• Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Osmanlı'daki yaşam tarzını ve mimarisini bugüne taşıyan konaklar, ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

     

     

  • Saraybosna'da, dönemin varlıklı ailelerinden Glodjo tarafından inşa edilmesine rağmen aileye iç güveyisi gelen Hamid Svrzo'nun adını alan "Svrzo Evi", iki Osmanlı evinin birleştirilmesiyle inşa edilen ve Osmanlı'dan Avusturya-Macaristan kültürüne geçişi keskin çizgilerle yansıtan "Despic Evi" ve halk kahramanlarından Alija Djerzelez'in (Gürz İlyas) adını taşıyan konak, zamana direnen yapılar olarak tarihe tanıklık ediyor.

  • AA'nın haberine göre Osmanlı mimarisini Saraybosna'da en özgün haliyle yaşatan "Svrzo Evi", bugün müze olarak hizmet veriyor. Haremlik ve selamlık olarak iki bölüme ayrılan evin geniş bahçesi, ahşap balkonu ve hikayesi ilgi çekiyor. 

  • Müze yetkilisi Amra Mazdarevic, evin hem Osmanlı yaşam biçimini hem de mimarisini en güzel şekilde anlattığını ifade ederek, "Evin ne zaman inşa edildiği konusunda net bir tarih yok. Evin en eski kısmının 18. yüzyılın sonlarında yapıldığı tahmin ediliyor." dedi.

  • Saraybosna'nın coğrafi yapısı nedeniyle evlerin genelde dağ eteklerine yapıldığını aktaran Mazdarevic, "Günümüzden farklı olarak geçmişte evler mahallelere zikzak şeklinde dağılırdı. Böylece her evin manzarası da olurdu." diye konuştu. Evin yüksek duvarlarla çevrilmiş olduğuna dikkati çeken Mazdarevic, evde ayrıca kadınlara özel "haremlik" ve ev sahibi erkeğin misafirlerini ağırladığı "selamlık" bölümleri olduğunu söyledi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)