Türk tiyatrosunun en büyük isimlerinden Macide Tanır'ın vasiyetnamesinde tüm mirasını Türk Eğitim Vakfı'na bıraktığı ortaya çıktı. Usta oyuncu ayrıca bazı dostlarının evinden anı olarak istediklerini alabileceklerini belirtti Macide Tanır 1 Ocak 1922'de dünyaya geldi Erenköy Kız Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Felsefe okumayı düşünürken babasının "Bu memleketin okumuş sanatçıya ihtiyacı var" sözleri üzerine tiyatrocu olmaya karar verdi. 1943 yılında Devlet Tiyatroları'na girdi. İLK OYUNU: Moliere'in Kibarlık Budalası. OYUNLARI: "Dünyanın Düzeni", "Öteye Doğru", "Nora", "Kanlı Düğün" gibi çok sayıda oyunda sahneye çıktı. Yer Demir Gök Bakır, Yengeç Sepeti, Cumhuriyet gibi sinema filmlerinin yanı sıra Baharın Bittiği Yer ve Şehnaz Tango dizilerinde rol aldı. 'Tiyatro'nun Cadısı' adında bir kitap yazdı 1991 yılında 'Devlet Sanatçısı' unvanı aldı ve 6 Şubat 2013'te solunum yetmezliği nedeniyle hayata veda etti. Türk tiyatrosunun en büyük isimlerinden Macide Tanır'ın geçtiğimiz 6 Şubat tarihinde 91 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından Türk Eğitim Vakfı, İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak 'vasiyetnamenin açılması' ile 'tereke tespiti' (ölenden kalan mallar) davalarını açtı. Vakıf, vasiyetname doğrultusunda kendilerine 'mirasçı belgesi' verilmesini talep ederek, Tanır'ın 14 yıl önce kaleme aldığı vasiyetnameyi mahkemeye sundu. İŞTE MACİDE TANIR'IN ÖZEL EŞYALARINI BIRAKTIĞI ÜNLÜ İSİMLER: Kenan Işık Uğur Yücel  Murathan Mungan Ayşenil Şamlıoğlu Nedim Saban Ayten Uncuoğlu Işık Yenersu Tülay Bursa Vakfın mahkemeye sunduğu vasiyetnamede, ünlü oyuncunun menkul, gayrimenkul, nakit mal varlığının tamamını Türk Eğitim Vakfı'na bıraktığı ortaya çıktı. Vasiyetnamede Türk Eğitim Vakfı'na intikal edecek mal varlığından elde edilecek gelirin en fazla yüzde 20'lik kısmının vakıf idaresi için ayrılmasını isteyen Tanır, geriye kalandan tereke masraflarının düşülmesini, kalan net gelir ile vakfın amaçları doğrultusunda Türk milli eğitimine katkıda bulunulması ve ihtiyacı olan öğrenciler için 'Macide Tanır Bursu' verilmesini istedi. HATİM OKUTULMASINI İSTEDİ

Cenazesinin Türk Eğitim Vakfı'nca kaldırılmasını isteyen Macide Tanır, dini vecibelerin yerine getirilerek, Emirgan'daki aile mezarlığına gömülmeyi, ramazan aylarında hem kendisi hem de aile üyeleri için hatim okutulmasını vasiyet etti. Usta tiyatrocunun vasiyetnamesi önümüzdeki günlerde mahkeme huzurunda okunacak.

Usta oyuncu mirasını ünlü isimlere bıraktı

Tiyatronun efsane ismi Macide Tanır'ın vasiyeti ortaya çıktı. İŞTE MACİDE TANIR'IN ÖZEL EŞYALARINI BIRAKTIĞI ÜNLÜ İSİMLER! (Canan İSPİR/GAZETE HABERTÜRK)

İLGİLİ GALERİLER