• Mercedes-Benz Finansal Hizmetler, 2013 yılında  olduğu gibi 2014 yılında da “Finansın En İyi İşveren”i seçildi. Peki Mercedes-Benz Finansal Hizmetleri'n bu ödülü üst üste 2 yıldır kazanmasının arkasında nasıl bir çalışma ortamı yatıyor? Bir efsane haline dönüşen "Alman Disiplini”ne şirkette ne derece yer veriliyor?
  HABERTURK.COM olarak tüm bunları ve daha fazlasını Mercedes-Benz Finansal Hizmetler Genel Müdürü Tolga Oktay,  Mercedes-Benz Finansal Hizmetler Pazarlama ve Otomobil Satış Müdürü Meltem Gürsoy ve Mercedes-Benz Finansal Hizmetler İnsan Kaynakları Müdürü Hande Savlı ile konuştuk.

 • -Hiçbir başarı tesadüf değil. Bu iş ortamını yaratırken neler vardı aklınızda? Hangi hususlara dikkat ettiniz bu ortamı oluştururken?
  Tolga Oktay: Açıkçası 120 civarında çalışanı olan bir şirketiz Mercedes-Benz Finansal Hizmetler olarak. Ondan dolayı dikkat ettiğimiz en önemli şey bir aile ortamı yaratmak. 3 sene önceye döndüğümüzde bu kadar başarılı değildik. Şu anda yüzde 94 gibi görünen skorumuz yüzde 60'lardaydı. Bunu değiştirmek için neler yaptık ondan bahsedebilirim. Yaptığımız en önemli şey çalışanları işin içine katmaktı aslında. Bu doğrultuda çalışanlarla uzun toplantılar yaptık ve bu toplantılar sonucunda bazı başlıklar çıkardık. Burayı her sene daha da iyileştirmek için neler yapabileceğimiz üzerine konuştuk. Yalnızca sorunları değil çalışanlardan ayrıca bu sorunlara nasıl çözüm bulabileceğimize dair önerilerde almaya özen gösterdik. Yönetimde hangilerini ele alabiliriz hangilerini alamayız ona baktık.

 • Tolga Oktay: Yaptığımız çalışmalara örnek vermem gerekirse, 3 ayda bir yuvarlak masa toplantılarımız var, burada bütün yönetim toplanıyoruz. Herhangi bir zorunluluk yok, isteyen geliyor, isteyen gidiyor, isteyen gelip istediği soruyu sorabiliyor. Yaptığımız 2. uygulamamız kahvaltılar. Tüm çalışanlarımla kahvaltı yapıyorum, uzun zaman alıyor tabii 120 kişiyle kahvaltı edebilmek ama haftada 1 bazen 2 birebir çalışanlarla kahvaltı yapıyorum. Mercedes'le birlikte yılda 2 kez, kendi içimizde ise 3 ayda bir yaptığımız toplantılar var. 2 haftada 1 "Happy Hour"larımız var. Genelde cuma günleri çıkıştan 1 saat önce çalışanları toplayıp tamamen rahat bir ortamda insanların birbirleriyle sosyalleşebilmesini sağlıyoruz. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine çok önem veriyoruz. Çalışan bağlılığıyla ne ilgisi var  diyebilirsiniz ama sadece sosyal sorumluluk yapmakla kalmıyor çalışanları da  birbirleriyle kaynaştırıyoruz. 1 tane standart bir sosyal sorumluluk projemiz  var. Ağustos sonu eylül başı çevre civardan bir okul seçiyoruz ve sıfırdan o  okulu yeniliyoruz ama bunu fiziksel olarak kendimiz yapıyoruz. Hafta sonu ise  tüm ailelerimizle gidiyoruz. Katılım ise genel olarak yüzde 90'larda oluyor.

  Meltem Gürsoy: Bizim sosyal sorumlulukta önceliğimiz eğitim. Onun geleceğe bir yatırım olduğuna inanıyoruz. O yüzden okullara odaklanıyoruz. Ya da çocuklarla ilgili projeler oluşturuyoruz.

 • -Şehir merkezinden uzak bir konumdasınız fakat bir kampüs ortamı yaratmışsınız. Çalışan memnuniyetini yakalamada böyle bir ortamın etkisi nedir?
  Tolga Oktay: Dürüstçe konuşmak gerekirse lokasyonun hem avantajları hem de dezavantajları var.  Şehirden bu kadar uzak olmanın dezavantajları var. Bizim sektörümüz genel olarak Maslak civarında.  Fakat burada bir kampüs ortamının olması ve Mercedes gibi bir markanın olması çok ciddi bir avantaj sağlıyor.

  Meltem Gürsoy: Burada bir üniversite-kampüs ortamı var. Yani siz arkadaşlarınızla bir yerde yaşıyormuşsunuz gibi ve markanın gücünü hissetmek açısından daha etkili.

  -Esnek çalışma saatleri dünyanın gündemindeki bir konu. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle bir uygulamanız var mı?
  Tolga Oktay: Bizim esnek çalışma saatleri uygulamamız 2007’de başladı. Bizim için yeni bir uygulama değil. Çalışanlar belli çekirdek zamanlar dışında istedikleri zaman gidip gelebiliyorlar. Müdüründen onay almasına da gerek yok. Kendi işlerine göre çalışma saatlerini ayarlayabiliyorlar.

 • -Bu uygulamanın verimliliği artırdığını düşünüyor musunuz?
  Tolga Oktay: Kesinlikle düşünüyorum. Çalışan memnuniyetini artırdığı için otomatikman verimliliği de artırıyor.

  Meltem Gürsoy : En önemli şey burada bir kültürel değişimin olması. Baktığınız zaman biz Türk insanı olarak şikâyet etmek konusunda inanılmaz başarılıyız. Şunu fark ettik, şikâyet etmeyi seviyoruz. Fakat biz çözüm üreten bir kültüre dönmek istedik. Yönetim olarak o şikâyetleri çözmek sadece yönetimi işi değil beraber yapabileceğimiz bir şey mesajını verdik. Madem sorunlar var bunları ortaya koyalım, çözümlerini hep beraber üretelim. Burada yapılan çalışmaların esası çözüm odaklı olmak.

  -Çalışanlarınızdan geri dönüşleri nasıl alıyorsunuz?
  Tolga Oktay:  Senelik olarak “Great place to work” anketimiz var. Bu anketin sonuçlanmasından sonra insan kaynakları tüm departmanlarla yöneticiler olmadan görüşüyor.  Nelerden memnunuz,  neleri geliştirmemiz lazım? Bu konuların üzerinden geçiyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(8)