Tahsin AKÇA / Ahmet KIVANÇ / HT GAZETE

Memur konfederasyonları 3 Ağustos’ta başlayacak toplusözleşme görüşmelerinde memur maaşlarına 2016 yılında yüzde 16 ile yüzde 25 arasında değişen oranlarda artış talebiyle masaya oturacaklar. Hükümetin yüzde 3+3 teklifiyle pazarlığa başlayacağı masada memurların minimum çıtası ise 2014 yılında yaşanan yüzde 3’lük enflasyon kaybının öncelikle telafi edilmesi. Ardından ise en az kamu işçileri kadar maaşlarda artış yapılması. Kamu işçilerine bu sene yüzde 6 + yüzde 5 oransal artış ve yıllık 500 lira denge tazminatı verildi. Asgari talepler karşılan dığında sosyal yardımlar hariç halen bin 811 lira olan en düşük memur maaşı 2016 ocak ayında bin 977 liraya, temmuz ayında ise 2 bin 76 liraya yükselecek. Ayrıca yılda bir defa 500 lira denge tazminatı alacaklar.

2013 yılından itibaren memurların maaşları iki yıllık dönemler halinde artırılmaya başlandı. 2013’teki iki yıllık sözleşmede 2014 yılı için tüm memurlara sadece 123 lira net artış yapıldı. Bu rakam o tarihteki ortalama memur maaşlarında yüzde 5.2 oranında artışa karşılık geldi.

MEMUR-SEN TEK YETKİLİ

Memur-Sen geçen yıl olduğu gibi bu yıl da toplu görüşmede tek yetkili konfederasyon durumunda. Önceki yılların aksine memurlar 2014 yılında enflasyon farkından yararlanmadılar. 2015 yılı maaşları ise yüzde 3+3 olarak artırıldı ve enflasyonun bu oranları aşması halinde enflasyon farkı verilmesi öngörüldü.

2014 yılında memur maaş artışları yüzde 5.2’de kalmasına karşın enflasyon yüzde 8.2 oranında arttı. Kamu Sen’e göre, 2004 yılı başında aile yardımı ve çocuk parası dahil ortalama memur maaşının 2 bin 400 lira olduğu dikkate alınırsa, enflasyon farkı ödenmemesinden dolayı memurların aylık kaybı 76, yıllık kaybı ise 912 liraya ulaştı.

HEDEFİ KAMU İŞÇİLERİ

Memurların birinci hedefi öncelikle bu enflasyon farkının telafi edilmesi olacak. Bu da maaşların ilk aşamada yüzde 3 artırılması anlamına geliyor.

Kamuda çalışan işçilerle yapılan toplu iş sözleşmelerinde hükümet 2015 yılı için ilk 6 ayda yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 artışın yanı sıra tüm işçilere 500 lira denge tazminatı ödemeyi kabul etti. Memurların enflasyon farkının ardından kabul edecekleri minimum artış oranı, işçilerin altında kalmamak olacak. Bu da halen sosyal yardımlar hariç bin 811 lira olan en düşük memur maaşının 2016 ocak ayında bin 977 liraya, temmuz ayında da 2 bin 76 liraya çıkarılması anlamına geliyor. Bu durumda en düşük memur maaşı gelecek yıl temmuz ayında 2015 temmuz ayına göre yüzde 14.6 oranında artacak.

Şu an 2 bin 407 lira olan ortalama memur maaşı da ocak ayında 2 bin 628 liraya, temmuz ayında da 2 bin 759 liraya yükselecek. Yılda bir defa ödenecek 500 liralık denge tazminatıyla da memurların eline aylık ortalama ilave 42 lira geçecek.

MEMUR-SEN 2 SAAT CUMA İZNİ İSTİYOR

Memur-Sen toplusözleşme tekliflerine, “Cuma Namazı Vakti İzin Süresi” maddesi eklendi. Sendika, cuma namazı kılabilmeleri için memurlara cuma günleri öğle tatili süresinin 2 saate çıkarılmasını istedi.

SENDİKALAR TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA NE İSTEYECEK?

MEMUR SEN: Büyüme kadar refahtan pay

Memur Sen 2016 yılında birinci 6 ayda yüzde 8, ikinci 6 ayda yüzde 8 artışa ilave olarak 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL zam, 2015 yılı ekonomik büyüme oranının yüzde 50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar refah payı artışı ve enflasyon farkı istedi.

2017 yılında ise birinci 6 ayda yüzde 7, ikinci 6 ayda yüzde 7 ve taban aylığına 100 TL zam, üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar refah payı artışı ve enflasyon farkı talep etti.

Memur Sen’in talebi kabul edilirse sosyal yardımlar dahil en düşük memur maaşı ocak ayında 2 bin 296 liraya ulaşacak. Memur Sen’in diğer talepleri:

-Gelir vergisinin yüzde 15’i aşan kısmını devlet karşılasın, böylece vergi dilimindeki artışla maaşlar ilerleyen aylarda düşmesin.

-2005 yılından sonra göreve başlayan kamu görevlilerine 1 derece verilsin.

-Halen 177.30 TL olan eş yardımı 275 TL’ye; 6 yaş üstü için 20.80 TL ve 6 yaş altı için 41.60 TL olan çocuk yardımı, yaş sınırı uygulanmadan her çocuk için 75 TL’ye çıkarılsın.

-Halen 32 TL ile 43 TL arasında bulunan harcırahlar kadro, unvan ayrımı yapılmaksızın bütün kamu görevlileri için 60 liraya çıkarılmalı.

-1. çocuk için 300, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için 600 lira olan doğum yardımı tüm çocuklar için 830 TL’ye yükseltilsin.

-Eş ve çocuk için ölüm yardımı 796’dan bin 592 TL’ye, memurun kendisi için ise bin 592 TL’den 3 bin 184 TL’ye çıkarılsın.

KAMU SEN: Yılda 2 ikramiye talep ediyor

Kamu Sen, 2014 ve 2015 yıllarındaki kayıpların telafisi için öncelikle yüzde 10 oranında artış yapılmasını, bunun ardından da maaşların 2016 yılının ilk yarısında yüzde 6, ikinci yarısında da yüzde 6 oranında artırılmasını istedi. Sendika ayrıca taban aylığında ocakta 100 TL artış yapılarak yüksek maaş alanlarla düşük maaşlılar arasındaki farkın azaltılmasını talep etti.

Teklifleri kabul edilirse sosyal yardımlar hariç en düşük memur maaşı ocak ayında bin 811 TL’den 2 bin 216 TL’ye, ortalama memur maaşı ise 2 bin 407 TL’den 2 bin 913 TL’ye yükselecek.

Kamu Sen 2017 yılı maaşlarında ise yüzde 10 + yüzde 10 artış ve taban aylığında net 150 lira artış yapılmasını talep etti. Kamu Sen’in diğer talepleri:

-Memurlara Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı’nda 20 bin gösterge rakamı üzerinden ikramiye verilsin (Şu an için bin 661 TL’ye karşılık geliyor)

-Aile yardımı 349.55 liraya, 0-6 yaş için çocuk yardımı 97 liraya çıkartılsın.

-Uzmanların ek göstergeleri 800 puan artırılsın.

-Döner sermaye, ek ders ve fazla mesai ücretlerinden gelir vergisi alınmasın.

-Memurların yeni doğan çocukları için 830 lira doğum yardımı yapılsın.

KESK: Maaşta yüzde 25 artış istiyor

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),geçmiş yıllardaki kayıpların telafi edilebilmesi için memur maaşlarına 2016 yılında yüzde 25 oranında artış istedi. Memurlara ayrıca 395 lira kira yardımı, 290 lira aile/eş yardımı, 232 lira çocuk yardımı, asgari ücret tutarında yılda iki ikramiye ile ulaşım için aylık abonman bilet ücreti talebinde bulundu. KESK’in yüzde 25 artış önerisi kabul edildiğinde en düşük memur maaşı sosyal yardımlarla birlikte 2 bin 900 TL olacak. KESK’in diğer talepleri:

-Daha önce emekli olanlar da 30 yıldan fazla hizmetleri için emekli ikramiyesi alabilsinler.

-Tüm çalışanların ücretlerinin asgari ücret tutarındaki kısmı vergiden muaf tutulmalı, üzerindeki miktar için sadece yüzde 15 oranında vergi alınmalı.

-Başta öğretmenler olmak üzere lisans mezunu herkesin ek göstergeleri 3600’e, önlisans mezunu olanların 3000’e çıkarılmalı.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(7)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!