X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

3 ay içinde kemik iliği nakli yapılması gerekiyor

Adana’da geçen ekim ayında akut lösemi tanısı konulan 3 yaşındaki Ali Eymen Çelikel’e 3 ay içinde kemik iliği nakli yapılması gerekiyor. Ali’nin annesi Süheyla ile babası Mehmet Çelikel, vatandaşlara çağrıda bulunarak “Yapılması gereken tek şey, Kızılay’a giderek sadece küçük bir tüp kan verip ilik nakli bekleyenlere umut olmak” dedi

3 yaşındaki Ali, kemoterapiye direnç kazandı! 3 ay içinde nakil olamazsa...
13 Şubat 2017 Pazartesi, 09:47:50

Yaklaşık 4.5 yıl önce evlenen hemşire anne ve bankacı bir babanın tek çocuğu olan 3 yaşındaki Ali Eymen Çelikel, evde oynarken masadan düşerek sağ kolunu 2 yerden kırdı. Gaziantep’te hastaneye kaldırılan küçük çocuğun kolları alçıya alındı. Ancak kolları kırılmasına rağmen topallamaya başladı. Bunun üzerine ailesi farklı ortopedi doktorlarına götürerek nedenini araştırdı. Doktorlar topallamanın düşmenin etkisiyle psikolojik olabileceğini söyledi. Ancak bir doktor kan değerlerine baktığında anormallik gördü ve Küçük Ali’yi hematoloji servisine gönderdi. Doktorlar 27 Ekim 2016’da akut lösemi tanısı koydu.

Ali’yi tedavi için Adana’ya getirdiklerini söyleyen anne Süheyla Çelikel eşi Mehmet Çelikel ile birlikte, “Kemoterapi sonrası geçen hafta cuma günü kemik iliği alındı ve mikroskoptan incelendi. Kötü hücrelerin sayısına bakıldı. Kemoterapiye direnç kazandığı ortaya çıktı. 3 ay içinde ilik nakli yapılması gerekiyormuş. Doktorlar bize maksimum 9 ay süresi olduğunu söylediler. İnsanların yapacakları tek şey Kızılay’a giderek, ‘Kök hücre için gönüllü donör olmak istiyorum’ demek. Sadece küçük bir tüp kan vererek belki bize değil ama bizim gibi ihtiyacı olan bir başka hastaya umut olabilirler” diye konuştu.

Beycan ÜÇKARDEŞ / GAZETE HABERTÜRK

 

 

 

 

Yorum yaz