Dünyanın en değerli maddeleri

17 Mart 2017 Cuma, 13:05:10

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'nin zengin elmas madenleriyle bilinen Kono ilçesinde bir papaz, değerli taş ararken 706 karatlık bir elmas keşfetti

Dünyanın en büyük 20. elmasının 5 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Ernest Bai Koroma'nın, yerel yöneticiler ve halka elması kaçak yollarla ülkeden çıkarmadıkları için teşekkür ettiği belirtildi. Elmas, ülkenin başkenti Freetown'daki Merkez Bankasının kasa dairesinde saklanıyor. 

Sierre Leone'de daha önce çıkarılan en büyük elmas, 1972'de bulunan 969 karatlık "Sierra Leone Yıldızı"ydı. Dünyanın en büyük elması 1905'te Güney Afrika'da keşfedilen 3 bin 106 karatlık Cullinan Elması'ydı.

TAM 100 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE!

Filipinler'de bulunan Palawan Adası'nda yaşayan bir balıkçının 10 yıl önce 34 kilogram ağırlığında, 100 milyon dolar değerinde dev bir inci bulduğu ve inciyi 10 yıl boyunca 'totem' için yatağının altında sakladığı ortaya çıktı.

İncinin değerinden haberi olmadığını söyleyen balıkçı, inciyi, 'totem' için 10 yıl boyunca yatağının altında sakladığını söyledi. Filipinli yetkili Aileen Cynthia Amurao, yetkililerin inciyi inceleyeceklerini ifade ederek, Filipinler'de muhafaza edilecek olan incinin kente turist çekebileceğini umduğunu kaydetti.