• Nobel Barış Ödüllü Myanmar Lideri Ang San Su Çi, Arakan’da 25 Ağustos’tan beri süren etnik temizlik hakkında ilk kez kamu karşısında konuştu. Gazete Habertürk'ün haberine göre Çi’nin 30 dakikalık konuşması, Arakan’da yaşanan ve BM raporlarına yansıyan gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunu gösterdi

 • Yalan -1: “Bu göçün neden olduğunu anlamaya çalışıyoruz”

  Su Çi, Arakan’da yaşanan sorunun nedenleri konusunda hükümetinin bilgisiz olduğunu ileri sürdü. Oysa BM’nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan, ağustos ayında sunduğu raporda Arakanlıların vatandaşlığa alınmamasının onları yoksulluğa ve temel haklardan mahrum ettiğine, polis ve asker baskısının onları isyana teşvik ettiğine açık biçimde dikkat çekmişti...”

 • “BM İnsan Hakları Şefi Zeyd Raad el Hüseyin de Arakan’da yaşananın “ders kitaplarına girecek türden bir etnik temizlik” olduğunu belirtmişti.

 • Yalan -2 :“Uluslararası denetimden korkmuyoruz” 

   

  Su Çi, dünyanın ilgisinin Arakan’da yaşananlara odaklandığının farkında olduklarını ancak “Herhangi uluslararası denetimden korkmadığını ve bölgeyi açabileceğini” söyledi. Birleşmiş Milletler dün Myanmar hükümetinin bölgeyi kendilerine açmadığını duyurdu. Arakan’a yardım kuruluşları ve gazeteciler de alınmıyor.

 • Yalan -3: “Rakhine’nin (Rohingya) büyük çoğunluğu göç etmedi”

  Rakhine Eyaleti’nde 3.1 milyon insan yaşıyordu ve bunların 1.1 milyonu Arakanlı Müslüman’dı. Ancak 25 Ağustos’tan beri 427 binden fazla Arakanlı Bangladeş’e kaçmak zorunda kaldı. Myanmar hükümeti, 471 Arakanlı yerleşim yerinden 176’sının boşaltıldığını açıklamıştı.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(21)
 • Misafir 2017-09-20 18:04:46 durumumuz iyi degil vesselam 20 yıl sonrasını ülkemin tahmin edemiyorum. Allah sonumuzu hayreylesin
 • Misafir 2017-09-20 16:07:34 Türk İslam Devletleri birlik olsaydı müslümanlara zulüm edilemezdi.Kafirler Osmanlı'dan korktukları gibi artık müslümanlardan korkmuyorlar.Yeniden müslüman devletler tek bir milletmiş gibi birleşmeleri gerekir.Yavaş yavaş sıra Türkiye'ye geliyor.
 • Misafir 2017-09-20 10:42:44 efendiler, dünyada sadece güçlü olanlar haklıdır. Güçlü olmaya çalışalım ki zarar görmeyelim, mazluma faydamız olsun. gerisi sadece lafta kalır.
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(21)