21 TEMMUZ 2017
X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET
Umur Talu
Umur Talu 16 Mayıs 2017 Salı, 06:55:0709:12:56 Tüm Yazıları »
Bu da Vedat Abi için olsun!

 

3 maçta 1 atıp 16 yiyen Bursaspor ruh ve hırs yığmış. Canlı seyirci takımı da diriltiyor.

Beşiktaş’ın son 4 maçı iki zor galibiyet, birer beraberlik ve mağlubiyet; attığı 9, yediği 7!

Maç sonu şampiyonluğa uçtu ama ilk yarım saat asıl “Kanatsızkuş” Beşiktaş. Ürkek. Titrek. Dağınık. Bir hafta önceki hızlı tren Quaresma, üçlü baskıya maruz; o sıra en iyi hareketi rakibi öpüp özür dilemek. Bursa motivasyonu sertlikle flörtte.

Sivok, Aboubakar’ı düşürdüğünde, son adam mı? Aboubakar’ın hızıyla öyle.

Beşiktaş’ın ilk olgun atağı 32... 33’te müthiş trivela ve sahibinden Harun’un kurtarışına tebrik.

Maçın patlayıp durduğu an. Seyirci sevdiğini bile boğacak neredeyse.

İlk yarı biterken Beşiktaş nihayet biraz oynuyor. O hareketlenme gol değil, Quaresma’ya kart getiriyor. Hemen ikinciyi isteyen alkışçı bir yapısı var! Hakemin görmediği ya da görmezden geldiğini Şenol Güneş infialle gördü.

***

Quaresma karşısındaki 2 sol kanat da sakatlanırken o “2’inciyi görmeyip sahada kalmıştı. Sonra maç çıldırdı. İki kaleci uzadıkça uzadı. Atiba’nın 2. kez erken çıktığını gördük.

Geçen yılın yedek golcüsü girer girmez kendini hatırladığında asistçi Abou ile tanıştık. Quaresma asist yerine direğe yapıştı.

Bursa’nın direnci yok olmuştu ama Beşiktaş hala Fenerbahçe maçının son saniyesini oynuyordu ki, bu kez karşı kaleyi de hatırladı!

***

Bir ülkede upuzun cenaze alayı varsa; önceki maç onca polis ve sivilin katledilmesine, maçın hemen öncesi Anneler Günü için yola çıkmış onca kadının yok olmasına tanıksa…

Futbol da asla sadece futbol olmuyor. Sahada gencecik futbolcular tur atarken, gencecik polisler, kızlar, genç ve çocuk tüm kayıplar da, paramparça, gökten seyrediyor

Birbirine karşı tetikte Bursaspor ve Beşiktaş taraftarı, “Burada” diye bağırırken bir an için aynı takımda oynadı!

Sonra yine sözde çok sevilen anneleri de ezip geçen tezahürat!

***

Bursa ile Beşiktaş oynuyorsa, Vedat Okyar ne diyebilirdi ki.

Şampiyonluğa gidenin oraya gitmesini; düşmemek için oynayanın ligden gitmemesini isterdi.

Hayatta olsa, gücü olsa, bir devre orada bir devre burada oynar mıydı?

Bedeni gibi incecik ömrünün tamamı Beşiktaşlıydı ama Bursa memleketiydi ve en önemli devresinde, (Süper) lige yükseldiği sene de Bursaspor’da oynamıştı ya:

“Eskişehir beni kaçırmıştı. Rahmetli babamın Baba Hakkı’ya sözü vardı. Hiç pazarlık yapmadan Beşiktaş’a geldim. Parasız oynadım, paramı babacığımdan aldım… Üstümde Beşiktaş forması varsa yalan söyleyemem” diyen bir Vedat olmuşsa formanızın içinde, önüne gelene “efsane” demekte zorlanmanız gerekir!

Bursaspor’un eski teknik direktörü, Beşiktaş’la şampiyon olan, yine şampiyonluk kovalayan Şenol Güneş’in hiç aklına gelmiş midir:

Beşiktaş’ta onca yıl oynayıp tek şampiyonluk göremeyen, son nefesinde 2009 şampiyonluğunu görüp öyle vedalaşan Vedat Abi sıkı penaltıcıydı. 43 penaltı, 42 gol.

Tek penaltı kaçırmıştı.

Onu kurtaran da işte o Şenol Güneş’ti!

Dün havaya zıplayan ‘Şampiyon Kaleci!’

 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ! (0)