• HTPAZAR/Mustafa ALKAN
  KABUSTAN BETER TURNUVA
  Birçok futbolsever için şu ana kadar organize edilen en iyi Dünya Kupası, arkasında dev bir enkaz bırakıyor: Brezilya. Devlet Başkanı Dilma Rousseff, uğruna 13 milyar dolar akıttığı kupadan eli boş çıkacak. Brezilya’nın artık bir ‘BRIC’ ülkesi olmadığı konuşuluyor. Üstelik, Almanya’ya 7-1 kaybettikleri yarı finalden sonra hanelerinde “sonsuza kadar sürecek bir utanç” var artık. Utanç sahada kalmadı; dünyanın en yaygın uluslararası kurumu FIFA’nın karaborsa biletlere kaynak olduğu iddia ediliyor. Bu akşam 22.00’de başlayacak Arjantin- Almanya finalinin ardından bir ülke kupayla; 200 milyon Brezilyalı ise boynu bükük ayrılacak sahadan...

 • Kâbuslarım bile bu kadar kötü değil! Brezilya Milli Takımı’nın salı gecesi Almanya’dan yediği 7-1’lik tarihi farkı ülkenin bir numarası Dilma Rousseff bu sözlerle özetledi. Rousseff sadece maç sonucundan bahsetmiyordu. Bu maçla birlikte FIFA 2014 Dünya Kupası’nın siyasi kariyerinde açtığı yarayı kapatmanın artık imkânsız olduğunu biliyordu. Çünkü Brezilyalı siyasi yorumcu Isa Soares’in dediği gibi “Brezilya Almanya’yı geçip finale erişseydi halk belki kupaya harcanan paraları unutacaktı”. Brezilya gazetelerinin yazdığı gibi bu yenilgi “Sonsuza kadar sürecek bir utanç” olarak onun hanesine yazılmıştı.

 • BRIC BREZİLYA’SIZ KALDI
  Sosyalist gerilla günlerindeki kod adıyla ‘Stella’nın son birkaç yılı zaten kolay geçmemişti. Geçen yıl Sao Paulo’da belediyenin otobüs ücretlerine yaptığı zam ile patlak veren ve 10 kişinin yaşamına mal olan toplumsal olaylardan beri Brezilya, hakkında methiyeler düzülen o BRIC’in (Yüksek hızla büyüyen gelişmekte olan ülkelerin en büyükleri olan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin için kullanılan kısaltma) baş harfi değil artık. Ülkenin büyüme hızı, Rousseff iktidara geldiğinden beri yüzde 2’inin üzerine çıkmakta bile güçlük çekiyor. Çin’in Brezilya’dan ithalatı azaltmasıyla ülkenin çarkları iyice yavaşladı. İhracatta rakamlar can sıkarken, ithalat hiç hız kesmedi.

 • ÇILGINCA PARA HARCADI
  Gelişmekte olan piyasalar uzmanı Mark Mobius’un nisanda yazdığı gibi ülke tam bir “harcama çılgınlığına” tutuldu. Bugüne kadar en az 13 milyar dolar harcanan FIFA Dünya Kupası ve ondan daha pahalıya mal olacağı kuşkusuz Rio 2016 Olimpiyat Oyunları organizasyonları maliyedeki deliğin baş sorumluları. Ülkenin petrol şirketi Petrobas da açık deniz platformları, petro-kimya ve enerji tesisleri inşa ederek deliğin büyümesine katkıda bulunuyor. Ve elbette ülkede en az 40 milyon kişiye doğrudan gelir aktaran “Bolso Familia” (Aile Yardımı) sistemini de unutmamak gerek. Geliri olmayan ailelere aylık yaklaşık 65 dolar ödenmesi üzerine kurulu sisteme yeni katılacaklar için bu yılki bütçeden 1.5 milyar dolar ayrıldı.

 • BÜTÜN RAKAMLAR TEPETAKLAK
  Dünyanın en büyük ekonomileri mali krizin batağında inim inim inlerken bu devirde bol keseden harcama yapana iyi gözle bakmıyorlar. Nitekim Brezilya’nın maliyesi öyle bozuldu ki Standard and Poors, dünyanın 7. büyük ekonomisi olduğuna bakmadan ülkenin kredi notunu martta ‘BBB’den ‘BBB-’ye düşürdü. Para birimi real yüzde 6.7 değer yitirirken, yıllık enflasyon yüzde 7’ye tırmandı. IMF de geçen yıl yüzde 2.3 büyüyen Brezilya ekonomisinin bu yıl bu rakamı bile tutturamayacağını, en fazla 1.8 büyüyeceğini tahmin ederek kara bulutları Güney Amerika’nın en büyük ülkesinin üzerine çekti. Oysa iktidara geldiğinde yıllık yüzde 7 büyüme oranını tutturan Rousseff, 2010 seçim kampanyasında milyonlarca işsize iş bulunabileceğini, eksik altyapının tamamlanabileceğini, üstelik bunları sosyal politikalardan vazgeçmeden yapabileceğini söylüyordu.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)