Zaman içinde hareket eden zaman kristallerini yaratıldı

10 Mart 2017 Cuma, 02:05:01

Harvard, Berkeley ve Maryland Üniversitesi'nden oluşan bir grup bilim insanı, imkansız denilen bir gelişmeye imza attılar ve uzay içinde değil, zaman içinde değişik bir düzende hareket eden zaman kristallerini yarattılar

Fizikçiler, atomların uzayda değil de zamanda yinelenen bir desen izlediği yeni bir madde formu yaratmayı başardı.

Bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen bu tür bir materyalin iki ayrı çalışmada başarıyla yaratıldığı açıklandı ve elde edilen veriler, Nature dergisinde yayınlandı.

Söz konusu materyal, "zaman kristalleri" olarak adlandırılıyor. Fizikçiler bu kristallerin “Dengesizlik boyutunun kapılarını açtığını ve  materyal sayesinde süper güvenli kuantum bilgisayarlar geliştirilebileceğini” vurguluyor. 

 

Buz veya elmas gibi kristalleri oluşturan atomlar uzayda yinelenen bir düzen içinde yinelenirken, zaman kristallerinin deseni ise “zaman içinde” tekrarlanır. Araştırmacılara göre, zaman kristallerinin yapısı doğal beklentilerle uyumlu değil.

Maryland Üniversitesi Joint Quantum Institute (JQI) Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, üç ittibiyum iyonu zincirinde üç tür lazerle hareket eden davranışları tetikleyerek zaman kristalleri geliştirmek üzere Berkeley Üniversitesi'ndeki bir grupla güçlerini birleştirdi.