• Balıkesir'de, 30 bine yakın yatak kapasitesi ve 130 bin civarında ikinci konutun (yazlık) bulunduğu, 117 kilometre sahil şeridine sahip Edremit Körfezi, son yılların en hareketli dönemlerinden birini yaşıyor.

  • Körfezde sıralanan Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Edremit ilçeleriyle, bunlara bağlı Cunda Adası, Ören, Altınoluk, Zeytinli, Güre ve Akçay gibi Kuzey Ege'nin turizm merkezlerindeki işletmeler, boş odalarının kalmaması nedeniyle vatandaşların rezervasyon taleplerini geri çeviriyor.

  • Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) Başkanı Yahya Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayramın üçüncü günü dahil tüm turistik tesislerin yüzde 100 dolu olduğunu, bu doluluğun bayramın son günü çekilmeye başlayacağını söyledi.

  • Yavuz, sektörün çok hareketli günler yaşadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

     

  • "Tüm turistik işletmelerimizde rezervasyonlarımızı kapatmış durumdayız. Çok yoğun talep söz konusu. Şu anda merkezi noktalardaki turistik işletmelerde doluluk yüzde 100'e ulaştı. Arka kesimlerde kalan tesislerde ise belki bir iki oda boş olabilir. Bu boşluk da bayramın birinci günü tamamen dolacak ancak tatilciler son gün yoğunluğuna kalmamak için rezervasyonlarını bayramın 4'üncü gününe kadar yaptırdı."