X
Son dakika gelişmelerin de anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak ister misiniz?
ANIMSAT
EVET

iPhone ve iPad'lerin Türkiye garantisi hakkında önemli gelişme

Ülkemizdeki yüksek vergi oranları nedeniyle yurtdışından satın alınan SIM kart destekli Apple ürünleri için kötü haber geldi. Yurtdışından alınan iPhone ve iPad’lerin garantisi Türkiye’de geçerli sayılmayacak.

Yurtdışından telefon alacaklara kötü haber!
11 Mart 2017 Cumartesi, 12:10:15

Yurtdışından daha ekonomik fiyatlarla alınabilinen iPhone ve iPad gibi Apple ürünlerinin garanti koşullarında Apple, önemli bir değişiklik yaptı. Bugüne kadar yurtdışından iPhone veya iPad aldığınızda, 1 yıllık global garanti sayesinde Türkiye'de garanti kapsamında onarım veya değişim yapılabiliyordu. Ancak, Türkiye'deki global garanti geçerliliği ile ilgili çok sıcak bir gelişme oldu.

Edinilen bilgiye göre yurtdışından getirilen SIM kart destekli Apple ürünler ülkemizde garanti kapsamı dışında sayılacak. Bir başka deyişle, satın aldığınız veya bir tanıdığınız vasıtasıyla yurtdışından getirilen iPad ve iPhone'lar herhangi bir sorun olması durumunda garanti kapsamında tamir edilmeyecek ve parça değişimi yapılmayacak. Yapılan değişiklikle, Apple ürünlerinin tamir masrafını kullanıcılar artık ceplerinden ödeyecek.

Ayrıca diğer önemli bir gelişme de cihazını Türkiye'den alıp yurtdışında değiştiren tüketicileri ilgilendiriyor. Türkiye'den alınan iPhone veya iPad yurtdışında Apple tarafından değiştirildiyse, yeni cihazın garantisinin devam etmesi için mutlaka BTK kaydının yapılmış olması gerekecek.

Bu uygulamanın yurtdışından cihaz alınmasının önüne geçmek için yapıldığı düşünülürken konuyla ilgili Apple Türkiye'nin çok yakın zamanda resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Yorum yaz