Sermet Severöz
Sermet Severöz 20 Mart 2017 Pazartesi, 09:32:4109:41:21 Tüm Yazıları »
Hayvan dostu mekânlar

 

SON yıllarda hayvanların hakları ve barınmaları ile ilgili müthiş şeyler duyuyorum.

Mesela birkaç yıl önce uçaktaki artan yemekleri sokak hayvanlarına taşıyan Türk Hava Yolları hostesinden bahsetmiştim size. O zamandan beri bir yolcu olarak ben de aynısını yapıp çöpe gidecek yemekleri uçaktan sokağa taşıyorum.

Aynını akşam yemeğe gittiğim mekânlardan dönüşte de yapıyorum. Hem de eti, ekmeği ve sebzeyi ayırt etmeden. Kedinin, köpeğin yemediğini kuşlar yiyor ve bir şekilde birilerinin kursağı dolmuş oluyor.

Geçen akşam gittiğim Develi Kebap’ın her peçetenin içinde “Lütfen kürdanlarınızı tabaklarınızın içine atmayın. Çünkü biz artanları Yedikule Hayvan Barınağı’na yolluyoruz. Kürdanlar da hayvanların boğazına kaçıyor” yazan kartlarla karşılaştım.

Bu tip bir uygulamanın Topağacı’ndaki Grey Food & Drink’te de başladığını duydum.

Tüm mekânlar bu hassasiyeti gösterse sokaklarda aç hayvan kalmaz.

 

Gurur veren tablo

20 küsur yıl önce amcam ve erkek arkadaşları bazı hafta sonları sırf Sarar fabrikasına gitmek için Ankara’dan Eskişehir’e sabahtan yola çıkıp akşam dönerlerdi.

“Neden normal mağazasına gitmiyorsunuz?” diye sorduğumda ise “Yurtdışına ihraç edilen takım elbiselere ancak fabrikada denk geliniyor” diye cevap verirlerdi.

Haklılarmış. Sonradan öğrendik Hugo Boss, Calvin Klein, Kenzo ve Desforges gibi dev modaevlerinin koleksiyonlarının bile burada üretildiğini.

Birkaç hafta önce firmanın yönetim kurulu başkanı Cemalettin Sarar, Eskişehir’deki bu fabrikaya bir gezi düzenledi. Maalesef katılamadım. Ancak arkadaşlarımın sosyal medya hesabından takip ettim.

İzlediklerimi sizlerle paylaşmak istedim zira bir Türk olarak müthiş gururlandım.

Bu fabrikada % 80’i kadın olan tam 5 bin kişi çalışıyormuş. Günde 5 bin gömlek, 10 bin ceket üretiliyormuş. Bu ürünler Türkiye’yi tam 55 ülkede temsil ediyormuş.

 

Savaş karşıtı video: Enough is Enough

ARALARINDA Coldplay, Sam Smith ve Florence Welch’in bulunduğu ünlüler, War Child UK’in videosunda bir araya geldi.

Amaç Suriye savaşında ailesini kaybeden 17 yaşındaki Fatima’nın hikâyesinden yola çıkarak savaştan etkilenen çocukların dramına son vermek.

Video sanal âlemde tıklanma rekorları kırıyor. Bir o kadar da tartışılıyor. Esas savaş ise karşıt görüşlerin yer aldığı yorumlar bölümünde kopuyor.

Bir izleyin ve yorumlara bakın derim.

 

Ünlülerin sosyal medya cevapları

GEÇENLERDE uçakta Ata Demirer’in ‘Niyazi Gül Dörtnala’ adlı filmini seyrettim. Oldukça matrak bir sahnesini de Instagram’da paylaştım.

“Uçakta telefonlar kapalı. Nasıl paylaştın?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak geniş gövdeli pek çok uçakta internet bağlantısı bulunuyor artık.

Birkaç dakika içinde Ata Demirer’den ‘gülen surat emojisi’ cevabı geldi.

Benzeri bir cevabı da duayen sanatçı Erol Evgin’den almıştım.

Çoğu sanatçı sorulara bile yanıt vermezken Demirer ve Evgin’in basit bir paylaşımı bile dikkate alarak cevap vermeleri ne büyük mütevazılık değil mi?

 

Yaza hazırlar

GEÇEN perşembe akşamı iki güzel davet vardı İstanbul’da. Biri Sortie’nin, diğeri ise Nikki Beach Bodrum’un davetiydi.

Her ikisi de bozuk moralleri biraz olsun düzeltmek, yaz sezonuna dair motivasyonu yükseltmek için verilmiş davetlerdi.

İkisi de mayıs ayı itibarıyla açacaklarmış kapılarını. Umarım hepimiz için şahane bir yaz olur.