Michael Haneke'nin yönettiği film Aşk(Amour) "En iyi Yabancı Film" ödülüne layık görüldü.
Haneke'nin son filmi olan Amour'un başrollerini Emmanuelle Riva ve Jean-Louis Trintignant paylaşıyor. Bu yarı otobiyografik yapım sadece Oscar Ödülleri'nden değil, Cannes Films Festivali'nden de eli boş dönmemiş, Altın Palmiye'yi kazanmıştı. 

Filmin olay örgüsü 80 yaşlarında emekli ve hayatı boyunca iyi bir eğitim görmüş olan Georges ve Anne çiftinin mutluluk ve huzur içerisinde geçen hayatı etrafında yoğunlaşır. Ta ki Anne'nin başına gelenler, olayların akışını değiştirene kadar... 


Yaşlı çiftin Eva isminde bir de kızları vardır, fakat ailesinden uzakta yaşamaktadır. Annesi ve babası gibi müzisyendir. 
Bir gün sakin yaşam süren bu çiftin hayatı tersine döner. Anne kriz geçirip felç olur. Boyundan aşağısı tutmaz hale gelir. Hayat arkadaşı Georges elinden geldiğince Anne'ye yardım etmek için çırpınır. Kızları Eva da elinden geldiğince yanlarında olmaya çalışır. 

Film, birbirlerine sevgiyle bağlı, sakin ve huzurlu bir hayat süren ailenin başına gelen sıkıntılı günlerde birbirlerine ne derece bağlı olduklarını, aralarındaki sadakatin boyutunu göstermek amacıyla onları zorlu bir teste sokar.


Elinden gelen her şeyi yapmaya çalışan Georges, Anne'ye tam anlamıyla yardımcı olamadığını düşününce iki hemşireyle anlaşır. Bu noktada aralarındaki bağlılık daha dramatik bir teste girmiş olur. 


Haneke tarzını tam anlamıyla yansıtan bu film, aşk, ölüm, yaşlılık gibi kavramları sorgulayan ve tüm çıplaklığıyla yansıtan bir filmdir.

En iyi yabancı film: Aşk (Amour)

85. Oscar Ödülleri dün gece düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İşte "En İyi Yabancı Film" ödülünü kimseye kaptırmayan Amour'un konusu...

İLGİLİ GALERİLER