İstanbul Boğazı'na inşa edilen dünyanın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu hizmete açıldı. Akşam saatlerinde ışıklandırılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, böyle görüntülendi. İstanbul Boğazı'na inşa edilen dünyanın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden araç geçişleri başladı. Türk bayrağı rengine bürünen ve ışıklarla ayaklarına ay-yıldız figürü yansıtılan köprüye vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. (AA) İstanbul Boğazı'na inşa edilen dünyanın en geniş köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu, düzenlenen resmi tören ile açıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçti. Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov da katıdı. Törene Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da katıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife de katıldı. (AA) Ciner Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ ve eski CHP Milletvekili Aydın Ayaydın da Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış törenine davet edilen isimler arasında yer aldı. İşte Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden kareler... Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanına gelişinde köprüyü havadan inceledi. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve eşi ile Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov (solda) ve eşi Maja İvanov (sol 2) da katıldı. Törene, katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılışı için alana helikopterle gelmesinin ardından Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve ardından Başbakan Binali Yıldırım da tören alanına giriş yaptı.
 Açılış öncesi İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı'nın ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış törenine halktan da yoğun ilgi oldu. Genç yaşlı birçok vatandaş yağmura rağmen Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılışı için alana gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış öncesinde köprüye adı verilen Yavuz Sultan Selim Han'ın türbesini ziyaret etti.
 Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ da Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılışı için alana giriş yaptı. Tören alanında ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Jandarma atlı birlikleri devriye görevi yaparken, özel harekat polisleri de yüksek noktalara yerleşti. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'na ait bir helikopter tören alanı üzerinde devriye uçuşları yaptı. ALANDA UÇAKSAVARLAR GÖREV YAPTI
Üzerlerinde uçaksavar ve ağır makinalı silahların bulunduğu ağır silahlarla donatılmış zırhlı askeri araçlar, bölgeye hakim bir noktaya konuşlandırıldı. Askeri araçlar tören boyunca güvenlik tedbirleri kapsamında görev yaptı. GEMİ TRAFİĞİ DURDURULDU
Sahil Güvenlik ile donanmaya bağlı gemiler Karadeniz girişinde ve boğazda devriye görevi yapıldı. Boğazdan gemi geçiş trafiği de tören nedeniyle durduruldu. Tarihi İpek Yolu'nun devamı niteliğindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün adı tabelalarda da yer almaya başladı.

Resmi törenle açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden kareler

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Kuzey Çevre Yolu açılış töreni çok sayıda devlet adamının katılımı ile gerçekleşti.

İLGİLİ GALERİLER