• Önemsiz gözüken stres kaynakları birikerek sağlığınızı büyük travmalar kadar etkileyebilir ya da kendinizi iyi hissetmek için denediğiniz yöntemler tam ters etki yapıp sizi daha da gerebilir. İşte haftanın stresinden kurtulmanın yolları... 

  • PAZARTESİ

    Stres sebebi: Yeni bir diyete başlamak için ideal bir gün. Bugün izinlisiniz, yumurtanın beyazından yapılmış bir omlet yiyip koşuya çıkıyorsunuz ama arkadaşınız kendi yaptığı nefis bir kekle karşınıza çıkıyor ve diyet tarih oluyor. Suçluluk hissi, stres hormonu kortizlün salgılanmasını tetikliyor, bu da hafta boyunca yeme isteğinin artmasına neden alabiliyor. Suçluluk, utanç ve öfkeyle dolu bir kısır döngü kapınızda...

  • Sakin olun: "Bu Pazartesi diyete başlıyorum" klişesine yüz vermeyip her öğünde sağlıklı beslenmeye çalışın. Böylece kaçamak yaptığınızda -ki herkes bir yerde yapar- büyük bir hayal kırıklığı yaşamamış olursunuz. Kendinizi affeder, yola devam edersiniz.

  • SALI

    Stres sebebi: Ortalama bir kadının iş yükü, Salı günü öğle saatlerinde en ağır halini alıyor. Bununla başa çıkabilmek için öğle yemeğini atlayıp çalışmaya devam ediyorsunuz. Böylece bitkin, kurt gibi aç ve müthiş stresli hale geliyorsunuz.

  • Sakin olun: Siyah çayınızdan bir yudum alıp korizolü bastırın ve önceden hazırladığınız ara öğünleri atıştırarak kan şekerinizi kontrol altına alın. Bilimsel olarak onaylanan şu yöntemi kullanabilirsiniz; Her saat başı iki dakikalık molalar verin. Size güzel şeyler hatırlatan fotoğraflara bakın, biraz müzik dinleyin.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)