Fetullahçı Terör Örgütü'nün ( FETÖ) 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yurt genelinde FETÖ temizliği tüm hızıyla devam ediyor. İşte FETÖ ile bağı olduğu ya da örgütün haberleşme programı Bylock kullandığı tespit edilen kişi/kurumlara yönelik operasyonlarda 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü raporu.

Haberler anlık olarak güncellenmektedir...

İSTANBUL MERKEZLİ 16 İLDEKİ OPERASYONLARDA 93 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul merkezli 16 ilde eş zamanlı düzenlenen FETÖ/PDY terör örgütünün gizli haberleşme programı "Bylock" kullandıkları tespit edilen, ihraç edilmiş eski emniyet mensupları ile açığa alınan emniyet mensuplarına yönelik operasyonda 93 şüpheli gözaltına alındı.

Alınan bilgilere göre, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, örgütün gizli haberleşme programı "Bylock" kullandıkları tespit edilen ihraç edilmiş eski emniyet mensupları ile açığa alınmış emniyet mensuplarına yönelik operasyon düzenledi. İstanbul merkezli 16 ilde 137 şüpheli şahsa yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 93 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

Zanlıların, İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri devam ediyor. (İHA)

GİRESUN'DA 5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Giresun'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 5 zanlı gözaltına alındı.

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün öğrenci yapılanması içerisinde yer aldığı belirlenen ve hakların gözaltı kararı bulunan 4ü kadın 5 kişi yakalandı.

Gözaltına alınan zanlılar, Giresun Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. (AA)

GİRESUN'DA KOLİDE SAKLANIRKEN YAKALANAN ESKİ ALUCRA İLÇE JANDARMA KOMUTANI TUTUKLANDI

Giresun'un Alucra ilçesinde evinde saklandığı koli içerisinde bulunarak gözaltına alınan eski Alucra ilçe jandarma komutanı tutuklandı.

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığında sürdürülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 6 Mayıs'ta polis ekiplerinin evinde yaptığı aramada bir koli içinde saklanmış halde bulunan Y.Ç, emniyetteki işlemlerin ardından Giresun Adliyesine sevk edildi.

Savcılık sorgusu sonrası mahkemeye sevk edilen Y.Ç, tutuklandı. (AA)

ZONGULDAK'TA 5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Zonguldak merkezli 4 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, 3ü kadın 5 kişi gözaltına alındı.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Zonguldak, Sakarya, Osmaniye ve İstanbulda belirlenen adreslere operasyon düzenlendi.

"Terör örgütüne üye olma" iddiasıyla gözaltına alınan A.G. N.G. Y.A. Y.Y. ve A.U, sağlık kontrolünün ardından, Zonguldak Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Aralarında biyolog, din görevlisi ve gelir uzmanının da bulunduğu şüphelilerin telefonlarında, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" tespit edildiği öğrenildi. (AA)

TEKİRDAĞ'DA 17 KİŞİ TUTUKLANDI

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) "kripto" yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilenlerden 17'si tutuklandı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY'nin TSK'daki "kripto" yapılanmasına ilişkin soruşturması çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Kaçakçılık ile Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerinin çalışmaları sonucu gözaltına alınan 87 zanlıdan emniyetteki işlemleri tamamlanan 32'si adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 17'si tutuklandı, 15'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, KKTC ve Tekirdağ, Ağrı, Ankara, Ardahan, Balıkesir, Bitlis, Bursa, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kars, Mersin, Konya, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van'ı da kapsayan illerde örgütün "asker abisi" olduğu iddia edilen 12 sivilden talimat aldığı öne sürülen 2'si askeri okul öğrencisi 108'i muvazzaf askeri personel olmak üzere 110 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, eş zamanlı yapılan operasyonlarda 87 kişi yakalanmıştı. (AA) 

MUŞ'TA 4 KİŞİ TUTUKLANDI

Muş'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 14 zanlıdan 4'ü tutuklandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince FETÖ/PDYye yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, kent merkezi ile ilçelerinde 10 Mayısta düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.

Zanlılardan 4'ü çıkarıldığı adli makamlarca "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı. 3 kişi adli kontrol şartı, 7 zanlı ise savcılıkça serbest bırakıldı. (AA)

ANKARA'DA GÖNÜL DİLİ EĞİTİM DERNEĞİ'NİN 9 ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ GÖZALTINA ALINDI

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kapatılan Gönül Dili Eğitim Derneğinin "ByLock" kullandığı iddia edilen 9 üst düzey yöneticisi gözaltına alındı.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçları Soruşturma Bürosunun, FETÖye yönelik yürüttüğü soruşturmalar sürüyor.

Bu kapsamda FETÖnün KHK ile kapatılan Gönül Dili Eğitim Derneğinin kurucu 9 yöneticisi, polis ekiplerince gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerin savcılıktaki sorgusu devam ediyor.

FETÖnün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları öne sürülen zanlıların, örgütün bölge yöneticileri ve öğrenci sorumlularıyla irtibatlı oldukları üzerinde duruluyor. (AA)

SAMSUN'DA 5 MALİYE MÜFETTİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Samsun merkezli 2 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, meslekten ihraç edilen 5 maliye müfettişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Samsun ve Ordu'da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, eski maliye müfettişleri Mustafa G, Selçuk K, Burak B. Samsun, Belgin E. ve İskender B. de Ordu'da gözaltına alındı.

Zanlıların örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları iddia edildi. (AA)

MANİSA'DA 46 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 'ByLock' kullandığı tespit edilen 46 kişi gözaltına alındı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon düzenlendi. Örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı tespit edilen kişilere yönelik operasyonda 46 kişi gözaltına alındı. Aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu şüpheliler Manisa Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra işlemleri yapılmak üzere emniyete götürüldü. (İHA)

ELAZIĞ'DA 20 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Elazığ'da Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden ihraç edilen personellere yönelik düzenlenen operasyonda 20 şüpheli gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon yaptı. Özel Harekat ekiplerinin de katıldığı operasyonda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosunda görevli olup, Kanun Hükmündeki Kararname ile ihraç edilen aralarında öğretmenlerin de yer aldığı 20 şüpheli gözaltına alındı.

Şüpheliler, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürüldü.
Operasyonda şüpheli sayısının artabileceği öğrenildi. (İHA)

SINIR KÖYÜNDE YAKALANAN FETÖ ŞÜPHELİSİ TUTUKLANDI

Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında yaklaşık bir aydır aranan, futbolda şike davasının da sanıklarından eski komiser Celal Yasin Özdemir tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Yüksekova Sulh Hakimliğince hakkında yakalama kararı bulunan ve dün Bulgaristan'a sınır Demirköy ilçesinin Avcılar köyündeki ailesinin evinde yakalanan Özdemir'in jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen Özdemir, savcılıktaki ifadesinin ardından gönderildiği Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Bu arada, futbolda şike davasında tutuksuz yargılanan Özdemir'in, aktif olarak örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı ve görevinden ihraç edildiği öğrenildi.

Özdemir'in ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümünü kazandığı ancak o dönemde örgütün yönlendirilmesiyle Polis Meslek Yüksekokuluna başvurduğu tespit edildi. (AA)

ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ/PDY OPERASYONUNDA 14 TUTUKLAMA

Eskişehir merkezli 4 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) örgütlenmesine yönelik operasyonda gözaltına alınan 18 şüpheliden 14'ü tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince 10 Mayıs'ta Eskişehir, İstanbul, Isparta ve Şanlıurfa'da gözaltına alınan, aralarında ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A.B. ve ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. A.K'nin de bulunduğu 18 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorguları tamamlanan zanlılardan ikisi etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmalarından dolayı salıverildi, 16'sı ise mahkemeye çıkarıldı.

Prof. Dr. A.B. ve Doç. Dr. A.K'nin de aralarında olduğu 14 şüpheli tutuklandı.

Mahkeme, diğer iki kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. (AA)

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!