• Bir sosyal medya kullanıcısı 1980'li yıllarda oldukça popüler olan bir fil çizimi paylaştı ve takipçilerinden filin kaç bacağının olduğunu tahmin etmelerini istedi. Sorunun cevabı ise kullanıcıları ikiye ayırdı. Çünkü bazı kullanıcılar filde dört, bazıları ise beş bacak olduğunu savundu. Ancak dikkatli bakıldığında çizimdeki tek doğru fil bacağı aslında arka solda olan... Bu bacak çizimi tamamıyla doğru fakat diğerlerinin üzerinde oynama var. Yani temel olarak, sanatçı gerçek fil bacağını kopyalayarak ayakları gerçek olanının arasına koydu. Böylelikle de iç içe geçmiş görünümü elde etti. 

 • BU DESENDE KAÇ TANE DAİRE VAR?

  Bu desene iyice baktığınızda ne görüyorsunuz? bir bakın. Düz çizgiler ve kutular mı? Ancak bu görselde 16 adet çember mevcut. i23nk8 rumuzlu bir kullanıcının internet ortamına yüklediği bu kare, şimdilerde çokça paylaşılıyor ve tartışılıyor. 

 • Peki şimdi her sırada yer alan 4'er tane çemberi görebiliyor musunuz?

 • BU SORUNUN İKİ CEVABI VAR! BİN KİŞİDEN YALNIZCA BİRİ ÇÖZEBİLİYOR!

  İnternette dolaşan ve kısa sürede büyüyen bu zeka testi görenleri ikiye ayırıyor. Çünkü sorunun iki cevabı var! Bu soruyu hazırlayan kuruluş da tartışmaların ardından sorunun iki cevabı olduğunu açıkladı.

  Genellikle matematik problemlerinin tek bir doğru yanıtı olmasına rağmen bu sorunun iki farklı sonucu olması tüm dünyada fikir ayrılıklarına ol açtı. Diğer yandan, 1000 kişiden sadece bir kişinin ikinci sonuca ulaşabildiği açıklandı.

 • BİRİNCİ ÇÖZÜM

  4 ile 1'i toplayın: 5
  2 ile 5'i toplayın: 7
  Ardından ilk işleminin sonucu olan 5'i 7 ile toplayın:12
  Aynı işlemi diğer adımlarda tekrar ettirin. 3+6=9+12=21

  Sonuç: 8+11=19+21=40