• Antik döneme ilişkin kaynaklarda "ölüler dünyasına açılan geçit" olarak tanımlanan ve İtalyan kazı heyeti tarafından 4 yıl önce saptanan alanda kazı çalışmaları devam ediyor.

  • Emekli olduktan sonra da kazı çalışmalarına katılan eski Kazı Başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'Andria, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1977'de asistan olarak başladığı kazı ve restorasyon çalışmalarında bugüne kadar Hazreti İsa'nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus'un mezarını bulduklarını, 2 bin yıllık antik tiyatroyu restore ettiklerini anlattı.

  • Emekli olmadan kısa bir süre önce de Cehennem Kapısı'nı ortaya çıkardıklarını ifade eden D'Andria, Plutonyum Projesi kapsamında Cehennem Kapısı'nda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini, burayı gelecek yıl ziyarete açmayı hedeflediklerini kaydetti.

  • D'Andria, şunları anlattı:

    "Hierapolis'te bulunan bu Plutonium yani Cehennem Kapısı'nın dünyada benzeri olmayan arkeolojik bir değeri var. Buradaki termal kaynaklardan zehirli gaz çıkıyor. Halen bu gaza maruz kalan küçük hayvanlar ve kuşların öldüğünü görüyoruz. Antik çağda insanlar buranın cehennem girişi olduğunu düşünmüşler. Burada boğalar kurban etmişler. Antik çağ yazarları da bu duruma şaşırmış ve kitaplarına bu olayı yazmışlar."

  • Çıkan gazlar nedeniyle bölgede çalışmanın tehlikeli olduğuna dikkati çeken D'Andria, gelecek yıl bitirilmesi hedeflenen restorasyon sonrası bölgenin ziyarete uygun hale getirileceğini aktardı.