• Dr. Mehmet İlker Gelişen, soğuk algınlığının antibiyotik kullanmadan da geçebildiğini, antibiyotiklerin kısıtlı sayıda bakteri türüne etki ettiğini ve günümüzde bakterilerin antibiyotiklere karşı geliştirdikleri dirençten dolayı doktorların hastalıklarda antibiyotik seçerken zorlandığını belirterek, antibiyotik direncinin gelişmemesi için uygulanması gereken temel kuralları hatırlattı.

  • Havaların soğumasıyla, üst solunum yolu hastalıkları şikayetleri dolayısıyla da bilinçsiz ilaç kullanımı da arttı. Doğru kullanıldığında tedavi başarısında çok önemli yer tutan antibiyotiklerin gereksiz kullanımlarının, bilinçsiz ilaç kullanımının en önemli yerini tutmakta olduğu da tüm doktorlar tarafından vurgulanıyor.

  • Dr. Mehmet İlker Gelişen, "Türkiye'de 2015 yılı verilerine göre hekimlerin yazdığı reçetelerin yaklaşık üçte birinde antibiyotik var. Bu oranın yüksek olmasının sebebi ise hastaların antibiyotik yazılmasında ısrarcı olmalarıdır."

  • Dr. Gelişen, "Türkiye verileri detaylı bir şekilde incelendiğinde, antibiyotiklerin sıklıkla, virüslerin etken olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilişkili tanılarda reçetelendikleri saptanmıştır. 

  • ABD'de de akut üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde reçete edilen antibiyotiklerin yarısının gereksiz olduğu rapor edilmektedir. Halbuki soğuk algınlığı gibi durumlarda hastalık antibiyotik kullanmadan da geçmektedir" şeklinde açıklamalarda bulundu.