• 1- Saçlarınıza kaybettiği nemi kazandırmak için bal ve yumurta maskesini deneyebilirsiniz. Bu maske hem saçlarınızı yumuşatacak, hem de saçınızın kuruluğunu alacaktır. Bir buçuk tatlı kaşığı bal ile iki adet yumurtayı iyice çırptıktan sonra, karışımı saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar yedirin ve 30 dakika bekletin. Ilık su ile durulayıp, ardından isterseniz durulanmayan bir saç bakım yağı ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

  • 2- Boyadan yıpranan saçların bakımı diğer saçlara göre daha fazla önem gerektirir. İsteğinize göre değişkenlik gösteren saçlarınız için; badem yağı, argan yağı, zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve mango yağını eşit miktarda karıştırıp, saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. İsterseniz onaran, nemlendiren başka yağlarda kullanabilirsiniz. Maskenin ardından durulayıp, şampuanlayın.

  • 3- Çoğu kadın bahara girerken saç rengini açmak ister. Bu noktada tarçın maskesinden yardım alabilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna göre göz kararı bal ve tarçını karıştırın. Kullandığınız herhangi bir saç kremini karışımınıza ekleyin. Saçınızın diplerine getirmeden, saç boylarınıza uygulayın. Saçınıza bone takın ve kuruyana kadar bekletin. Ardından şampuanlayın. 4-5 yıkamanın ardından saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.  

  • 4- Saçlarınızın daha fazla uzamasını mı istiyorsunuz? Eğer evde bakım yapmaya zamanınız yoksa bu maske tam size göre. Çam terebentin yağını mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Kullandığınız şampuanın içine 5-6 damla kadar çam terebentin yağından karıştırın ve düzenli olarak kullanın. Kullanmadan önce şampuanınızı çalkalamayı unutmayın. Bu maske, Hem saç köklerinizi kuvvetlendirip  uzatırken hem de saçlarınıza bakım yapacak.

  • 5- Bu maske yağlı saçlılara çok iyi gelecek! Tıkanmış gözeneklerinizden dolayı saçlarınız yağlanıp, dökülüyor olabilir. Çilek maskesi gözeneklerinizi açarken, dökülmelerinizi azaltacak. Üç dört adet taze çileği, bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını ve bir yemek kaşığı balı blenderdan akışkan olana kadar geçirin. Saç diplerinize masaj yaparak yedirin, 20 dakika sonra soğuk suyla durulayın.