• ÇANAKKALE Savaşları’nın gizli kahramanı Cevat Paşa (Çobanlı); savaştan önce Atatürk’le tanıştı, Çanakkale Deniz Savaşları’nda, mirliva (tuğgeneral) olarak görev aldı, Atatürk’ün komutanı oldu ve dostluğunu kazandı. Cevat Paşa, hep Atatürk’ün dost meclisinde yer aldı. 

  •  “Cevat Çobanlı Paşa” kitabının yazarı olan araştırmacı yazar Ahmet Yurttakal, Cevat Paşa ile Atatürk’ün bilinmeyen fotoğraflarını, sohbet masasında Afet İnan’a yazdıkları mektubu, 18 Mart’la ilgili sözlerini Habertürk’le paylaştı. Atatürk’le birlikte yazıp imzaladığı, Afet İnan’a yazılan mektup, Atatürk ve Cevat Paşa’nın dostluklarını ortaya koyuyor.

  • 1936 tarihli mektupta Atatürk, manevi kızı olan tarihçi-sosyolog İnan’a yazıyor. Mektuba, o an masada olan Cevat Çobanlı ve Fahrettin Altay da not düşüyor. Atatürk mektupta şöyle diyor: “Bu gece Cevat Paşa ile beraberiz. Senin ‘Belleten’ de çıkacak, Gerilla makaleni beraber okuduk. Memnun ve mütehassis oldular. Sofrada hemşire ile beraber, Orgeneral Altay da vardır. Sevgi ve selam. K. Atatürk...” 

  • Mektupta Cevat Çobanlı “Samimi teşekkürleriyle ve gözyaşlarıyla” notunu düşerken, Fahrettin Altay da “Yüksek saygılar” ifadesini kullanıyor. 

  • ‘ZORLA DİNLENMELERİNİ SAĞLIYORDUM’

    Ahmet Yurttakal’ın, dönemin gazeteleri ve Cevat Paşa’nın röportajlarından derlediği hatıralara göre Cevat Paşa, 18 Mart gecesini “O gece tabyalardaki bütün efrad gündüzki müthiş yorgunluğa rağmen gece sabaha kadar çalışarak tabyalarının harap olan yerlerini tamir etmişler, topları gömüldükleri toprak yığınlarından çıkarmış, temizlemiş ve ertesi gün ateşe hazır vaziyete getirmişlerdi. 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)