• Türkiye'de gün geçtikçe popüler hale gelen istiridye mantarı yetiştiriciliğini Bingöl'de de geliştirmek ve bu işe yeni gireceklerin verimini arttırmak ve maliyetlerini düşürmek için bitkisel ve hayvansal atıklarla farklı kompost (mantar yetiştirme ortamı) içerikleri üzerine çalışma başlatan Söğüt ve Ürüşan, saman, talaş gibi atık malzemeye yüzde 50 oranında işkembe atığı katarak sıfır maliyetle mantar kompostu hazırladı.

  • Ziraat Fakültesi bodrum katında kurulan laboratuvarda, rumen atığından elde edilen beş çeşit komposto denemesinde istiridye mantarı üretildi. Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Söğüt yaptığı açıklamada, istiridye mantarı üretimi yapmak isteyen girişimlere her türlü bilimsel ve teknik desteği vereceklerini söyledi.

  • "EKONOMİYE ÇİFT TARAFLI KATKI"

    Daha önce hindiler için rumen atığından yem ürettiklerini aktaran Söğüt, et ve süt tesisleri ile mezbahalar için bertaraf edilmesi maliyet isteyen Rumen atığını geri dönüşümle ekonomiye çift taraflı kazandırdıklarını ifade etti.Doç. Dr. Söğüt, şöyle konuştu: 

  • "Rumen içeriğini samana değişik oranlarda katmak suretiyle nasıl bir sonuç alacağımızı düşünerek ve nasıl bir sonuç alacağımızın merakıyla bu çalışmayı başlattık. Bu çalışmalarda samanın içerisine yüzde 25 ve 50 rumen içeriğini kattık. Böylelikle bir çöpe veya atılmasında da zorluk olan bir ürünü mantar üretiminde bu haliyle kullanabileceğimizi gördük."

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(20)
  • Misafir 2017-12-29 02:01:59 herkez talaştan mantar üretiyor kilo 15 tl nasıl düşmez bence düşmeli pazarda 5 tl ye düşmeli
  • Misafir 2017-12-18 10:15:40 Bazılar hala ağlasın. Al kardeşim devlet 200 bin Tl kadar hibe veriyor. Güzel örnek. Adam yatıyor yattığı yerden milyonlar kazanma peşinde. İnternette gezip aa ben işsizm devlet bana iş versin. Mümkünse yüksek maaş 9-4 olsun. Öyle her işte olmaz.
  • Misafir 2017-12-18 08:10:15 yaşamak için çalışmak ve üretmek zorundayız. işleyen demir pas tutmaz...
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(20)