X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

Japonlar olimpiyat madalyalarını cep telefonundan yapacak

2020 Yaz ve Paralimpik Olimpiyatlarını düzenleyecek olan Japonya, tahmin edilenin dört misline ulaşan maliyetleri kısmak için birbiri ardında proje geliştiriyor. Son olarak, oyunlarda dağıtılacak madalyalara el atıldı.

Madalyada Japon mucizesi
17 Şubat 2017 Cuma, 09:57:40 Genel

2013 yılındaki resmi sunumda 734 milyon Yen, yaklaşık 6.5 milyar $ olarak belirlenen Tokyo'nun 2020 Yaz Olimpiyatı bütçesinin aradan geçen sürece 30 milyar $ sınırına dayanması üzerine kemer sıkma arayışlarını sürdüren organizasyon komitesi ve hükümet yetkilileri tarihte bir ilki gerçekleştirecek.

Geçen yılın sonunda 17 milyar $ civarına çekilen bütçede hedef 12 milyar $ olurken, Japonların son uygulaması keskin zekâlarını ve çalışma azimlerini bir kez daha gözler önüne serdi.

2020 Yaz Olimpiyatları'nı düzenleyecek olan Japonya'nın Tokyo şehrinde organizatörler, kullanılmayan cep telefonları başta olmak üzere elektronik eşyalarını bağışlamaları için halka çağrıda bulundu.

8 ton elektronik atık toplamayı hedefleyen yetkililer bu atıkları geri dönüştürerek 5000 adet olimpiyat madalyasını üretmeyi planlıyor.

Geri dönüştürülecek atıklardan 40 kilogram altın, 2920 kilogram gümüş ve 2994 kilogram bronz elde edilmesi bekleniyor. Japonya'nın lider GSM operatörlerinden olan NTT Docomo ile Japon Çevre ve Sağlık Önlemleri Merkezi (JESC) işbirliğine girilerek gerçekleştirilecek projede Nisan ayında düğmeye basılması bekleniyordu. Ancak 2400 geri dönüşüm kutusu tahmin edilenden önce tamamlanarak erken bir başlangıç yapılmış oldu.

Tokyo Valisi Yuriko Koike'nin de katıldığı ve dün düzenlenen etkinlikte 100 kişi törenle eski telefonları geri dönüşüm kutusuna bıraktı. Tokyo'ya yaklaşık yarım saat mesafedeki Kawasaki'de yaşayan 55 yaşındaki Hiromi Sakushima "Eski cep telefonlarından 2020 için madalya yapmak çok iyi bir fikir. Bu nedenle buraya gelmek istedim" dedi. 

“"Dünyamızda sınırlı kaynaklar mevcut; geri dönüşümle yeni bir kullanım alanı yaratarak çevreyi düşünmeliyiz. Bağışladıkları eşyaları atletlerin boynunda madalya olarak görmeleri çocuklarımız için harika bir anı olacak."” Koji Murofushi

Düzenlenen Basın toplantısında konuşan Tokyo 2020 Spor Direktörü ve 2004 Atina oyunlarında çekiç atma dalında altın madalya kazanmış olan Koji Murofushi projenin çocuklar için  önemli olduğunu düşünüyor.

3 olimpiyat altını sahibi jimnastikçi Kohei Uchimura'ya göre de bu proje gelecek nesiller için önemli bir mesaj taşıyor.

Madalya üretiminde daha önceki oyunlarda da geri dönüştürülmüş metaller kullanılmış olsa da, geri dönüştürme oranı maksimum % 30 olmuştu. 2020 ise hem tüm madalyaların geri dönüştürüş olması hem de elektronik cihazların kullanılması açısından bir ilk olacak.

2020 Tokyo Olimpiyatları Mali İşler Direktörü Hidemasa Nakamura yaptığı açıklamada tüm altın madalyaların geri dönüştürülmüş olacağını ve olimpiyatların katılımcı ruhuna ve sürdürülebilirlik ideallerini de güçlendireceğini söyledi.

Yorum yaz