• Turunçgiller ailesinin bir üyesi olan, halk arasında kamkat, kumkat, süs mandalinası, hatta altın portakal gibi isimlerle anılan kumkuat özellikle son yıllarda giderek daha çok ilgi görmeye başladı. Yemek.com, bu sevimli, faydalı ve süslü meyveye dair tüm merak edilenleri derledi.

  • Dünyada Doğu Asya ve Çin'de yetiştirilen kumkuata ülkemizde en çok Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde ve Rize'de rastlanıyor. Geniş tarlalarda ticari amaçlarla yetiştirilen kumkuat bitkisini, bodur bir ağaç olduğundan saksı içinde evde yetiştirmek de mümkün. 

  • Kumkuatla reçeller ve marmelatlar hazırlayıp, tüm yıl boyunca yemek mümkün. Ortadan ikiye bölünerek salatalara katılabiliyor, sosların içinde kullanılabiliyor. Kek ve kurabiyelere de nefis bir tat ve aroma katıyor, meze şeklinde de yenilebiliyor.

  • Tüm turunçgiller gibi o da bir C vitamini deposu. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor; antioksidan etki gösteriyor. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek olarak mide bulantısı, iştahsızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarıyla baş ediyor. İdrar söktürücü özelliği bulunuyor.

  • İçinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, sinir sistemini güçlendirmeye destek oluyor. Bu sayede, stres kaynaklı baş ağrısı ve uykusuzluk gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Yüksek kolesterolü düşürerek kolesterol dengesi sağlıyor. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara çare oluyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)