• Her ay 5 milyon ton hafriyatın çıktığı İstanbul’da resmi hafriyat boşaltım alanlarının yarısı doldu. Kantar kuyruklarında beklemek ve kilometrelerce yol kat etmek istemeyen kamyoncular, hafriyatlarını gözden ırak alanlara boşaltıyor, çevreye zarar veriyor. Yol kenarlarına, “yasak” tabelalarının yanına, hatta yolun ortasına ve mezarlık yanına bile hafriyat boşaltanlar var. Halk ise endişeli: “Hangisi nereye döküyor tespit edemiyoruz. Görsek ihbar edeceğiz.”

  • Yol kenarlarına, “yasak” tabelalarının yanına, hatta yolun ortasına ve mezarlık yanına bile hafriyat boşaltanlar var. Halk ise endişeli: “Hangisi nereye döküyor tespit edemiyoruz. Görsek ihbar edeceğiz.”

  • İstanbul’da yaşanan kaçak hafriyat dökümü, çevre ve görüntü kirliliğini tehdit eder boyuta ulaştı. Her ay yaklaşık 5 milyon ton hafriyat toprağı ile inşaat molozunun çıktığı İstanbul’da, 8’i Avrupa yakasında olmak üzere toplam 14 resmi hafriyat sahası bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) işletmesine bağlı hafriyat sahalarının 7’sinin kapasitesi ise yüzde 90 ve üzeri oranda dolmuş durumda.

  • Şu an en çok hafriyat boşaltımı yapılan sahalarsa Arnavutköy ve Eyüp Çiftalan. Yüzlerce hafriyat kamyonu, her gün İstanbul şehir merkezinden kilometrelerce yol kat edip bu sahalara boşaltım yapıyor. Hafriyatı boşaltmak için oluşan araç kuyruklarında, kamyoncuların bekleyişi kimi zaman 3-4 saati buluyor. Yol kenarında bekleyen kamyonlar kilometrelerce kuyruk oluşturuyor.

     

  • ‘ÇOK YOL AZ PARA DEMEK’

    İstanbul’un kaçak hafriyat sorunu da burada başlıyor. Mazot, kilometre ve zamandan tasarruf edip daha fazla para kazanmak isteyen bazı kamyoncular, kentsel dönüşüm ve devam eden inşaatlarla ortaya çıkan hafriyatı gözden ırak alanlara boşaltılıyor. 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(1)
  • Misafir 2017-03-29 09:02:41 ağır para cezaları gerek firmaya ve şöförlere