• İzmir'de 1995 yılında Aynur Tunçdede'yi boğarak öldürüp, kemiklerini yıllarca bir kutuda sakladıkları iddiasıyla tutuklanan baba Ferzende T., anne Mevlüde T. ve dayı İbrahim Halil A., suçun işlendiği tarih gözönünde bulundurulup, 2000 yılında çıkarılan Şartla Salıverme Yasası dikkate alınarak, yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

  • Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yapılan bir ihbarda, o zaman 23 yaşında olan Aynur Tunçdede'nin, 1995 yılında öldürüldüğü bildirildi. İhbara yönelik araştırma yapan polis, Posta İşletmelerinden emekli olan baba 76 yaşındaki Ferzende T., anne 67 yaşındaki Mevlüde T.'yi gözaltına aldı.

  • İlk olarak iddiaları kabul etmeyen anne ve babanın Menemen'deki evlerinde yapılan aramada, kiler bölümünde bulunan koli içerisinde kafatası ve kemikler bulundu. Kemiklerin, çiftin ölen kızlarına ait olduğu saptandı. 

  • Gerçeğin ortaya çıkması üzerine anne ve baba olayı itiraf etti. Soruşturmada Aynur Tunçdede'yi boğduğu belirtilen Mersin'de makine operatörlüğü yapan dayısı 48 yaşındaki İbrahim Halil A. da gözaltına alındı. Anne ve babanın anlatımı ve polisin araştırmalarına göre, eşinden boşanan Aynur Tunçdede, ailesinin yanına döndü. 

  • Gece geç saatlere kadar dışarıda kalması nedeniyle genç kadın ile ailesi arasında zaman zaman tartışma oldu. Dayı İbrahim Halil A.'nın da Aynur Tunçdede'yi boğarak öldürdüğü, baba Ferzende T. ile anne Mevlüde T. ile birlikte Bayraklı'daki evlerinin bahçesine gömdükleri ortaya çıktı. 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(4)