• Cep telefonunuza neleri kaydettiğinizi düşünün. E-posta adresleri, iletişim halinde olduğunuz insanların cep telefonu numaraları, hatırlatıcılar, toplantılarınız ve hatta kredi kartı numaralarımızı cep telefonlarımız ile paylaşıyoruz. Bunun üstüne bir de akıllı telefonlarımız sürekli konumumuzu izliyor ve gizlilikten bahsetmemiz imkansız bir hal alıyor.
  Fakat gizliliğinizi korumanızın elbette bir kaç yöntemi var. İşte verilerinizi ve gizliliğinizi korumanız için uygulamanız gereken 5 adım!

 • 1- Uygulamalarınızı yönetin
  Android cihazlarda en çok karşılaştığımız uyarı bir uygulama kurarken karşımıza çıkan "Bilgi İzin Sistemi" Google Play'den uygulama indirirken beliriyor. Eğer bu izinleri kabul etmezseniz uygulama cihazınıza kurulamıyor. Maalesef bu sistem kullanıcının üstüne çok yük bindiriyor.

 • 1- Uygulamalarınızı yönetin
  Uygulamaların hangi bilgilere erişebildiğini görebileceğiniz bir kaç yol var. Bunlarda bir tanesi de BitDefender'ın ücretsiz olarak Android ve iOS cihazlara sunduğu Clueful yazılımı. Bu yazılım telefonunuzda yüklü olan uygulamaların izinlerini tarayarak güvenlik seviyelerine göre kategorilere ayırmaya yarıyor.

 • 2) Kendinizi internette koruyun
  Her ne kadar sosyal medyada paylaştığınız içerikleri sadece güvendiğiniz kişilere yapsanız da paylaştığınız kişisel bilgileri en düşük seviyede tutmalısınız. Paylaştığınız bir fotoğraf olsa bile dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı var.
  Her fotoğrafta EXIF adı verilen bir alt dosya bulunur. Bu EXIF dosyasında fotoğrafın hangi makinayla, kaç ISO veya diyafram açıklığı ile çekildiği gibi bilgiler bulunur. Eğer fotoğrafı bir akıllı telefon ya da GPS destekli bir fotoğraf makinesi ile çekmişseniz, bu EXIF dosyasına fotoğrafın çekildiği koordinat bile ekleniyor. Bu EXIF dosyalarından kurtulmak için çeşitli programlardan yararlanabilirsiniz.

 • 3)   İletişiminizi kontrol edin
  SMS mesajlarınızı TextSecure uygulaması ile kriptolayabilirsiniz ve kriptolanmış SMS'lerinizi akıllı cihazınızda depolayabilirsiniz. Şifrelenmiş mesajları göndermeniz için karşı tarafında TextSecure uygulamasını kullanması gerekiyor, aksi taktirde kriptolanmamış mesajı alıyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)