23 MAYIS 2018
YEREL HABERLER  / GAZİANTEP HABERLERİ

Gaziantep Büyükşehir "6. Küresel Botanik Bahçeleri" platformuna katıldı

(Fotoğraflı)

GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Botanik Bahçeleri Koruma Birliği (BGCI) aracılığıyla düzenlenen "6. Küresel Botanik Bahçeleri" platformunda ülkemizi başarıyla temsil etti.
İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen uluslararası platforma, 70 ülkeden 500 kişi katıldı. Dünyadaki sayılı botanik bahçelerinin sözlü ve poster sunumları yaptığı platformda, özel davetli konuşmacılar da yer aldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesi yetkilileri de yapılması için çalışmalarına başladığı yeni botanik bahçesinin tanıtımını uluslararası platformda sözlü sunumla gerçekleştirdi. Yeni botanik bahçesi mevcut botanik bahçesinden daha fonksiyonel özelliklere sahip olmasıyla ön plana çıkacak. 600 dönümlük alan içerisinde çocuk köyü ve spor vadisi, doğa vadisi ve doğa sporları yer alacak. Değişik bitkilerin bulunduğu ılıman iklim serası, eğitim çalışmaları başta olmak üzere birçok aktiviteye ev sahipliği yapacak olan amfitiyatro ve çim alanlar, Gaziantep kültürünü yansıtan bahçenin de yer alacağı farklı özel tasarım bahçeler, çocuklar için farklı atölyeler, spor alanları, kurutulmuş bitki koleksiyonlarının yer aldığı alan ve laboratuar olmak üzere birçok yapı yeni botanik bahçesi içerisinde bulunacak.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesi'nin 2013 yılından bu yana yer aldığı platform dünyadaki diğer botanik bahçeleri ile iletişim kurabilme, yenilikçi uygulamaları takip edebilme, bilgi paylaşımları ve ortak akıl yürütme konularında büyük kolaylıklar sağlıyor.
Yeni Zelanda, İspanya, Çin ve son olarak da İsviçre'de düzenlenen platformlarda yer alan Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı aynı zamanda Dünya Kentsel Parklar Birliği'ne üye olarak uluslararası bağlantılarını genişletmektedir.
(SD-Y)

18.07.2017 11:01:22 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Gaziantep haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Gaziantep Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER