• Son yıllarda artan sezaryen doğuma dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, "Sezaryen doğum ve normal doğum birbirinin alternatifi değil. Her zaman normal, vajinal doğumu düşünmek gerekiyor. Eğer tıbbi bir gereklilik varsa o zaman sezaryen doğum gerekir" dedi. Aslı Alay, anne adaylarına normal doğumun faydalarını anlatarak, sezaryen doğumun risklerini dile getirdi.

  • "SEZARYEN DOĞUM VE NORMAL DOĞUM BİRBİRİNİN ALTERNARİFİ DEĞİL"

    Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, son yıllarda Türkiye'de ve dünyada artan sezaryen doğum hakkında bilgi vererek, hangi koşullarda sezaryen doğumun yapıldığını anlattı. Anne adaylarını normal doğumun faydaları konusunda bilgilendirmek için büyük bir mücadele verdiklerini vurgulayan Aslı Alay, "Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor. sezaryen doğum ve normal doğum birbirinin alternatifi değil. 

  • Normal doğum diye kast ettiğimiz doğum normal vajinal doğum. sezaryen doğum bir tedavi, bir operasyon, bir ameliyat. Hastamızın anne adayının yaklaşık 2 gün hastanede kaldığı, anestezi verdiğimiz, anne hayatı ve bebek hayatının riskli olduğu durumlarda kullandığımız bir operasyon diye bakmak gerekiyor. 

  • Bizde genellikle gebelik testi pozitif çıktıktan sonra anne adaylarının bize en çok yönelttiği soru, normal doğum mu yapalım? sezaryen doğum mu yapalım? Biz hep bunu belirtiyoruz anne adaylarına. sezaryen doğum ve normal doğum birbirinin alternatifi değil. Her zaman normal, vajinal doğumu düşünmek gerekiyor. Eğer tıbbi bir gereklilik varsa o zaman sezaryen doğum gerekir" şeklinde konuştu.

  • SEZARYEN DOĞUM NEDEN ARTTI? 

    Sezaryen doğumun artışına da değinen Op. Dr. Aslı Alay, "sezaryen doğumdaki artışın en büyük nedeni, insanların ağrı hissinden kaçınması. Doğum sırasında en önemli şey, annelerin bir kere sabırlı olmasını istiyoruz. Çünkü doğum çok kolay değil. Uzun süren bir süreç. Sancılar dediğimiz rahim kasılmaları başladıktan sonra yaklaşık 5 ile 6 saat sonra doğum gerçekleşiyor. Bu da her şey yolunda giderse. Ama ilk sancıların başlaması ile beraber anne adayları, o sancıya dayanamadığı için, bir an önce de çocuklarını kucaklarına almak istedikleri için genellikle, bu ağrıdan nasıl kurtulabiliriz şeklinde hep sezaryen doğum istekleri oluyor.