• İstanbul tarihi eserler bakımından sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri. Şehrin dört bir yanına dağılmış birçok eser günümüzde hâlâ varlığını sürdürüyor.

  • Bu tarihi emanetlerden biri de Üsküdar İskele Meydanı’nda bulunan 469 yıllık Mihrimah Sultan Camii. Mimar Sinan’ın erken dönem eserleri arasında başı çeken külliyede caminin yanı sıra medrese ve 1772 yılında çıkan yangında yok olan Tabhane de bulunuyor. 

  • ORTAM KARMAKARIŞIK 

    Gazete Habertürk'ten Can Mete'nin haberine göre tarihi caminin 16 odalı medresesi 1994 yılından bu yana tıp merkezi olarak kullanılıyor. Merkezde göz ve göğüs hastalıklarından nörolojiye, dermatolojiden psikiyatriye kadar birçok alanda hizmet veriliyor. 

  • Merkezin hasta kabul ve kayıt alanı olarak kullanılan, asırlara meydan okuyan avlusunu görenler ise hayrete düşüyor. Zira tarihi binanın tavanı tamamen aynayla kaplı. Tüm tavanın ayna olması, tarihi medresede neresi taban neresi tavan karmaşası yaşatıyor. HT İstanbul’a gelen mesajların, şikâyetlerin ardından gittiğimiz medresede İstanbulluların şaşkınlıklarına tanık olduk.

  • Diş sorunu için tıp merkezine gelen bir hasta, karşılaştığı manzaradan duyduğu rahatsızlığı şöyle dile getirdi: ‘Mimar Sinan’ın eseri için kafamda yarattığım imaj, içeri girmemle yerle bir oldu. Her yere ayna döşenmiş. Mimar Sinan’ın eserinde miyim yoksa lunaparklardaki aynalı odada mıyım anlamadım. Aşağıya bakınca tarihi bir avludasınız, kafanızı kaldırdığınız anda 21. yüzyıla ışınlanıyorsunuz.” 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)