Eski başkan adayı McCain, ABD Dış İlişkiler Komitesi’nden geçen Ermeni tasarısı için “Soykırım oldu ama bunun için günümüz Türkiye’sini suçlayamayız. Buna takılmayıp ileri bakmalıyız. Türkler müttefik ve dostumuz. Türkiye’nin yardımına ihtiyacımız var” dedi. 

Daphne BARAK/AHT

‘İleriye bakalım, ABD’nin Türkiye’ye ihtiyacı var’


ABD’de Barack Obama’ya karşı seçimi kaybeden Cumhuriyetçi John McCain, arkadaşımız Daphne Barak’ın sorularını cevapladı. “Ermeni Tasarısı”nın ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nden geçmesini “Soykırım olmuştur, ama Türkiye müttefik ve demokrattır” diye yorumlayan McCain, seçimi kaybettiği için George W. Bush’u suçlamadığını belirtti ve “Biz seçimi borsanın çöktüğü gün kaybettik” dedi

DÜNYANIN en önemli siyasi makamı için girdiği yarışı kaybeden biri ne yapar? Amerikan tarihine bakarsanız, başkanlık seçimini kaybeden adaylar ya bir süreliğine ortadan kaybolur, sonra yeniden dener ya da tamamen silinip giderler. Ama John McCain için aynı şey söz konusu değil. Barack Obama karşısında seçimi kaybeden “Vietnam Savaşı kahramanı” McCain bugün 73 yaşında, halen saygın bir senatör ve önümüzdeki kasım seçiminde Arizona’dan yeniden aday. Obama’nın puan kaybettiği ortamda Cumhuriyetçilerin seçimden kazançlı çıkacağına kesin gözüyle bakılırken, McCain’in Senato’nun en önde gelen siyasetçilerinden olduğu kesin. Gerçi yaşı itibarıyla yeniden başkan adayı olması çok uzak bir olasılık ama, bugün için siyasetin, Demokratlar tarafından bile sevilen güç timsali. Biz de bu güçlü politikacıyla konuşmamıza, şu sıra Türk-Amerikan ilişkilerinin merkezine oturan Ermeni tasarısıyla başlıyoruz. İşte McCain’in sorularımıza verdiği yanıtlar:

ÖNEMLİ BİR PARTNER

 ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Ermeni meselesinden ötürü alt seviyeye düşmüş durumda. Sizce Amerikan tarafı meseleyi iyi yönetebiliyor mu?

- Türkler dostumuz ve müttefikimizdir. Türkiye bölgede, işleyen demokrasiye sahip bir ülke. Ermeni soykırımı önemli bir mesele. Türkiye, Ortadoğu’da önemli bir partner ve hatta dünyada da öyle. Evet, Türkiye’de demokrasi işliyor ama o bölgede çok fazla demokrasi olduğu söylenemez.

1915 OLAYLARI SOYKIRIMDI

 Bu söyleşiden önce Türkiye’deki editörlerimle konuştum. Amerikan tarafının Ermeni meselesine yaklaşımından ötürü çok kızgın olduklarını söylemeliyim.

- Sizin Ermeni meselesi dediğiniz şey, tarih sürecindeki soykırımlardan biridir. Fakat soru şu, biz bu konuda şimdiki Türk Hükümeti’ni veya günümüz modern Türkiye’sini suçlayamayız. Bana kalırsa bu soykırımı kınamalıyız, ama bir yandan da ileri bakmalıyız. İslamcı hareketlere karşı mücadele gibi önemli meseleler var dünyada ve bu alanda Türkiye’nin yardımına ihtiyacımız var. Ve Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğunu unutmayalım.

 ABD’nin İsrail ile ilişkileri de tabana vurmuş durumda. Obama Yönetimi’nin bu ilişkileri iyi idare edebildiğini düşünüyor musunuz?

- İki tarafta da sorunlar var. Mesele, İsrail’in yeni yerleşim birimleri kurma kararından ibaret değil. Esas sorun İsrail’in komşularının, İsrail’in varolma hakkını tanımamaları. Bana kalırsa bu ülkeler, Mısır ve Ürdün’ün yaptığı gibi İsrail’in varolma hakkını tanımazsa, barış görüşmeleri konusunda hiçbir ilerleme kaydedilemez.

HILLARY İŞİNİ İYİ YAPIYOR

 ABD, Afganistan ve Pakistan’daki savaşların ortasında. Ancak ABD’nin bu ülkelerdeki ortakları olan liderler, yolsuzlukla suçlanıyor. Buna ne diyorsunuz? 

- Belirli bir rahatsızlığımız var. Ancak Zerdari bizim beklediğimizden daha iyi iş yaptı. Afgan seçimlerinde ise bir sıkıntı olduğu kesin. Karzai’nin insan hakları ve demokrasi konusunda daha fazla çaba göstermesi gerekiyor.

 Amerikan politikasını kim yürütüyor sizce? Dışişleri Bakanı Hillary Clinton mu?

- Ulusal güvenlik politikasını Obama yürütüyor. Hillary Clinton da işini çok iyi yapıyor. Ancak İran ile ilişkilerde gösterdiğimiz zayıflık beni endişelendiriyor. Ve Başkan Obama’nın mevcut duruma bakmaksızın, 2011’de Afganistan’daki birliklerin çekilmesi planına bağlı kalması da endişe verici.

 Artık AB’nin bir başkanı ve dışişleri bakanı var. Sizce Avrupa’yı Sarkozy mi, Merkel mi yönetiyor?

- Avrupa’da ulusal çıkarların ve milliyetçiliğin ön plana çıkmaya başladığı fark ediliyor. AB’de dönem dönem muhafazakâr partilerin yükseldiği oluyor. Ancak Sarkozy son bölgesel seçimde oy kaybetti. Angela Merkel’in koalisyonunda da önemli sorunları var.

‘Başkalarını suçlamak rahatlatıcıdır ama ben Bush’u suçlamıyorum’

 ABD’de Kongre seçimleri yaklaşıyor. Sizce seçimlerin en önemli meselesi ne olacak?

-Öncelikli mesele istihdam, istihdam ve yine istihdam. Amerikan halkı verilen sözler tutulmadığı için hayal kırıklığına uğradı. Kasım’da Amerikan tarihindeki en alışılagelmedik seçime tanık lacaksınız.

 Çok kampanya yürüttünüz. Bu işin en zor tarafı nedir?

- Ben zorluk nedir bilmem. Kampanyadan büyük keyif alırım. Kitleleri harekete geçirmeniz, insanlarla bir araya gelip görüş alışverişinde bulunmanız gerekir. Hiçbir oyun garantisi yoktur. Seçimi yeniden yeniden kazanmanız gerekir.

 Obama’nın bugünkü mücadelesine bakınca, Guantanamo’nun kapatılması, finansal kriz, devam eden terör olayları, bunlarla uğraşmak zorunda kalmadığınıza şükrediyor musunuz?

- Ben o makamın gerektirdiği sorumluluğu çok iyi biliyorum. Ben ABD Başkanı olmaya hazırdım. Bu iş için doğru kişi olduğumu hissediyordum. Belli ki, Amerikan halkı, aynı şeyleri hissetmiyormuş (gülüyor). 

 Halkın, Bush ile aranızda bir ilişki kurduğu için size oy vermediği söyleniyor.

- Başkalarını suçlamak her zaman rahatlatıcıdır. Ama ben Bush’u suçlamıyorum. Halkın oy vereceği kişi bendim. O benim sorumluluğumdu ve kaybettim.

‘Seçimi borsanın çöktüğü gün kaybettik’

 Geçmişe bakınca, başkanlık seçimlerinde yaptığınız belirgin bir hata aklınıza geliyor mu? Sarah Palin’den bahsetmiyorum,

- O kadar çok hata yaptım ki. Ancak bunu tarih yazan insanlara bırakıyorum. Mesela savaştaki hizmetlerimle ilgili çok iyi şeyler yazdılar. Şikâyetim yok. Ve hatalar da oyunun bir parçasıdır.

 Palin’i yardımcı adayı seçmeniz hata mıydı, değil miydi?

- Hayır hata değildi. Bazılarının böyle düşündüğünü biliyorum, ama doğru değil. Palin, kampanyayı canlandırdı, enerji getirdi. Kampanyanın daha fazla ilgi çekmesini ve manşetlere çıkmasını sağladı. Gerçekten böyle düşünüyorum. Seçimi kaybetmemle onun bir ilgisi yok. Onu yardımcı adayım ilan ettiğim gün, anketlerde üç puan öne fırladık. Ancak biz seçimi, borsanın çöktüğü gün kaybettik, sekiz puan birden geriledik. O günden itibaren, kaybettiğimizi biliyordum.

 

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(5)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!