• Fotoğraflar, Türkiye’nin ilk üniversite öğrencilerine ait olma özelliğiyle dikkat çekti. Türkiye’de ilk üniversite eğitiminin tohumları Ekim 1933’te Ankara’da atıldı. 

  • Leibzig Üniversitesi’nden Alman Prof. Dr. Friedrich Falke’nin rektör olarak atandığı Yüksek Ziraat Enstitüsü, Alman profesörler ve Türk asistanlarla eğitim vermeye başladı. 

  • Enstitü, rektör atanan ilk yükseköğretim kurumuydu. 5 fakülteden oluşan Enstitü’de Ziraat, Baytar, Tabii İlimler, Orman ve Ziraat Sanatları fakülteleri bulunuyordu. 1946’da Ankara Üniversitesi resmi olarak kurulunca Enstitü, ’Ziraat Fakültesi’ ve ’Veterinerlik Fakültesi’ şeklinde AÜ bünyesine geçti.

  • TORUNU ORTAYA ÇIKARDI
    Ankara Üniversitesi’nin temellerini oluşturan bu enstitünün önde gelen isimlerinden biri de Alman olan Prof. Dr. Otto Gerngross oldu. Gerngross’un kızı ile Prof. Dr. Haydar Bağda’nın çocuğu olan işadamı Engin Bağda, ilk kez ortaya çıkan enstitünün kuruluş yıllarına ait fotoğraf arşivini, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi’ne bağışladı.

  • Duyduğu memnuniyeti ve vefa konusundaki hassasiyetini ifade eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, “Bizim üniversite olarak yönetim anlayışımız; tarihine, köklerine, değerlerine ve geçmişine önem verip, geçmişte emek verenleri önemsemektedir. Görev bilincimiz içerisinde ‘vefa’ çok önemli bir yer tutmaktadır. Bununla gurur duyuyoruz" dedi.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)