teri döküyorsunuz. Açılan köprülerde yollarda yapılan hızlı trenlerde sizin hisseniz var, akıl ve alın teriniz var. Emek ve fedakarlığınız için teşekkür ediyorum.

* 15 Temmuz darbe girişimine karşı millet için, milletten yana tavır koyduğunuz için hak ve adaletten yana olduğunuz için sizleri kutluyorum. Yeni bir dönem başladı. Türk siyasi tarihi için 15 Temmuz dönüm noktasıdır. İkinci kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlandığı gündür.

* O uzun karanlık gecede hainler Cumhurbaşkanlığını, kayıtsız şartsız milletindir dediğimiz Meclis'i, Genelkurmayı birçok kritik yeri bombaladılar. Masum insanları öldürdüler, her yeri yakıp yıktılar. Kardeşliğimize kurşun sıktılar.

* Bu caniler 2190 vatandaşımızı yaraladı, 238 vatandaşımızı katlettiler. 15 Temmuz'da hayatını kaybeden şehitlerimize, PKK terör örgütüne karşı şehitlerimize rahmetle, şükranla yadediyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

* Onlar sayesinde bayrak inmedi. Batman meydanı, İzmir Konak meydanı aynı duyguyla buluştu. İşçisi, işsizi aynı meydanda demokrasi nöbetinde buluştu.

* Bu gözü dönmüş katiller darbe sonrası için her şeyi ince ince hesaplamış ancak bir şeyi unutmuşlar o da millet. Ankara'ya İstanbul'a bomba yağdıranlar Cumhurbaşkanımızı nasıl yakalayacaklarını hesap etmişler, ama İstiklal ruhunun dipdiri olduğunu hesap edememişler.

* Her şeyi hesap etmişler ama Ömer Hasdemir'i hesap edememişler, şahadet şerbetini içmeye hazır Erol Olçak ve oğlunu hesap edememişler. Bir Ömer gelir alnından vurur hainlerin. Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulan veren milyonlar sokaklara indi.

* Parti rozetlerimizi çıkardık, yakamıza al yıldızı taktık. İş dünyamız sizler demokrasiye sahip çıktınız. O gece alevisi, sünnisi, Türk'ü Kürt'ü Laz'ı Çerkez'i bir oldu, ayağa kalktı.

"EKONOMİK DURUMLARIMIZ CANLANARAK DEVAM EDİYOR"

* Milletçe, devletçe anında cevabımızı verdik. 365 oda ve borsa demokrasi vazgeçilmemiz, milli irade gücümüz sloganıyla açıklamalarda bulundu. Demokrasi nöbetinde de yerinizi aldınız.

* Bildiğiniz gibi darbecilerin tespit edilmesi amacıyla olağanüstü hal ilan ettik. Çünkü bu ihanet şebekesini ülkenin bütün kurumlarından çıkarıp atmak zorundayız.

* Ekonomik durumlarımız aynen devam ediyor, hatta canlanarak devam edecek. Bayram öncesi sizlere müjdelerimiz oldu. Bayramdan sonra bu örgüt bunların önüne geçeceğini zannetti.

* Kanunlarını çıkardık. Kısa kısa paylaşmak isterim. Damga vergisinde indirimlere gittik. Şirket kuruluş tasviyelerini kolaylaştırdık.

* Çek konusunda yeni düzenlemeler yaptık. Yurtdışına hizmet veren şirketlere vergi istisnası getirdik. Muhtasarla sigorta artık birlikte verilecek.

* Onun için ayrı beyannameye gerek yok. Yatırımların üzerindeki her türlü vergiyi kaldırıyoruz. Yatırım teşvik sistemini hayata geçiriyoruz. Ürün bazında bir projeniz var, getireceksiniz oturacaksınız pazarlık edeceksiniz ihtiyacınız olan teşviği sağlayacağız.

"YAPACAĞINIZ İŞE GÖRE DESTEK GELİYOR"

* Katma değeri yüksek özellik arz eden istihdama katkı sağlayan yatırımlara sınırsız özel destek var. Konfeksiyon işi değil, terzi işi destekler geliyor. İhtiyacı olana destek geliyor, yapacağınız işe göre destek geliyor.

* Neden yapıyoruz, üretme ihtiyacımız var. İstihdam oluşturamazsak, refahımızı artıramazsak malesef bu sorunları yaşamaya devam ederiz. Sizin ihtiyacınız olan bu teşvikleri getireceğiz.

* Vergi prim borçlarını da 36 aya kadar taksitlendiriyoruz. Vergiyle ilgili dava ortadan kaldırılıyor. Oturacaksınız maliye ile anlaşacaksınız ve yeni bir sayfa açacaksınız.

* Birikmiş vergi ve gecikme cezalarının tamamını kaldırıyoruz. Geçmişe sünger çekiyoruz ve yeni bir sayfa açıyoruz. Bir başka imkan, işletme kayıtlarını düzeltme imkanı veriyoruz. Ne demek bu anlamadım. Bu kasa fazlası eksiği hesap kitap tutmuyorsa bunların hepsini hallediyoruz.

"PARAM VAR DERDİM VAR DERDİNDEN KURTULUN"

* Helalleşeceğiz bitecek, ondan sonra aynı işe devam etmek yok. Varlık barışı. İçeride para var bakamıyorsunuz bir sürü zahmeti var. Getirin yatırıma dönsün ekonomiye katkı sağlasın siz de param varsa derdim var derdinden kurtulun.

* Hiç değilse para gelsin bir işe yarasın, orada duruyor sizi de huzursuz ediyor, bizi de huzursuz ediyor. Tasarruf yapmış oluyorsunuz daha fazla yatırım daha fazla üretim.

* İşlerinizi nasıl büyütecek, artıracaksınız size destek verecek. Şüpheci bakış açısından, destekleriyle yanında olan bir yönetim anlayışına geçiyoruz.

"BANKACILIK SEKTÖRÜMÜZ FİNANS SEKTÖRÜMÜZ TIKIR TIKIR İŞLİYOR"

* Darbe girişimi Türkiye ekonomisini sarsamamıştır. O günden bugüne 11 milyar dolar dövizi Türk Lirasına çevirdi. Vatandaş hem darbeyi önledi, hem de dövizi Türk Lirasına çevirdi.

* Bankacılık sektörümüz finans sektörümüz tıkır tıkır işliyor. Cuma darbe oldu. Cumartesi pazar ne olacak değerlendirme kuruluşları, çok bilen adamlar gitti bitti faizler fırlar ne senaryolar. Pazartesi açtık dükkanı tıkır tıkır, bankalar tıkır tıkır çalışıyor. Borsayı ne hale getirdiklerini biliyorsunuz, buna rağmen orası da tıkır tıkır. Yabancılar mutsuz oldu. 79 milyon mutlu olduktan sonra gerisi teferrüat.

* Darbe girişiminin etkisi Rusya ile uçak krizi olduğu gün kadar etkisi oldu.  Merkez Bankası 28 Nisan'dan beri piyasaya müdahale etmiyor. Kim diyor Türkiye ekonomisi bu işten olumsuz etkilenecek. Bu işin üstesinden gelemeyecek. Ne söylerseniz söyleyin farketmez. Çünkü ülkesine Cumhurbaşkanına güvenen 79 milyon vatandaş var.

* İlk gün dolarda oynama oldu sonra dengeyi buldu. Demokrasisine sahip çıkan bu aziz millet dolarlarını bozdurdu piyasayı rahatlattı. Bütün kurumlarımız alınması gereken tüm tedbirleri aldı. Nakit problemi yaşamadık. Faiz oranlarında anormal artış gördünüz mü? İşsizlik oranları yüzde 9,3 düşmeye devam ediyor.

* Türkiye'yi kendi içine kapatmak istediler, dünyadan koparmak istediler, Türkiye'yi tankla tüfekle uçakla geriye götüreceklerini sandılar. Demokrasi darbe girişimi sonrası daha çok güçlenmiştir.

* Türkiye ekonomisinin geleceği parlaktır. Artık devletin bütün birimleri milli iradeye kurşun atan zihniyetten temizleniyor. Sanayicilerimiz, borsalarımız, iş dünyamız olarak kendi insanlarına bomba atacak kadar alçaklaşmış kişilere yer vermeyin ve temizleyin.

"BU ÖRGÜTLE PKK ARASINDA FARK YOK"

* Bundan sonra daha güçlü ordumuz, daha hızlı bir bürokrasimiz, daha çok çalışan iş dünyamız olacak. 15 Temmuz'da da beraberdik. Bundan sonra da tasada da sevinçte de hep beraber olacağız. Türkiye uçurumun kenarındaydı. Millet olarak ayağa kalktık. Esnaf ve tüccarlarımızın yardım, zekat, sadakalarını Türkiye düşmanlarına peşkeş çeken, fon oluşturanları suç üstü yakaladık.

* İnsanları dinleyen fişleyen bu küresel örgüt bundan sonra bu topraklarda yaşamayacak. Bu örgütle PKK arasında fark yok. İkisinin de düğmesi aynı kişilerin elinde. İkisi de aynı merkezlerden yönetiliyor. İkisinin de amacı Türkiye'nin gücünü azaltmak.

* Bu örgüt milletimizin ahını aldı. Bu örgüt insanımızın en masum duygularını bile istismar etti. Bu örgüt dini duygularımızı milli manevi duygularımızı zedeledi. Bu örgütü bu millet asla affetmeyecek.

* Kendi çocuklarını 1 dolara teslim aldı. Masum çocuklarımızın kanına girdi. Bundan böyle toplumsal dayanışmamızı artıracağız. Birbirimizin hukukuna sahip çıkacağız.

* Milli gelirimizi ortalama yüzde 4 artıran, 7 milyon vatandaşımıza iş aş kapısı sağlayan AK Parti aynı şekilde devam edecektir.

* Bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 11 üzerindeydi. Bugün yüzde 2'lere düştü. Ne FETÖ ne bölücü PKK büyük Türkiye hedefinden bizi asla vazgeçiremez.

* Artık 79 milyon nüfusu 2 trilyon gayri safi yurtiçi hasılası olan bir ülke. 350 milyar doları aşan dış ticareti ile 160 ülkenin milli gelirini geride bırakıyoruz. Bütçesi, 130 ülkenin milli gelirinden daha yüksek.

"YATIRIMLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ TEKER TEKER KALDIRIYORUZ"

* Bütün insanlık için barış ve adalet mücadelesi veriyoruz. Zalimlerin karşısına çıkıyoruz, çıkmaya devam edeceğiz. Kardeşliği esas alan politikalara devam edeceğiz. Yatırım ortamını daha da iyileştiriyoruz.

* Yatırımın önündeki bürokratik engelleri teker teker kaldırıyoruz. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında 90 milyar liralık bir tasarruf amaçlıyoruz. Bireysel emeklilik yasasını bu hafta Meclis'e sevkettik. Türkiye tasarruflarını artırmak mecburiyetinde. türkiye varlık fonu kuruyoruz. İcap ettiğinde yatırımcıyı desteklemek amacıyla kuruyoruz.

* Tek kanal değil, ayrı bir kanal oluşturarak tehditleri azaltacak bir mekanizmaya geçiyoruz. Yatırım demek ekonominin canlı olması demektir. Ülkenin geleceğe hazırlıklı olması demektir. Ekmeği büyütmek demektir.

* Değerli dostlar 15 Temmuz sonrası yurdun her köşesinde gündüz işinde gücünde akşamda geliyor bayrağıyla meydanları dolduruyorlar. Pazar günü bir zirvesi olacak. Demokrasi ve şehitler buluşması var. Bütün Türkiye'de yapılacak. Kardeşlik ruhu yeniden canlanacak. Parti rozeti ile değil bayrağı ile gelecek herkes. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Bahçeli katılacak, umut ediyorum Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da orada olsun.

* Şehitlerimiz kalbimizin en müstesna yerindedir. Her türlü imkanı devlet sağlıyor. Şehitlerimiz ve gazilerimiz için bir kampanya yapma ihtiyacı doğdu. Biz de katılmak istiyoruz dedi vatandaşlar. Halk, Ziraat, Vakıf ve katılım bankalarında hespalar açıldı. Bunu da sizlere duyurmuş olalım. Sonra biz yardım yapacaktık neden haberimiz olmadı demeyin.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!