• Çocuklar ve gençler, medya teknolojileri ile dolu bir dünyaya doğdukları için, bu teknolojilerin kullanımına içgüdüsel bir yatkınlıkları olduğu düşünülüyor ve medya bağımlılığı ile suçlanıyorlar. 

  • Ancak, bunun gerçek sebebi, hep çocuklarını medyadan uzak tutmaları konusunda öğütler ve taktikler verilen anne-babalar olabilir mi? İnternet, laptop, tablet ve en önemlisi akıllı telefonların gençlerin günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçası olduğu tartışılamaz bir durum.

  • Bağımlılık oluşturma riski oldukça yüksek olan bu yeni medya teknolojilerinin kişiler arası ilişkiler üzerinde de büyük etkisi olduğu gerçeği günümüzde sıklıkla işleniyor ve inceleniyor. Buna ders kitaplarında toplumumuzun temeli olarak adlandırılan aile içindeki ilişkiler de dahil.

  • Evin aile üyelerini bir araya getiren odası olarak bilinen ‘oturma odası', bugün kiminin televizyondaki diziler içerisinde kaybolduğu, kiminin akıllı telefonu ile dış dünyaya bağlandığı, kiminin ise bilgisayarı aracılığıyla yapılması gereken işlerini yerine getirdiği bir ortama sahne oluyor. Akademik çalışmaların ve yapılan haberlerin neredeyse hepsi, bu konuda çocukları ve gençleri suçluyor.

  • Öğr. Gör. Dr. Esra Cizmeci, bu konuda ebeveynlerin sanıldığı kadar masum olmadıklarını belirterek şunları kaydetti: