Yerel Haberler /  Balıkesir Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır. TÜRKİYE'DE İLK KEZ OTİZMLİ ÖĞRENCİLER KOKULU TAŞ VE KOKULU ÇERÇEVE ÜRETMEYE BAŞLADIBEKİR TERZİOĞLU
BALIKESİR (İHA) - Edremitin tek özel eğitim uygulama merkezi olan Hamiyyet-Ferudun Sözen Özel Eğitim Uygulama Merkezi(Okulu) öğrencileri, Türkiye'de ilk kez kokulu taş ve kokulu çerçeve üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamaya başladılar.
Hamiyyet-Ferudun Sözen Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okul-Aile Birliği Başkanı Sema Yıldırım, okullarında otizm'li ve zihinsel engelli 53 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, "Şubat ayında açılan okulumuzda akademik eğitim yanında öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri, Görsel Sanatlar gibi dersler ve diğer eğitim uygulama ve iş okullarından farklı olarak, Türkiye'de ilk kez kokulu taş ve kokulu çerçeve üretimi yapılıyor. Öğrencilerimizin ve öğrenci velilerinin üretime artı değer üretmekten ötürü büyük mutluluk duyuyoruz"dedi.
Kokulu taş ve kokulu çerçeve üretiminin son yıllarda popülerlik kazandığını ifade eden Sema Yıldırım; "Biz bu işi okulumuzun Özel Eğitim öğretmeni Hikmet Ercan'la başlattık. Şimdi de Görsel Sanatlar öğretmenlerimiz Gürsel Arslantaş ve Nilgün Akbaş'ın katkılarıyla çalışmalarımız devam ediyor. Kokulu taş ve kokulu çerçeve üretmenin düşük maliyet ve neredeyse sıfır risk nedeniyle özel eğitim öğrencileri tarafından kolaylıkla yapılabiliyor. Bu sayede öğrencilerimizin davranışlarında önemli ölçüde olumlu değişikliklere yol açtığını gözlemledik. Özel Eğitim Okullarının Görsel sanatlar ders programında "Alçıyı kalıba dökme ve alçı çıkarma" kazanımı var. Ancak bizim etkinliğimiz hem daha pratik hem de daha sağlıklı. Çünkü kullandığımız malzemelerin hammaddesi doğal taş tozu ve su bazlı boyalar. İçinde kimyasal barındırmayan bu malzemelerin insan sağlığına hiçbir zararı yok. Kokulu taş ve kokulu çerçeve üretimi sayesinde özel çocuklarımızı, iş ve meslek alanlarına hazırlamak için derslerde yaptığımız ürünleri halkımızın beğenisine sunuyoruz. Bu amaçla, 3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında, öğrencilerin el emeği göz nuru Kokulu taş ve kokulu çerçeve ürünlerinin sergiledik."
(BT)

02.12.2015 16:15:03 TSI
NNNN
İLGİLİ HABERLER
İLGİLİ HABERLER
Habertürk Web Sürümüne Geç